Zrekonstruovaný ostravský stadion si atleti pochvalovali

David Procházka
28. 6. 2013 14:48
Nově zrekonstruovaný Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích si fanoušci i atleti jen pochvalovali.
Nová tribuna Městského stadionu v Ostravě - Vítkovicích potěšila především fanoušky atletiky.
Nová tribuna Městského stadionu v Ostravě - Vítkovicích potěšila především fanoušky atletiky. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Nově zrekonstruovaný Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích by v budoucnu mohl patřit k nejlepším atletickým stánkům v Evropě. Od září do dubna příštího roku bude pokračovat druhá etapa rekonstrukce a pak už 17. června 2014 přivítá stadion pro 15 tisíc diváků 53. ročník Zlaté tretry i s Usainem Boltem v individuálním závodě.

Fanoušci nebyli za plotem

Ohlasy na první část rekonstrukce, kdy vyrostla naproti hlavní tribuně zbrusu nová tribuna pro pět tisíc sedících diváků byla jen pozitivní. Fanoušci si užívali bližší kontakt se závodníky v pohodlí moderní tribuny. 

„Je to skvělé, už nestojíme za drátěným plotem, můžeme se vyklonit, fotit a plácnout si s atlety. Je to pohodlnější i pro děti, takže můžeme vzít celou rodinu. I zázemí v tribuně je na velmi dobré úrovni,“ pochvalovali si fanoušci. 

„Parkovacích ploch je v okolí také dostatek, takže si pět hodin světové atletiky člověk opravdu užije,“ zazněla další pochvala.

Atleti se v novém cítili lépe

Také atleti, kteří pravidelně do Ostravy jezdí, byli mile překvapeni. „Nejen, že je hotel blízko a pořadatelé se o nás starají skvěle, také stadionu a divákům ty změny prospěly. Diváci mají lepší pohodlí a atmosféra byla tradičně skvělá,“ pochvaloval si francouzský tyčkař a olympijský vítěz z Londýna Renaud Lavillenie. 

„Nová tartanová dráha je výborná a skáče se tu opravdu dobře,“ těšilo vítěze mítinku, který výkonem592 cmobhájil loňské prvenství a vytvořil rekord mítinku. „Za rok zase rád přijedu a podívám se, co tu bude nového,“ těší se na dokončení rekonstrukce stadionu.

Radost z novinek na stadionu měl i český oštěpař Vítězslav Veselý. „Stadion vypadá opravdu dobře a až bude za rok celý hotový, tak to bude paráda,“ těší se. Oštěpaři vždycky žehrají na točící se vítr. „Točil se i tentokrát, ale nebylo to tím, že na koncích stadionu stály provizorní tribuny z trubek. Když je vítr, tak je to problém na všech stadionech,“ doplnil Veselý.

Druhá etapa rekonstrukce začne v září

Od 25. září do 30. dubna by měly být postaveny a zastřešeny oblouky na stranách, kde letos stály provizorní tribuny. „S novou tribunou tak vytvoří celistvý celek. Obě části mají dohromady kapacitu 7 tisíc diváků a celkem tak stadion nabídne 15 tisíc míst k sezení,“ uvedl místopředseda SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek.

Organizátoři Zlaté tretry mají radost i z celkového hodnocení 52. ročníku. I přes neúčast Usaina Bolta, který na poslední chvíli odřekl, ale zato slíbil už dopředu účast na příštím ročníku, hodnotí manažer mítinku Alfonz Juck letošní ročník vysoko. „Padlo pět rekordů mítinku, 2 světové výkony roku a čtyři evropské výkony roku,“ vypočítává Juck nejhodnotnější výkony.

Zlatá tretra předčila New York a Oslo

V celkovém hodnocení podle speciálních kritérii Mezinárodní atletické federace IAAF je Zlatá tretra na pátém místě ze sedmi dosud konaných mítinků. Přeskočila dokonce dva mítinky Diamantové ligy.

„Dostali jsme se před New York a Oslo. Počítá se do toho obsazení mítinku a potom výkony. Od roku 2004 to byla nejhodnotnější Zlatá tretra,“ pochvaluje si Juck. „Ale tehdy a v roce 2003 bylo opravdu mimořádně skvělé počasí,“ doplňuje.

Za rok je Bolt jistý

Za rok tedy v červnu dokončený stadion přivítá špičkové atlety včetně Usaina Bolta. „Vždy jsme s ním jednali celý rok a definitivu získali až pár týdnů či nějaký měsíc před mítinkem,“ vrací se ke každoroční účasti současného nejlepšího atleta světa. 

„Ale tím, že nám letos na poslední chvíli odřekl, tak se zavázal, že přijede, takže to je jistota. A navíc víme, že bude startovat v individuálním závodě, ne ve štafetě, jak to bylo letos naplánováno,“ upozornil na tahák příštího ročníku Juck.

Po Boltovi přijde Baník Ostrava

Po Boltovi se pak na Městský stadion nastěhují fotbalisté Baníku Ostrava. „Pro blížící se sezonu máme ještě výjimku a můžeme hrát na Bazalech,“ vysvětlil Petr Šafarčík, předseda představenstva FC Baník Ostrava. „Ale od příští sezony je jasné, že budeme muset přijmout azyl Městského stadionu,“ ví jistě.

Jedinou výjimkou, kdy by se Baník nemusel stěhovat na Městský stadion a mohl by zůstat na Bazalech, by byl sestup do druhé ligy. Tým, který skončil třikrát za sebou na posledním nesestupovém 14. místě bude mít letos opět spoustu práce soutěž udržet.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy