Zázračná Lu, kandidát na zlato a kladivář, co hází v noci. To je český výběr pro Řím

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
7. 6. 2024 8:57
V Římě dnes startuje atletický šampionát, z něhož Češi už deset let nepřivezli zlatou medaili - mistrovství Evropy. Kdo by mohl dlouhé čekání zlomit? A kdo jsou nové nadějné tváře v omlazeném českém týmu? Podívejte se na přehled.

Jakub Vadlejch, oštěp

Oštěpař Jakub Vadlejch v novém českém dresu
Oštěpař Jakub Vadlejch v novém českém dresu | Foto: Česká atletika

Poslední české evropské zlato získala Barbora Špotáková před deseti lety v Curychu.

Kdo jiný než oštěpař by na ni měl navázat? Navíc když oštěp je v těžších časech české atletiky pořád tím hlavním držákem a jeho symbolika se promítla i do vzhledu nových dresů.

Vadlejch získal první evropskou medaili před dvěma lety v Mnichově - stříbro. K tomu má na kontě druhé místo z olympiády v Tokiu i z MS v Londýně 2017. Na světových šampionátech v letech 2022 a 2023 byl bronzový.

Když reprezentační šéftrenér Pavel Sluka před odletem mluvil o tom, že věří v jednu medaili a jakákoliv další mu udělá obrovskou radost, asi tak trochu počítal s Vadlejchem coby medailovou jistotou.

33letý rodák z Prahy má výbornou formu, ve všech třech letošních startech se dostal za 86 metrů a výkon 88,38 z Diamantové ligy v Dauhá znamená v sezonních tabulkách druhé místo v Evropě i na světě.

Lepší je pouze mladý Němec Max Dehning (90,20). V Římě bude finále oštěpařů na programu až v poslední den šampionátu.