Vondroušovou už obdivují i slavné soupeřky. Češka má v sobě výjimečný dar

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 5. 2019 11:16
Je šestnáctou nejlepší tenistkou letošní sezony, přestože až do poloviny února odehrála pouze dvě utkání na Australian Open. Poté, co doléčila zdravotní neduhy, však Markéta Vondroušová chytila vynikající formu a během tří měsíců nasbírala jednadvacet vítězství oproti pouhým pěti porážkám.
Markéta Vondroušová. Černý kůň Roland Garros?
Markéta Vondroušová. Černý kůň Roland Garros? | Foto: Reuters

Na povrchu jí nezáleží. Teprve devatenáctiletá Vondroušová si letos na okruhu získává velký respekt slavných soupeřek. Nejprve zazářila v hale, když v Budapešti došla až do finále.

Pak se skvělými výkony a dvěma cennými čtvrtfinálovými úspěchy prezentovala na tvrdém povrchu v Indian Wells a Miami, tedy na turnajích nejvyšší kategorie Premier Mandatory.

Rozjetou teenagerku nezastavila ani oranžová drť. Coby česká jednička v Prostějově řídila vítěznou baráž proti Kanadě, pak v Istanbulu došla do finále a na velkém podniku druhé nejvyšší kategorie Premier 5 v Římě zase mezi osm nejlepších.

Mladá Češka v posledních týdnech naplňuje velká očekávání. A potvrzuje, že pokud bude zdravá, může velmi brzy atakovat absolutní světovou špičku. Vždyť slavné soupeřky už jí jedna za druhou vysekávají komplimenty plné upřímného obdivu.

"Myslím si, že půjde až na vrchol. Jsem si tím jistá. Je to vynikající hráčka, velmi talentovaná," hlásila minulý čtvrtek v Římě Simona Halepová. Podle mnohých nejlepší antukářku světa Vondroušová vyřadila ve druhém kole, když dokázala zápas otočit po setech 2:6, 7:5, 6:3.

Šampionku French Open a momentální světovou trojku navíc dokázala porazit už podruhé za sebou, stopku jí vystavila i březnu v Kalifornii.

"Je strašně těžké proti Markétě hrát. Dobře podává, dobře se pohybuje, umí doklouzat k míčům, které jsou od ní hodně daleko. Navíc je to levačka, to je vždycky nepříjemné pro soupeřky. A ty její kraťasy…" rozplývala se Halepová.

Vondroušové se v Římě povedl parádní kousek, když po náročném boji s Halepovou dokázala ještě týž den v další bitvě přehrát i Rusku Darju Kasatkinovou. Náročný program ji však přece jen vyčerpal a v pátečním čtvrtfinále už padla s pozdější finalistkou Britkou Johannou Kontaovou.

I ta ale měla pro rodačku ze Sokolova jen slova chvály.

"Je velmi talentovaná a má výjimečný dar v tom, jakým způsobem hraje. Vrátí strašně moc míčů, velmi dobře čte hru. Dostane se ze situací, ze kterých už nečekáte, že by se mohla dostat. Má skvělý zápasový instinkt," všimla si britská tenistka.

Je jasné, že na nadcházejícím French Open bude talentovaná Češka mnohem víc na očích než kdykoli předtím. Svět se má pomalu na pozoru. Vondroušová už se stala novou českou trojkou, když se ve světovém žebříčku vyšplhala na 38. pozici. 

"Hraje jako zkušená, vyspělá hráčka. V poslední době ušla velký kus dopředu. Jak fyzicky, tak mentálně," řekl nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz tenisový expert Vladislav Šavrda. 

Všeobecně panuje názor, že závěr čtvrté desítky světového pořadí rozhodně nebude nejvyšším bodem, na který se Vondroušová dokáže prodrat. 

Hned na French Open bude mít ideální možnost na další posun. Loni totiž vypadla už v prvním kole. Pokud zúročí skvělou letošní formu, může z Paříže odvézt slušnou porci bodů. Hlavním cílem ale bude zlepšit svou celkovou grandslamovou bilanci. Vondroušová přes druhé kolo na turnajích velké čtyřky zatím přešla jen jednou. Loni v New Yorku svou sympatickou jízdu dovedla až do osmifinále.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Třiasedmdesátiletého vítěze Tour Zoetemelka srazilo na kole auto

Někdejší vítěz Tour de France Joop Zoetemelk skončil s několika frakturami v nemocnici poté, co ho dnes při vyjížďce na kole v Paříži srazilo auto. Třiasedmdesátiletý nizozemský cyklista utrpěl podle informací rodiny při kolizi zlomeniny obou nohou a paže, je ale při vědomí a mimo ohrožení života.

"Ztratil bohužel dost krve, ale jeho život není ohrožen," řekl agentuře AFP další z bývalých vítězů Tour Bernard Thévenet, jenž je ve spojení s Zoetemelkovou manželkou.

Zoetemelk ovládl legendární závod v roce 1980. Cyklista, jenž patřil k rivalům Eddyho Merckxe, Théveneta či Bernarda Hinaulta, se navíc na Tour šestkrát probojoval na druhé místo. V roce 1985 získal v osmatřiceti letech titul mistra světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy