Bauer bez medaile. Vysněné zlato mu vyfoukl Northug

28. 2. 2010 20:40
Lukáš Bauer doběhl až dvanáctý
Peter Northug.
Peter Northug. | Foto: Ondřej Besperát

Whistler - Lukáš Bauer vysněnou zlatou medaili na olympiádě ve Vancouveru nezískal. V závěrečném nedělním závodě na padesát kilometrů klasickou technikou skončil až dvanáctý.

Závod jsme sledovali ŽIVĚ zde

Více než dvouhodinový boj ve whistlerské stopě nakonec vyhrál Petter Northug z Norska, který ve finiši doslova přelétl Axela Teichmanna z Německa a mohl se radovat ze čtvrté medaile na těchto Hrách.

Třetí skončil Švéd Johan Olsson, který vytěžil ze smolného pádu Daria Cologny.

Bauer dopředu avizoval, že by chtěl nejcennější kov, který v jeho medailové sbírce chybí. Dvaatřicetiletý lyžař z Božího Daru hned ale dodával, že podle výsledku tohoto maratonu nebude hodnotit, jak se mu olympiáda (ne)povedla.

Nakonec asi převládne spokojenost - získal totiž bronz z volné patnáctky a bronz ze štafety.

První komplikace: Pád

Český reprezentant se podle předpokladů všech pohyboval celou dobu v hlavní skupině závodníků, jenže nepřišel z jeho strany stejně očekávaný únik. Stalo se tak, že ve finiši mu došly síly a cílem projel až jako dvanáctý.

Závod začal opatrně a první z deseti pětikilometrových okruhů vůbec nenapověděl, kdo může pomýšlet na medaile.

Čtěte více: Olympijský deník: Sok Bauera plakal, Kanada nemá rekord

Celkem bylo na startu více než padesát běžců na lyžích (chyběli nemocní Češi Jakš a Šperl). Postupně, ale hodně postupně začali někteří odpadávat, někteří jako Rus Širajev, Slovák Bátory či Američan Freeman dokonce své snažení vzdali.

Nejhorší moment z pohledu Bauera přišel před polovinou závodu, kdy se v jedné ze zatáček nachomýtl ke kolizi, do níž se ještě zamotali další čtyři závodníci, mimo jiné také dlouho aktivní Ital Clara.

Bauer se však na rozdíl od něj dokázal oklepat a po polovině závodu byl klasifikován na jedenácté pozici.

Výměna lyží zastavila Hellnera

Na čele se pak hodně objevoval zlatý ze skiatlonu Marcus Hellner. Jenže Švéd nezvládl svou poslední výměnu lyží a nakonec skončil na začátku třetí desítky.

Začali úřadovat jiní: Okolo čtyřicátého kilometru to dokonce vypadalo, že se Bauer dostane do úniku společně s Rusem Legkovem, avšak na počátku posledního okruhu českému reprezentantovi zjevně došly síly.

Vypadl z hlavního balíku až na jeho konec a už bylo zřejmé, že si může nechat zdát o nějakém úniku a medaile byla tím pádem daleko.

To se s přibývajícími metry začalo potvrzovat, naopak předtím odpadávající Teichmann se dostal do vedení.

Právě tento Němec vjel na stadion jako první, nejvíce sil si pro závěrečný finiš schovali také Northug a Cologna, kteří si to měli rozdat o stupně vítězů. Jen málokdo asi pochyboval o tom, že Northug, vyhlášený to finišmen, své soupeře nepředjede.

I proto se nejvíce bojovalo o druhé místo. Velká smůla přitom potkala Švýcara Colognu, vítěze úvodní volné patnáctky, který v cílové rovince zaškobrtl, upadl, přišel o stupně vítězů a nakonec dojel do cíle až desátý.

Druhé místo si po takticky výtečné jízdě vyjel Němec Teichmann a trojici nejlepších doplnil Švéd Olsson, který se celý závod rovněž pohyboval v čelní skupince.

Bauer do cíle doběhl s téměř čtrnáctivteřinovou ztrátou na Northuga. Druhý český závodník, který do padesátky zasáhl, Jiří Magál, ztratil na vítězného Nora skoro pět minut a dojel na 29. pozici.

Výsledky:
1. Northug (Nor.) 2:05:35,5, 2. Teichmann (Něm.) -0,3, 3. Olsson (Švéd.) -1,0, 4. Angerer (Něm.) -1,5, 5. Kershaw (Kan.) -1,6, 6. Veerpalu (Est.) -6,1, 7. Richardsson (Švéd.) -9,7, 8. Vylegžanin (Rus.) -10,9, 9. Södergren (Švéd.) -11,6, 10. Cologna (Švýc.) -12,0, ...12. Bauer -13,9, 29. Magál (oba ČR) -4:47,2.

před 24 minutami

Vyčerpaného Čecha na ferratě v Rakousku zachraňoval vrtulník

Protože v té době na vrchol stoupalo vícero lidí, takže by pěší pomoc byla obtížná, vyzvedl 34letého Čecha vrtulník, napsal portál nachrichten.at.

Čecha postihlo vyčerpání v dolní čtvrtině trasy, která je považována za jednu z nejhezčích v Rakousku a kterou ročně projde na 10 tisíc lidí. Portál rakouské oblasti Solná komora, kde se neštěstí událo, uvádí, že ferrata neboli zajištěná cesta není příliš obtížná, přesto však vyžaduje dobrou kondici. Pro výstup je vyžadována kompletní horolezecká výbava včetně helmy.

Na stejné zajištěné cestě se již v pátek dostala do problémů 31letá Slovenka, která těsně před koncem dostala do rukou i nohou křeče, takže nemohla zdolat závěrečnou stěnu. Kvůli soumraku k ženě nemohl vyletět vrtulník, proto záchranáři museli na vrchol vystoupit normální cestou a poté Slovenku pomocí kladky přes stěnu vytáhnout. Turistce následně pomohli do údolí, kde v noci na sobotu záchrannou operaci ukončili.

před 34 minutami

Tenistka Hibinová získala v Hirošimě obě trofeje

Japonská tenistka Nao Hibinová ovládla domácí turnaj WTA v Hirošimě. Krajanku Misaki Doiovou porazila 6:3 a 6:2, společně pak vyhrály čtyřhru. Finálový zápas dvouhry mezi dvěma Japonkami se na okruhu WTA dnes uskutečnil po 22 letech.

Obě finalistky byly nenasazené a figurují ve druhé stovce světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá Hibinová, 146. tenistka žebříčku, v Hirošimě získala druhou singlovou trofej v kariéře. První vybojovala v říjnu 2015 v Taškentu.

S Doiovou, 107. hráčkou světa, v deblovém finále přehrály americko-ruskou dvojici Christina McHaleová, Valeria Savinychová 3:6, 6:4 a 10:4.

Tenisový turnaj žen v Hirošimě (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Hibinová - Doiová (obě Jap.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra finále:

Hibinová, Doiová - McHaleová, Savinychová (USA/Rus.) 3:6, 6:4, 10:4.

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů.