2:3
Baník Ostrava
14. Varadi, 18. Navrátil
45. Kaša, 46. Štěpán, Azevedo

Vítěz utkání unikne ze sestupových pozic. Sigma Olomouc hraje s Baníkem Ostrava o důležité body v boji o záchranu v Gamrinus lize. Utkání začíná na Andrově stadionu v 18:00.

Sigma Olomouc dnes nastoupí v této sestavě:

Zlámal – Vidlička, Dreksa (C), Svozil, Javůrek – Navrátil, Šindelář, Pospíšil, Schulmeister – Varadi, Depetris.

SK SIgma Olomouc - logo
SK SIgma Olomouc - logo | Foto: Aktuálně.cz

A tady už je soupiska Baníku Ostrava:

Pavlenka – Vengřinek, Frydrych, Baránek, Kaša – Štěpán, Greguš, Svěrkoš (C), Lindpere, de Azevedo – Narh.

FC Baník Ostrava Logo
FC Baník Ostrava Logo | Foto: Aktuálně.cz

Postavení obou týmu je jasné. Oba mají po 26 kolech po 25 bodech. Sigma Olomouc je jen zásluhou lepšího skóre na čtrnácté, tedy první nesestupové pozici. Zřejmě tedy ani není třeba zdůrazňovat víc, o kolik v dnešním derby jde.

Přesto se bude dnešní utkání hrát v hodně zvláštní, spíš komorní atmosféře. Skalní fanoušci obou týmů, jak Sigmy Olomouc, tak Baníku Ostrava, dnes totiž vyzvali k bojkotu zápasu. Nelíbí se jim údajně zvýšené represe vůči fandícím příznivcům jak ze strany fotbalové asociace, tak ze strany klubů.

Tribuny Androva stadionu jsou tak zhruba pět minut před začátkem utkání poloprázdné a kotle obou celků dokonce úplně prázdné.

Oba týmy za komorního potlesku poloprázdného stadionu přicházejí na hrací plochu. Fanoušci Baníku do Olomouce dorazili, ale zůstali za branami stadionu. Tradiční pokřik Baníčku, my jsme s tebou tak zní někde z ulice za tribunou.

1

Utkání právě začalo výkopem Baníku Ostrava.

1

Hned v první minutě přišla velká šance Sigmy! Depetris se ve váplně z první opřel do centru z pravé strany, ale Pavlenka stačil u tyče míč vyboxovat.

3

Sigma je v úvodu aktivnější. Po standardní situaci se z dálky opřel do míče z otočky Svozil, ale balón letí vysoko nad.

5

Baník se usadil na polovině soupeře, ale do vápna se s míčem dostat kombinací nemůže.

8

Baníku kombinace nejde. Svěrkoš se za nepřesným nákopem Frydrycha ani nerozběhl.

10

Před Baníkem se otevřela obrana a Narh vyrazil do brejku, Sigma dokázala rychlý kontr odvrátit sražením centru na roh.

11

Po něm si do vápna pro vlastní centr došel Lindpere, ale Varadi se mu vrhl pod nohy a střelu k zadní tyči srazil. Sigma odkopává míč do bezpečí.

12

Nádherný moment a obrovská smůla pro Baník v jednom! Narh se na penaltovém puntíku nůžkami opřel do odraženého míče a trefuje tyč!

14

GÓÓÓL! SIGMA VEDE 1:0! Nedáš - dostaneš! Schulmeister se z velké dálky opřel do balónu, jeho rána před Pavlenkou zaplavala ve vzduchu, a proto jí hostující gólman stačil vyrazit jen před sebe, kde stál Adam Varadi připravený dorážet!

16

Navíc následuje další komplikace pro Baník. Pavlenka za nešťastný zákrok zaplatil vlastním zdravím. Varadimu se sice obětavě vrhl pod nohy, ale bolestivé srážce s vlastním stoperem Barankem nezabránil a ze hřiště je otřesený odnášen na nosítkách. Baník je po inkasované brance nucen střídat brankáře, Pavlenku nahradí Vojtěch Šrom.

18

GÓÓÓL! SIGMA VEDE 2:0! To je pro Baník opravdová pohroma. Šrom si ještě ani nesáhl na míč a už ho loví ze sítě. Depetris přízemním centrem z levé strany krásně našel před bránou Jana Navrátila, který ránou z první trefuje pravou horní šibenici!

20

Baníku se smůla lepí na paty dál. Na nosítkách je odnášen ve dvacáté minutě i Vengřinek a hosté musejí podruhé nuceně střídat. Zraněného obránce nahradí Sukup.

22

Teď muselo trenérům Baníku zatrnout i potřetí, když se po centru do vápna s výkřikem objevil na zemi v nefotbalové pozici i Baranek. Naštěstí pro Baník se ale zvedá z trávníku a bude v utkání pokračovat. Pavel Dreksa, který ho trefil loktem, dostává žlutou kartu.

26

Brejk Baníku končí útočným faulem Narha, který byl u míče později než Zlámal. Oba končí na zemi.

29

Baník se po hrůzných minutách pomalu dává dohromady. Zlámal si ale ve vzduchu s přehledem počkal na centr Štěpána.

29

V následném protiútoku se Varadi dostal do moc velkého úhlu a Šrom neměl problém jeho slabou ránu zlikvidovat.

30

Štěpán se za obranou dostal k hlavičce, ale povyk byl zbytečný. Ve vzduchu vlaje i praporek čárového rozhodčího - ofsajd.

33

Zlámal musel do vzduchu! Azevedo pálil z velké dálky hezky k levé tyči, ale gólman Sigmy se stačil po střele natáhnout a vyrazit jí na roh.

34

Další velká šance Baníku! Narh byl chvíli sám ve vápně, ale jeden z obránců stačil jeho střelu vyrazit na další roh!

Jenže na trávníkz zůstává ležet Lindpere, nosítek tentokrát není potřeba, ale těžko říct, jestli Baník nebude muset střídat potřetí. Zatím je estonský záložník ošetřován za postranní čárou.

35

Následnému rohu se Sigma ubránila.

36

Lindpere ukazuje, že není schopen pokračovat. Sotva se drží na nohou a Baník připravuje po půlhodině hry třetí a poslední nucené střídání v utkání.

Je to tady. Lindpereho nahradí Marek Šichor.

37

Aby toho nebylo málo, žlutou kartu dostává Baránek a Sigma bude kopat nepříjemnou standardku ze zhruba osmnácti metrů. Pro stopera Ostravy je to osmá žlutá karta, takže bude Baníku chybět v příštím utkání

39

Míč si k přímému kopu postavil Navrátil a trefuje břevno!

42

Baníku dnes nevychází vůbec nic! Po centru Štěpána se míč odrazil na penaltu před úplně volného Svěrkoše, který měl před sebou skoro úplně prázdnou bránu a jen ležícího gólmana. Hádejte, koho trefil? Zlámal je teď hrdinou domácích fanoušků a Ostrava bude kopat jen roh.

43

Sigma se standardce Baníku ubránila a v následném protiútoku sama vybojovala rohový kop.

43

Také Baník se ubránil. Rozhodčí Paták totiž píská útočný faul.

45

V prvním poločase se budou nastavovat tři minuty.

45+2

GÓÓÓL! BANÍK SNIŽUJE NA 1:2! Hosté se na konci poločasu vracejí kontaktní brankou do zápasu. Filip Kaša si ve vápně na prsou zpracoval míč a z otočky propálil střelou pod břevno Zlámala!

45

První poločas skončil.

Po prvním poločase zůstává utkání otevřeno, i když se už zdálo, že je Baník na odpis. Hosté sice utkání začali velkou šancí Narha, který nůžkami trefil tyč, jenže pak začala krutá dvacetiminutovka, která úplně rozbila hostující hru. Baník v ní inkasoval dvě branky a musel hned třikrát kvůli zranění nuceně střídat. Až v samotném závěru první půle vykřesal naději kontaktním gólem Kaša. Ve výhodě ale v záchranářském souboji zůstává Sigma. Před druhým poločasem má náskok a soupeř už navíc nemůže střídat.

Do šaten navíc s bolestivou grimasou odcházel i stoper Frydrych, který se držel za koleno. Lékaři Ostravy budou mít o přestávce plné ruce práce.

Michal Frydrych vyběhl na trávník, Baník je tedy v jedenácti. Ani Sigma Olomouc o přestávce žádné změny nepřipravila, takže druhá půle za pár vteřin začne.

46

Začal druhý poločas.

46

GÓÓÓL! BANÍK SROVNÁVÁ NA 2:2! Hosté hned z první akce vyrovnávají na 2:2 a zápas začíná od nuly! Šichorovu ránu ještě zastavilo břevno a branková čára, akce ale pokračovala dál a nakonec to byl Vojtěch Štěpán, který hlavou dopravil míč do sítě!

48

Sigma mohla okamžitě odpovědět z přímého kopu. Schulmeister z dvaceti metrů obstřelil zeď a trefil tyč!

51

Přímý kop zahrával i Baník. Zlámal vyboxoval míč ven z vápna na nohu Šichora, který se snažil vyběhnutého gólmana Sigmy přelobovat. Mířil ale vysoko nad.

53

Navrátil byl skluzem pozdě u míče a trefil Štěpána. Dostává žlutou kartu a Baník bude z rohu pokutového území těžit z další standardky.

53

Přímý kop zahrával Azevedo, trefil jednoho z nabíhajících hráčů, jenže hlavička mířila vysoko nad. Zlámal se mohl pouze ohlédnout.

55

Baník je teď aktivnější, ale Frydrych si v souboji jeden na jednoho pomohl útočným faulem.

Utkání sleduje 3 975 diváků.

58

Baník byl blízko k obratu! Svěrkošovi nesedla ve vápně rána z první, ale míč se dostal na volej Greguše, který přestřelil bránu jen o pár centimetrů!

60

Sigma neví co hrát a Baník dál tlačí. Narh zkusil z hranice vápna technickou ránu, ale ta se mu vůbec nepovedla.

62

Kaša se pustil do odvážného sóla přes půl hřiště, obešel dva hráče a chystal se z úhlu centrovat na volného spoluhráče, třetí bek stačil drzého mladíka zablokovat a Baník bude kopat roh.

62

Sigma odkopává do bezpečí.

63

Greguš ve středu hřiště taktickým faulem poslal k zemi Varadiho, Sigma může uklidnit hru.

63

A ve stejné minutě poprvé střídá Olomouc. Jana Navrátila nahradí ve středu pole Šimon Falta.

64

Sukup trochu neohrabaně poslal k zemi Schulmeistra a dostal žlutou kartu. Sigma poté zahrávala přímý kop, ale Baník ho odvrátil na roh.

66

Svěrkoš odvrací do autu, Sigma bude kopat znovu roh, ale z druhé strany.

67

Sigma poprvé ve druhé půli zahrozila. Depetris si zpracoval míč a z otočky pálil, jenže dost nepřesně.

68

Baránek odvážným skluzem zastavil po vlastní chybě unikajícího Varadiho.

68

Baník kopal roh, nejvýše vyskočil Frydrych, ale Zlámal si na slabou hlavičku v klidu počkal.

Sigma podruhé střídá. Ze hřiště odchází Depetris, nahradí ho Tomáš Chorý.

73

Tlak Baníku v posledních minutách polevil. Hraje se převážně ve středu hřiště.

73

Greguš se tam ale hezky zbavil bránícího hráče, udělal pár kroků k bráně a střílel. Přízemní rána z nějakých pětadvaceti metrů letí asi metr vedle olomoucké brány.

75

Varadi se ve vápně v těžké pozici probojoval až ke střele, ale vysoko přestřelil bránu Baníku.

76

Frydrych faulem na půlící čáře přerušil hru a taky rodící se brejk Sigmy.

77

Narh nachytán v ofsajdu, Baník musí odevzdat míč.

78

Na druhé straně je hodně aktivní Varadi. Pro Sigmu vybojoval další roh, ale Baník se díky útočnému faulu ubránil.

79

Baník tahá na konci zápasu za další konec. Greguš střílel opět z dálky a Zlámal si musel pro míč dojít na zem k levé tyči.

Sigma naposledy střídá, Schulmeistra nahradí Rolinc.

81

A byl to právě Rolinc, který hned po svém prvním kontaktu s míčem nepříjemným centrem zaměstal gólmana Baníku.

83

Sigmu na polovině Baníku zastavila odpískaná hra rukou.

84

Štěpán ve velké šanci trefil jen Zlámala a míč se odráží kolem tyče na roh pro Baník!

85

Sigma vyhrála souboj ve vzduchu a mohla do brejku, vinou pokažené přihávky se o možnost kontru do úplně otevřené obrany soupeře připravila.

85

Také Sigma bude kopat roh. Ale až z trávníku vstanou dva hráči Baníku. Těm nejspíš nic není, ti jen tahají čas.

86

Na výzvu sudího Patáka oba vstali a hned se zapojili do hry. Sigma centr z rohu pokazila a hraje zase Baník.

89

Štěpán v další velké šanci! Na hranici malého vápna mu chyběl krok k tomu, aby centr Narha usměrnil do sítě!

90

Už běží poslední minuta utkání a Sigma bude kopat roh.

90

Jenže míč letí od rohového praporku až na druhou stranu do autu. Rozhodčí dnes nastaví ještě tři minuty.

90+1

Varadi byl sám za obranou tváří v tvář Šroma, jenže ho neobstřelil. Až poté rozhodčí píská ofsajd.

90+3

Ještě jedna velká šance pro Sigmu! Svozil se opřel do centru Varadiho, ale trefil obránce!

90+3

GÓÓÓL! BANÍK VEDE 3:2! Neuvěřitelný obrat, hráči Sigmy padli do kolen! Azevedo se rozběhl do poslední akce zápasu, pohrál si s obranou Sigmy a ránou z vápna o břevno rozveselil Baník, který dnešní utkání vyhraje!

Utkání skončilo! Baník vítězí 3:2 a je po 27. kole mnohem blíž záchraně. Hosté tady v Olomouci prohrávali po půlhodině už 0:2 a přišli o tři zraněné hráče. Nemohli sice střídat, ale povedl se jim nekustečný obrat, který v poslední minutě nastavění ránou o břevno uzavřel Azevedo.