Bauer bez medaile. Vysněné zlato mu vyfoukl Northug

Jakub Šafránek Martin Jůzek, Jakub Šafránek
28. 2. 2010 20:40
Lukáš Bauer doběhl až dvanáctý
Peter Northug.
Peter Northug. | Foto: Ondřej Besperát

Whistler - Lukáš Bauer vysněnou zlatou medaili na olympiádě ve Vancouveru nezískal. V závěrečném nedělním závodě na padesát kilometrů klasickou technikou skončil až dvanáctý.

Závod jsme sledovali ŽIVĚ zde

Více než dvouhodinový boj ve whistlerské stopě nakonec vyhrál Petter Northug z Norska, který ve finiši doslova přelétl Axela Teichmanna z Německa a mohl se radovat ze čtvrté medaile na těchto Hrách.

Třetí skončil Švéd Johan Olsson, který vytěžil ze smolného pádu Daria Cologny.

Bauer dopředu avizoval, že by chtěl nejcennější kov, který v jeho medailové sbírce chybí. Dvaatřicetiletý lyžař z Božího Daru hned ale dodával, že podle výsledku tohoto maratonu nebude hodnotit, jak se mu olympiáda (ne)povedla.

Čtěte také: Chci přivézt zlato. Manželka si ho zaslouží, říká Bauer

Nakonec asi převládne spokojenost - získal totiž bronz z volné patnáctky a bronz ze štafety.

První komplikace: Pád

Český reprezentant se podle předpokladů všech pohyboval celou dobu v hlavní skupině závodníků, jenže nepřišel z jeho strany stejně očekávaný únik. Stalo se tak, že ve finiši mu došly síly a cílem projel až jako dvanáctý. 

Závod začal opatrně a první z deseti pětikilometrových okruhů vůbec nenapověděl, kdo může pomýšlet na medaile.

Čtěte více: Olympijský deník: Sok Bauera plakal, Kanada nemá rekord

Celkem bylo na startu více než padesát běžců na lyžích (chyběli nemocní Češi Jakš a Šperl). Postupně, ale hodně postupně začali někteří odpadávat, někteří jako Rus Širajev, Slovák Bátory či Američan Freeman dokonce své snažení vzdali.

Nejhorší moment z pohledu Bauera přišel před polovinou závodu, kdy se v jedné ze zatáček nachomýtl ke kolizi, do níž se ještě zamotali další čtyři závodníci, mimo jiné také dlouho aktivní Ital Clara. 

Bauer se však na rozdíl od něj dokázal oklepat a po polovině závodu byl klasifikován na jedenácté pozici.

Výměna lyží zastavila Hellnera

Na čele se pak hodně objevoval zlatý ze skiatlonu Marcus Hellner. Jenže Švéd nezvládl svou poslední výměnu lyží a nakonec skončil na začátku třetí desítky.

Foto: Reuters

Začali úřadovat jiní: Okolo čtyřicátého kilometru to dokonce vypadalo, že se Bauer dostane do úniku společně s Rusem Legkovem, avšak na počátku posledního okruhu českému reprezentantovi zjevně došly síly. 

Vypadl z hlavního balíku až na jeho konec a už bylo zřejmé, že si může nechat zdát o nějakém úniku a medaile byla tím pádem daleko.

To se s přibývajícími metry začalo potvrzovat, naopak předtím odpadávající Teichmann se dostal do vedení. 

Právě tento Němec vjel na stadion jako první, nejvíce sil si pro závěrečný finiš schovali také Northug a Cologna, kteří si to měli rozdat o stupně vítězů. Jen málokdo asi pochyboval o tom, že Northug, vyhlášený to finišmen, své soupeře nepředjede.

Čtěte také: Northug o Češích: Nejslabší soupeři. Až na Bauera

I proto se nejvíce bojovalo o druhé místo. Velká smůla přitom potkala Švýcara Colognu, vítěze úvodní volné patnáctky, který v cílové rovince zaškobrtl, upadl, přišel o stupně vítězů a nakonec dojel do cíle až desátý.

Druhé místo si po takticky výtečné jízdě vyjel Němec Teichmann a trojici nejlepších doplnil Švéd Olsson, který se celý závod rovněž pohyboval v čelní skupince.

Bauer do cíle doběhl s téměř čtrnáctivteřinovou ztrátou na Northuga. Druhý český závodník, který do padesátky zasáhl, Jiří Magál, ztratil na vítězného Nora skoro pět minut a dojel na 29. pozici.  

Výsledky:
1. Northug (Nor.) 2:05:35,5, 2. Teichmann (Něm.) -0,3, 3. Olsson (Švéd.) -1,0, 4. Angerer (Něm.) -1,5, 5. Kershaw (Kan.) -1,6, 6. Veerpalu (Est.) -6,1, 7. Richardsson (Švéd.) -9,7, 8. Vylegžanin (Rus.) -10,9, 9. Södergren (Švéd.) -11,6, 10. Cologna (Švýc.) -12,0, ...12. Bauer -13,9, 29. Magál (oba ČR) -4:47,2.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Pošta bude od dubna vydávat důchod opět i na pobočkách. Přizpůsobí se návykům seniorů

Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak pro penzi bude moci dojít na pobočku. Uvedl to mluvčí Matyáš Vitík. Nejbližším výplatním dnem pro důchody je čtvrtek 2. dubna. 

Minulý měsíc kvůli koronaviru všechny důchody pošťáci roznášeli lidem domů.  Pošta podle Vitíka vyhodnotila tento dosavadní způsob výplaty. Úspěšnost doručování byla 80 procent, lokálně ve velkých městech ale pouze 35 procent.

"Z terénního dotazování mezi důchodci a z reakcí této klientely na pobočkách vyplynulo, že velká část těch, kteří si standardně nechávají posílat důchod na poštu, kde si ho také vyberou, nemají o doručování na adresu zájem a stále preferují návštěvu pobočky. S ohledem na tyto odlišnosti a klientské návyky různých skupin seniorů bude od 2. dubna Česká pošta bude vyplácet důchody standardním způsobem, jaký si důchodce zvolil a na který je zvyklý," sdělil Vitík.

Zdroj: ČTK
Další zprávy