Tenhle experiment se nepovedl, přiznal Hamza. Koukalová odjela od týmu, šance na OH se rozplývá

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 12. 2017 9:19
Šéf českého biatlonu Jiří Hamza přiznal, že se snaha o to, aby společný pobyt s týmem pomohl psychice Gabriely Koukalové, minula účinkem.
Loni spolu zažívali v Novém Městě chvíle obrovské radosti. Jiří Hamza a Gabriela Koukalová.
Loni spolu zažívali v Novém Městě chvíle obrovské radosti. Jiří Hamza a Gabriela Koukalová. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Naděje umírá poslední. Tak přistupuje vedení českého biatlonu k nejisté a týden od týdne pesimističtější situaci kolem zdravotního stavu Gabriely Koukalové.

Největší hvězda reprezentace minulý týden opustila zbytek týmu a odjela se připravovat individuálně do rakouského Obertilliachu. "Nemělo to smysl," shrnul rozhodnutí do tří dramaticky vyhlížejících slov šéftrenér Ondřej Rybář.

Následná zvláštní mediální roztržka mezi ním a Koukalovou pak fanouškům musela pořádně zamotat hlavy. Pod povrchem se totiž teď, ještě víc než dřív, plazí obavy, že všechno není jen a pouze o bolavých lýtkách trojnásobné olympijské medailistky.

Šéf českého biatlonu Jiří Hamza pro svazový web přiznal, že se snaha o to, aby společný pobyt s týmem pomohl Koukalové po psychické stránce, totálně minula účinkem.

"Přiznejme si, že se to nepodařilo," uvedl. "Ukázalo se, že Gábina potřebuje jiný režim, než je ten časově limitovaný harmonogram tréninků Světového poháru. V tom jsme se po Östersundu s trenéry jednoznačně shodli," zdůvodnil Hamza rozhodnutí poslat elitní závodnici pryč.

Prezident svazu zopakoval to, co řekl novinářům už před dvěma týdny během předsezonní tiskové konference. "Opravdu děláme maximum, aby byla v pořádku," podotkl Hamza. "Proto jsme také přistoupili k variantě Obertilliach a individuálnímu tréninku," dodal s tím, že se její příprava v oblíbeném středisku ve východním Tyrolsku vždy v minulosti ukázala jako dobré řešení.

"A věříme tomu i nyní. Ta naděje tu je a my se jí držíme," zdůraznil. Nicméně procenty vyjádřená naděje bezpochyby klesá. 

"V tuto chvíli si myslím, že pravděpodobnost startu Gábiny na olympijských hrách se pohybuje mezi třiceti a padesáti procenty," řekl prezident.

Rozhodnutí, zda Gabriela Koukalová bude hájit české barvy v Pchjongčchangu pod pěti olympijskými kruhy, padne v první polovině ledna. "Pokud tehdy zazní ano, určitě se nám všem uleví," prohlásil Hamza. 

Pokud naopak zazní negativní odpověď a účast jablonecké rodačky na olympiádě bude definitivně vyloučená, ukončí Koukalová předčasně celou sezonu.

Ta ale podle jejích vyjádření v minulosti mohla být tou úplně poslední. Hamza naznačil, že neúčast na olympiádě by to mohla změnit. "Když olympiáda nevyjde, uděláme vše pro to, aby se Gábina ze svých zdravotních problémů dostala a mohla se kvalitně připravit na sezonu následující," řekl.

Fanoušci mezitím na sociálních sítích posílají Koukalové stovky povzbudivých vzkazů. Drtivá většina z nich se nese v pozitivním duchu. Příznivci hromadně oceňují to, co biatlonistka pro český sport dokázala v minulých sezonách. A dávají jí na vědomí, že zdraví a psychická pohoda jsou na prvním místě. 

 

Právě se děje

Další zprávy