Olympijský deník: Sok Bauera plakal, Kanada nemá rekord

Martin Jůzek
28. 2. 2010 13:30
Přečtěte si předposlední deník Aktuálně.cz

"Tenhle způsob olympiády je poněkud podivný," poznamenal Ondřej Bank. Český lyžař parafrázoval po slalomu známou hlášku z Romarného léta. Komentoval počasí, které si v sobotu nad Whistlerem stejně jako v předchozích dnech dělalo, co chtělo.

Bank mohl být rád - do prvního kola startoval jako outsider s vysokým číslem.

Ono totiž startovat na začátku nebyla žádná výhoda jako v případě pátečního závodu žen a Šárky Záhrobské. Světová špička se totiž musela kromě mlhy vypořádat i se sněžením. Bank už ne a bezchybnou jízdou se dostal na skvělé šesté místo. Škoda, že ve druhém kole svůj výkon nezopakoval a skončil až jedenáctý. Medaile nebyla daleko.

Nechme se překvapit, jak to bude vypadat dnes. Whistler se těší na poslední závod, v němž se navíc rozdá poslední kompletní olympijská sbírka medailí. Bude to maraton běžců na lyžích s českým favoritem Lukášem Bauerem.

Kanada dnes hraje finále s USA. Radíme nezmeškat začátek po deváté hodině
Kanada dnes hraje finále s USA. Radíme nezmeškat začátek po deváté hodině | Foto: Sport

Podle meteorologů však mizerné počasí neskončí. Servismany tak čeká opět práce s trochou alchymie - musejí lyže namazat na stopu, do níž má údajně pršet - teploty se totiž mají pohybovat nad nulou.

Jestliže nechcete o toto více než dvouhodinové drama přijít, můžete jej sledovat on-line na stránkách Aktuálně.cz.

Na sněhu ale neuvidíte Briana McKeevera. Jak jsme již psali včera, tento slepý lyžař nezmění historii. Světu to oznámil přes twitter, což možná špičky olympijského výboru neviděli rádi. Ale kanadskému hrdinovi je to už teď jedno.

"Olympijský sen je pryč," uvedl a v rozhovoru se zámořskými novináři se pak rozplakal. "Jsem tím zdrcený," řekl.

Kouč Inge Braten, který nominaci sestavil, označil své rozhodnutí za nejtěžší v životě. Manažer týmu Dave Wood ale byl nekompromisní. "Nebylo to těžké, postavili jsme ty nejlepší," uvedl bez jakékoliv lítosti.

Škoda. O to větší, když Kanada ví, že vyhraje medailový souboj s Amerikou a Německem. A třinácti zlatými vyrovnala rekordní zápis pořadatele Her a už má pětadvacet cenných kovů, nejvíce v historii.

Jenže tímhle verdiktem některé fanoušky spíše pobouřila, vždyť McKeever se mohl svým startem postarat o další překonaný milník. Bohužel... A tamní běžkaři v čele s Kershawem, kteří jsou dobří sprinteři, mohou jen doufat, že Bauer a spol. neroztrhají široké pole závodníků jako ve štafetě, kdy jim utekla medaile, ačkoliv patřili k favoritům.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy