Češky se vytáhly. V Jislové se probudil život, rychlou Davidovou nezpomalily ani rozklepané nohy

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 12. 2017 9:18
Vydařený sprint mají za sebou české biatlonistky. Na bodech skončily Vítková, Jislová, Puskarčíková i Davidová.
Jessica Jislová.
Jessica Jislová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha/Annecy - "Holky, potřebujeme body." Jasně a stručně apeloval Zdeněk Vítek na šestici svých svěřenkyň během porady před úvodním závodem ve dvoutisícovém francouzském městečku Le Grand Bornand. 

České biatlonistky samy věděly, že jedenácté místo v Poháru národů není tím, čím by se mohly chlubit. A zabraly. Sběr bodů už není jen na Veronice Vítkové, do čtyřicítky nejlepších se ve sprintu vešly ještě tři její kolegyně.

Výsledek? 357 bodů pro Češky. Zpět mezi velmocemi. Jen čtyři země byly ve čtvrtek v Annecy bodově lepší. A Vítek mohl být spokojený, že jeho apel padl na úrodnou půdu. "Jsem rád, jak dokázaly zabojovat. Děkuji jim za pěkné výsledky," řekl kouč pro oficiální web českého biatlonu.

Chválit mohl konkrétně. Veroniku Vítkovou, která skončila z českých reprezentantek nejvýše, na šestnáctém místě. "Od začátku sezony si drží vysoký standard," ocenil svou jmenovkyni. 

Potěšila ho stoupající běžecká forma Evy Puskarčíkové a její čtvrteční 26. místo, stejně jako další nadějný a sebevědomý výkon Markéty Davidové. "Opět potvrdila, že do konkurence Světového poháru jednoznačně patří," prohlásil Vítek o dvacetileté hvězdičce, jež brala body za 35. pozici.

Ten nejpříjemnější šok mu ale připravila Jessica Jislová. Třiadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou podala ve Francii životní výkon. Na střelnici nechybovala a na trati předvedla až neuvěřitelné zlepšení. Padesátý nejlepší běžecký čas stačil na 24. místo. 

"Myslím, že Jessica na takový výkon čekala, že ho potřebovala. Perfektně zvládla obě položky a na lyžích byl její projev plný života, zkrátka úplně jiný než v Östersundu nebo v Hochfilzenu," všiml si trenér.

V porovnání se sprintem v Hochfilzenu se biatlonistka dokázala zlepšit o téměř 50 sekund oproti nejrychlejšímu běžeckému času.

Jislová bodovala v nejprestižnějším biatlonovém seriálu teprve podruhé v kariéře. Dosud své maximum zajela ve sprintu v kanadském Canmore během předloňské sezony. A tak bylo celkem logické, že po závodě zářila štěstím.

"Jsem moc šťastná, dnešní výsledek mi hodně zvedl náladu," vyprávěla Jislová. Netuší, co za takřka zázračnou změnou stojí. "Myslím si, že jsem k   závodu měla stejný přístup jako k těm předchozím. Ale něco bylo jinak, prostě mi to sedlo. Po Hochfilzenu jsem si docela odpočala, na trati jsem se snažila hlídat techniku a bojovat," vysvětlila závodnice, která po dojetí do cíle vyčerpáním padla k zemi.

Konečně si vyzkouší stíhačku. "Po dlouhé době pojedu kontaktní závod. Už se těším na přímé souboje na střelnici," dodala. Jislová se v další fázi sezony chce soustředit na zlepšení střelby ve stoje. Na ležku už si věří.

Kromě Jislové nejvíce zaujala Markéta Davidová. Forma juniorky jde strmě nahoru. Běžecky jsou její výkony skutečně obdivuhodné. Ve čtvrtek byla z Češek nejrychlejší, měla 21. nejlepší běžecký čas z celého startovního pole.

V závěrečném okruhu, kde mnohým docházejí síly, byla patnáctou nejrychlejší běžkyní, což znamenalo posun ze 48. místa na konečnou 35. příčku. Kdyby neminula první dvě rány na stojce, bylo by to ještě úspěšnější. Potenciál má Davidová obrovský.

"Když jsem netrefila první dva terče vstoje, byla ve mně malá dušička a k tomu jsem navíc měla rozklepané nohy. Na druhou stranu jsem přesně věděla, jaké jsem udělala chyby. Jednu ránu jsem spustila brzo, druhou pozdě, byly na šest a na 12 hodin," konstatovala mladičká reprezentantka.

Na pekelně těžké trati excelovala. "Teplota nad nulou, pršelo, sníh by se dal ždímat. Vůbec to nejelo, ale my jsme do těch podmínek měly výborně připravené lyže. Jsem ráda, že mi síly vydržely i do posledního kola," hlásila spokojenost.

To Veronika Vítková zase tolik spokojená nebyla, byť se opět vešla do elitní dvacítky. Na lyžích se ale necítila dobře. 

"Snažila jsem se, co to šlo, ale vůbec mi to neodjíždělo. Tohle asi top forma nebude," hlesla. Už v prvním běžeckém kole jí bylo jasné, že dobrý výsledek vede jen přes dokonalou střelbu.

"Když jsem netrefila hned první terč, dost mě to vystrašilo. Trochu jsem zpomalila a snažila se více koncentrovat. Stojku jsem pak odstřílela vyloženě na jistotu. Věděla jsem, že chybu udělat nesmím. Chce se mi věřit, že v sobotu se na trati budu cítit o poznání lépe," zadoufala.

V další zlepšení během sobotního stíhacího závodu věří také Eva Puskarčíková. Tu těšilo, že šel její běh oproti Hochfilzenu výrazně nahoru. 

"Je to dobré znamení. Škoda zbytečných ztrát kvůli chybám na střelnici. Když odečtu čas Nasti Kuzminové, tak je jinak startovní pole docela vyrovnané a výchozí pozici do stíhačky mám dobrou. Myslím, že by to mohl být docela zajímavý závod," řekla Puskarčíková.

Na body se tak z českého týmu nevešly jen Veronika Zvařičová a Lucie Charvátová. Přesto mohly mít obě ze sprintu přesně opačný pocit. Zvařičová se oproti Hochfilzenu zlepšila v celkovém pořadí, v rychlosti běhu i střelby. 

"Jsem ráda, že i přes mizerný běh (jsem vyřízená fyzicky a mrzí mě to), jsem dokázala střílet kvalitně," napsala fanouškům na sociálních sítích.

To Charvátová pokračuje v mizérii. Z českého týmu sice střílí nejrychleji, chyb je ale obrovská spousta. Ve sprintu v Annecy jich bylo hned pět, z toho čtyři při střelbě ve stoje. 

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy