Zrekonstruovaný ostravský stadion si atleti pochvalovali

David Procházka
28. 6. 2013 14:48
Nově zrekonstruovaný Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích si fanoušci i atleti jen pochvalovali.
Nová tribuna Městského stadionu v Ostravě - Vítkovicích potěšila především fanoušky atletiky.
Nová tribuna Městského stadionu v Ostravě - Vítkovicích potěšila především fanoušky atletiky. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Nově zrekonstruovaný Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích by v budoucnu mohl patřit k nejlepším atletickým stánkům v Evropě. Od září do dubna příštího roku bude pokračovat druhá etapa rekonstrukce a pak už 17. června 2014 přivítá stadion pro 15 tisíc diváků 53. ročník Zlaté tretry i s Usainem Boltem v individuálním závodě.

Fanoušci nebyli za plotem

Ohlasy na první část rekonstrukce, kdy vyrostla naproti hlavní tribuně zbrusu nová tribuna pro pět tisíc sedících diváků byla jen pozitivní. Fanoušci si užívali bližší kontakt se závodníky v pohodlí moderní tribuny. 

„Je to skvělé, už nestojíme za drátěným plotem, můžeme se vyklonit, fotit a plácnout si s atlety. Je to pohodlnější i pro děti, takže můžeme vzít celou rodinu. I zázemí v tribuně je na velmi dobré úrovni,“ pochvalovali si fanoušci. 

„Parkovacích ploch je v okolí také dostatek, takže si pět hodin světové atletiky člověk opravdu užije,“ zazněla další pochvala.

Atleti se v novém cítili lépe

Také atleti, kteří pravidelně do Ostravy jezdí, byli mile překvapeni. „Nejen, že je hotel blízko a pořadatelé se o nás starají skvěle, také stadionu a divákům ty změny prospěly. Diváci mají lepší pohodlí a atmosféra byla tradičně skvělá,“ pochvaloval si francouzský tyčkař a olympijský vítěz z Londýna Renaud Lavillenie. 

„Nová tartanová dráha je výborná a skáče se tu opravdu dobře,“ těšilo vítěze mítinku, který výkonem592 cmobhájil loňské prvenství a vytvořil rekord mítinku. „Za rok zase rád přijedu a podívám se, co tu bude nového,“ těší se na dokončení rekonstrukce stadionu.

Radost z novinek na stadionu měl i český oštěpař Vítězslav Veselý. „Stadion vypadá opravdu dobře a až bude za rok celý hotový, tak to bude paráda,“ těší se. Oštěpaři vždycky žehrají na točící se vítr. „Točil se i tentokrát, ale nebylo to tím, že na koncích stadionu stály provizorní tribuny z trubek. Když je vítr, tak je to problém na všech stadionech,“ doplnil Veselý.

Druhá etapa rekonstrukce začne v září

Od 25. září do 30. dubna by měly být postaveny a zastřešeny oblouky na stranách, kde letos stály provizorní tribuny. „S novou tribunou tak vytvoří celistvý celek. Obě části mají dohromady kapacitu 7 tisíc diváků a celkem tak stadion nabídne 15 tisíc míst k sezení,“ uvedl místopředseda SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek.

Organizátoři Zlaté tretry mají radost i z celkového hodnocení 52. ročníku. I přes neúčast Usaina Bolta, který na poslední chvíli odřekl, ale zato slíbil už dopředu účast na příštím ročníku, hodnotí manažer mítinku Alfonz Juck letošní ročník vysoko. „Padlo pět rekordů mítinku, 2 světové výkony roku a čtyři evropské výkony roku,“ vypočítává Juck nejhodnotnější výkony.

Zlatá tretra předčila New York a Oslo

V celkovém hodnocení podle speciálních kritérii Mezinárodní atletické federace IAAF je Zlatá tretra na pátém místě ze sedmi dosud konaných mítinků. Přeskočila dokonce dva mítinky Diamantové ligy.

„Dostali jsme se před New York a Oslo. Počítá se do toho obsazení mítinku a potom výkony. Od roku 2004 to byla nejhodnotnější Zlatá tretra,“ pochvaluje si Juck. „Ale tehdy a v roce 2003 bylo opravdu mimořádně skvělé počasí,“ doplňuje.

Za rok je Bolt jistý

Za rok tedy v červnu dokončený stadion přivítá špičkové atlety včetně Usaina Bolta. „Vždy jsme s ním jednali celý rok a definitivu získali až pár týdnů či nějaký měsíc před mítinkem,“ vrací se ke každoroční účasti současného nejlepšího atleta světa. 

„Ale tím, že nám letos na poslední chvíli odřekl, tak se zavázal, že přijede, takže to je jistota. A navíc víme, že bude startovat v individuálním závodě, ne ve štafetě, jak to bylo letos naplánováno,“ upozornil na tahák příštího ročníku Juck.

Po Boltovi přijde Baník Ostrava

Po Boltovi se pak na Městský stadion nastěhují fotbalisté Baníku Ostrava. „Pro blížící se sezonu máme ještě výjimku a můžeme hrát na Bazalech,“ vysvětlil Petr Šafarčík, předseda představenstva FC Baník Ostrava. „Ale od příští sezony je jasné, že budeme muset přijmout azyl Městského stadionu,“ ví jistě.

Jedinou výjimkou, kdy by se Baník nemusel stěhovat na Městský stadion a mohl by zůstat na Bazalech, by byl sestup do druhé ligy. Tým, který skončil třikrát za sebou na posledním nesestupovém 14. místě bude mít letos opět spoustu práce soutěž udržet.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy