Olympijský deník: Sok Bauera plakal, Kanada nemá rekord

Martin Jůzek
28. 2. 2010 13:30
Přečtěte si předposlední deník Aktuálně.cz

"Tenhle způsob olympiády je poněkud podivný," poznamenal Ondřej Bank. Český lyžař parafrázoval po slalomu známou hlášku z Romarného léta. Komentoval počasí, které si v sobotu nad Whistlerem stejně jako v předchozích dnech dělalo, co chtělo.

Bank mohl být rád - do prvního kola startoval jako outsider s vysokým číslem.

Ono totiž startovat na začátku nebyla žádná výhoda jako v případě pátečního závodu žen a Šárky Záhrobské. Světová špička se totiž musela kromě mlhy vypořádat i se sněžením. Bank už ne a bezchybnou jízdou se dostal na skvělé šesté místo. Škoda, že ve druhém kole svůj výkon nezopakoval a skončil až jedenáctý. Medaile nebyla daleko.

Nechme se překvapit, jak to bude vypadat dnes. Whistler se těší na poslední závod, v němž se navíc rozdá poslední kompletní olympijská sbírka medailí. Bude to maraton běžců na lyžích s českým favoritem Lukášem Bauerem.

Kanada dnes hraje finále s USA. Radíme nezmeškat začátek po deváté hodině
Kanada dnes hraje finále s USA. Radíme nezmeškat začátek po deváté hodině | Foto: Sport

Podle meteorologů však mizerné počasí neskončí. Servismany tak čeká opět práce s trochou alchymie - musejí lyže namazat na stopu, do níž má údajně pršet - teploty se totiž mají pohybovat nad nulou.

Jestliže nechcete o toto více než dvouhodinové drama přijít, můžete jej sledovat on-line na stránkách Aktuálně.cz.

Na sněhu ale neuvidíte Briana McKeevera. Jak jsme již psali včera, tento slepý lyžař nezmění historii. Světu to oznámil přes twitter, což možná špičky olympijského výboru neviděli rádi. Ale kanadskému hrdinovi je to už teď jedno.

"Olympijský sen je pryč," uvedl a v rozhovoru se zámořskými novináři se pak rozplakal. "Jsem tím zdrcený," řekl.

Kouč Inge Braten, který nominaci sestavil, označil své rozhodnutí za nejtěžší v životě. Manažer týmu Dave Wood ale byl nekompromisní. "Nebylo to těžké, postavili jsme ty nejlepší," uvedl bez jakékoliv lítosti.

Škoda. O to větší, když Kanada ví, že vyhraje medailový souboj s Amerikou a Německem. A třinácti zlatými vyrovnala rekordní zápis pořadatele Her a už má pětadvacet cenných kovů, nejvíce v historii.

Jenže tímhle verdiktem některé fanoušky spíše pobouřila, vždyť McKeever se mohl svým startem postarat o další překonaný milník. Bohužel... A tamní běžkaři v čele s Kershawem, kteří jsou dobří sprinteři, mohou jen doufat, že Bauer a spol. neroztrhají široké pole závodníků jako ve štafetě, kdy jim utekla medaile, ačkoliv patřili k favoritům.

 

Právě se děje

Další zprávy