Vím, že si mě pamatuje, chci pomstu, hlásí Lehečka. Tsitsipase varuje i Wilander

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 1. 2023 17:14
Jednadvacetiletého Jiřího Lehečku čeká v Austrálii další díl tenisového sci-fi. Po své senzační jízdě turnajem si v úterý zahraje o takřka neuvěřitelný úspěch, postup do semifinále grandslamu. Na hlavním dvorci Roda Lavera mladý Čech vyzve řeckého favorita Stefanose Tsitsipase.
Jiří Lehečka
Jiří Lehečka | Foto: Reuters

Souboj českého outsidera a největšího překvapení dosavadního průběhu úvodního grandslamu sezony se světovou čtyřkou a nejvýše nasazeným hráčem, který letos zbyl v mužském pavouku.

Takový bude zlatý hřeb úterního programu na největším melbournském kurtu.

"Budu extrémně natěšený," nezaváhal nadšený Lehečka před novináři poté, co z turnaje vyřadil dalšího z řady favorizovaných, šestého nasazeného Kanaďana Felixe Augera-Aliassimea.

V tu chvíli ještě nevěděl, jestli jeho čtvrtfinálovým soupeřem bude právě Tsitsipas, nebo Ital Jannik Sinner. Jako by uměl předpovídat budoucnost - hovořil výhradně o řecké hvězdě, a ta potom skutečně osmifinále zvládla po pětisetovém maratonu.

Lehečka se nikterak nebránil narativu pomsty. S Tsitsipasem se totiž potkal před necelým rokem v Rotterdamu, kde se poprvé mocně přihlásil o slovo.

V Nizozemsku tehdy český tenista prošel z kvalifikace až do semifinále, kde Řeka značně potrápil. Náskok ale neudržel a padl ve třech setech. 

"Půjdu si pro pomstu, každopádně," zahrozil Lehečka nadopovaný sebevědomím.

"Vím, že si bude ten náš zápas pamatovat. Bude si pamatovat mě a moje přednosti. Jeden set jsem byl na kurtu lepší, než zápas otočil. Bude cítit, že ho umím dostat pod tlak," pokračoval první český mužský čtvrtfinalista Australian Open od úspěchu Tomáše Berdycha v roce 2018.

Na druhou stranu nechtěl Lehečka snižovat umění borce, který se v Melbourne do semifinále probojoval už třikrát. V pouhých čtyřiadvaceti letech.

"Je to úžasný hráč. Umí hrát neobyčejný tenis. Já ale vím, jak proti němu hrát. Ten loňský duel mi hodně pomůže, dokážu si některé věci představit a připravit se na ně," dodal tenista z Kněžmostu.

Tsitsipas, finalista Roland Garros z roku 2021, svého nečekaného soupeře nekomentoval. 

"Hraju svou hru. Tituly přijdou samy, pokud budu hrát dobře," odtušil svérázný plejer.

Před Lehečkou jej však varoval i expert a bývalý skvělý tenista Mats Wilander. Podle něj hraje český tenista podobně jako Sinner, který v osmifinále dohnal Tsitsipase do pěti setů.

"Lehečka je vynikající ranař, který se navíc extrémně dobře hýbe. Pro Tsitsipase nebude snadné mu ublížit," prohlásila bývalá světová jednička na stanici Eurosport.

Lehečka se dle Wilanderova soudu pokusí být více agresivní, odvážný a bude chtít dostat Řeka pod tlak. "Bude na Stefanosovi, aby využil své umění řešit problémy. Jako proti Sinnerovi, kde byl v pátém setu naprosto brilantní."

Očekávané utkání označil za duel rozdílných stylů, v němž bude mít Tsitsipas jednu nespornou výhodu: zkušenosti.

"Lehečka nikdy nehrál takový zápas. Vypadá neohroženě, ale taková premiéra ho přece jen může pohltit," dodal Wilander. 

Čtvrtfinále mezi Stefanosem Tsitsipasem a Jiřím Lehečkou začne nejdříve v 11 hodin dopoledne středoevropského času a deník Aktuálně.cz jej bude sledovat v podrobné online reportáži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy