US Open • 1. kolo • 17:00

US Open: Pět českých tenistek v akci

Dobrý den, vítejte při sledování souhrnného on-line přenosu ze zápasů prvního kola US Open. Do akce zasáhne v úterý 30. srpna od 17 hodin pět českých tenistek. Marie Bouzková bude hrát proti krajance Lindě Noskové, Karolína Plíšková vyzve Magdu Linetteovou z Polska, Linda Fruhvirtová nastoupí proti Číňance Sin-jü Wang a Tereza Martincová se střetne s Kaiou Kanepiovou z Estonska.

Druhý den US Open začíná s bohatou českou účastí. V akci uvidíme hned pět českých tenistek, bohužel je ale jasné, že všechny do druhého kola nepostoupí, neboť dojde k derby mezi Marií Bouzkovou a Lindou Noskovou. Favoritkou je bez debat první jmenovaná, která vyhrála i nedávné měření sil v Praze, mladší krajanku porazila po setech 7:6 a 6:3. Sedmnáctiletá Nosková má ovšem o motivaci postaráno. Nejenže má soupeřce co vracet, ale zároveň může těžit z rozehranosti, protože úspěšně prošla tříkolovou kvalifikací.

Kromě Noskové postoupila z kvalifikace do hlavního pavouka i Linda Fruhvirtová. Tato sedmnáctiletá tenistka však bude v prvním kole plnit roli favoritky. Vyzve Číňanku Sin-jü Wang, jíž se v posledních týdnech vůbec nedaří, momentálně disponuje sedmi porážkami v předešlých osmi zápasech.

Do akce půjde i Karolína Plíšková. Aktuálně 22. nejlepší hráčka světa nedávno odehrála velmi slušně turnaj v Torontu, kde až v semifinále vypadla s Haddadovou Maiaovou, o týden později v Cincinnati nicméně vypadla už ve druhém kole s Mertensovou. Dnes se jí postaví do cesty Polka Magda Linetteová, která předváděla pěkné výkony minulý týden v Clevelandu, vypadla ve čtvrtfinále s pozdější vítězkou Samsonovovou.

A poslední duel, který bude české fanoušky od 17 hodin zajímat, je ten Terezy Martincové proti zkušené Estonce Kaie Kanepiové. Rodačka z Prahy přesedlala z trávy na beton poměrně brzy, avšak žádného výraznějšího úspěchu na tomto povrchu letos zatím nedosáhla, nejdále se probojovala v kanadském městě Granby do osmifinále. Sedmatřicetiletá Estonka oproti tomu zazářila ve Washingtonu, kde jí od triumfu dělila jediná výhra, ve finále nestačila na Samsonovovou. Představila se i na tisícovce v Cincinnati, po velké bitvě prohrála ve třech setech s Azarenkovou.

První den US Open přinesl obrovské překvapení. Ukrajinská kvalifikantka Darja Snigurová vyřadila nasazenou sedmičku Simonu Halepovou.

Sestřih utkání prvního kola US Open mezi Ukrajinkou Darjou Snigurovou a Rumunkou Simonou Halepovou

2:31
Sestřih utkání prvního kola US Open mezi Ukrajinkou Darjou Snigurovou a Rumunkou Simonou Halepovou. | Video: Reuters

Úterní program za malou chvíli započne! Momentálně probíhá na kurtech rozpinkávání, jeho součástí je i pět českých tenistek.

Odstartovalo první utkání, v němž se představuje česká hráčka. Tereza Martincová začíná proti Kaie Kanepiové na podání a první dva fiftýny získala na svou stranu.

První fiftýny už má za sebou i Karolína Plíšková. Ta začíná proti Magdě Linetteové na příjmu a první dva body pro sebe urvala Polka.

Tereza Martincová si na úvod úspěšně podržela servis. Vypracovala si porci tří gembolů, přičemž využila ten druhý.

V akci už je i první ze dvou českých kvalifikantek, a sice Linda Fruhvirtová. Začíná na servisu, nicméně první dva body získala její čínská konkurentka Sin-jü Wang.

To je škoda. Karolína Plíšková dotáhla skóre na příjmu po třiceti, ale další dva fiftýny získala Magda Linetteová, jež se tak ujímá vedení.

Výborný start Terezy Martincové! Pražská rodačka po úspěchu na servisu zabodovala i na returnu a ujímá se vedení 2:0!

První gem má za sebou české derby mezi Marií Bouzkovou a Lindou Noskovou. Servírovala první jmenovaná hráčka a podání si udržela.

Bohužel, Tereza Martincová brejk nepotvrdila. Kaia Kanepiová využila první ze dvou dostupných brejkbolů a snížila na 1:2.

První gem převrátila ve svůj prospěch Linda Fruhvirtová. Sedmnáctiletá Češka odvrátila dva brejkboly, načež přes shodu uspěla.

Drobné problémy měla při úvodním servírovacím gemu i Karolína Plíšková. Jeden brejkbol ovšem smazala, a podobně jako Fruhvirtová, tak i ona uspěla přes shodu.

Úvod vyšel Tereze Martincové skvěle, jenže při vedení 2:0 bohužel nepotvrdila brejk, což se teď podařilo její soupeřce Kaie Kanepiové. Je vyrovnáno 2:2.

Linda Fruhvirtová v první hře dva brejkboly odvrátila, aby v té druhé sama jedinou možnost využila! Sedmnáctiletý český talent vede 2:0.

Druhá ze sedmnáctiletých českých tenistek v akci je Linda Nosková, jež proti Marii Bouzkové odvrátila dva brejkboly a srovnala na 1:1.

Pátou hru zahrála velmi dobře Tereza Martincová. Estonské konkurentce Kanepiové povolila jediný fiftýn, ujímá se vedení 3:2.

A další dobrá zpráva! Karolína Plíšková v dlouhém třetím gemu využila druhý brejkbol a odskočila do těsného vedení 2:1!

Bohužel, brejk nepotvrdila Linda Fruhvirtová. Není však třeba klesat na mysli, sedmnáctiletá Češka stále vede, a sice 2:1.

Na podání dnes vypadá býti silná Marie Bouzkové. Linda Nosková neměla šanci ani při druhé příležitosti na returnu.

Navzdory mladému věku se Linda Fruhvirtová nenechala zviklat ztrátou podání a ihned získala výhodu brejku zpět! Skóre je 3:1 ve prospěch Češky.

Úspěšně potvrdila brejk Karolína Plíšková, a to i přesto, že musela odvracet brejkbol. Dvaadvacátá žena světa vede 3:1.

Vyrovnaný stav evidujeme v českém derby. Linda Nosková i podruhé musela bojovat přes shodu, ale opět si poradila a na podání zůstává stoprocentní.

Shodně tři získané gemy má Kaia Kanepiová s Terezou Martincovou. Estonka musela mazat tři brejkboly, na to se však historie ptát nebude.

Výborně odservírovala pátý gem zápasu Magda Linetteová proti Karolíně Plíškové. Snížila na 2:3, stále však je ve ztrátě brejku.

A na podání stále skvěle funguje Marie Bouzková. Ta potvrzuje dobrou formu z předešlých týdnů a zase je oproti krajance Noskové o krok napřed.

O krůček blíže zisku prvního setu je Linda Fruhvirtová. Na druhý pokus úspěšně potvrdila brejk, nad Číňankou Sin-jü Wang tedy vede 4:1.

K dramatické koncovce první sady se schyluje v zápase mezi Terezou Martincovou a Kaiou Kanepiovou. Estonka proměnila druhý gembol a srovnala na 4:4.

Stoprocentní zůstává na servisu Karolína Plíšková. Udržuje výhodu jednoho brejku a k zisku úvodního dějství potřebuje získat ještě dvě hry.

Sin-jü Wang úspěšně snížila v utkání proti Lindě Fruhvirtové na 2:4. Potřebuje ovšem v nejbližších dvou případech uspět i na returnu.

K zisku prvního setu se výrazně přiblížila Marie Bouzková. I do třetice se na returnu dostala do shody, načež poprvé uspěla a odskočila do vedení 4:2! Linda Nosková potřebuje zabrat.

Další brejk pro Karolínu Plíškovou, která za malý okamžik půjde podávat na ukončení prvního setu! Magda Linetteová se zatím nemůže dostat do ideálního tempa.

Důležitý gem pro sebe urvala Tereza Martincová. Podržela servis a ujala se vedení 5:4, sadu se může pokusit uzavřít na returnu.

Marie Bouzková bez větších peripetií potvrdila brejk a nad Lindou Noskovou vede už 5:2. K zisku první sady je blízko.

A velmi blízko zisku úvodní sady má i Linda Fruhvirtová! Proti čínské soupeřce odvrátila brejkbol, aby následně proměnila gembol a i ona se dostala do vedení 5:2.

Kdo už má první set v kapse, to je Karolína Plíšková! Na setbol se trefila do prvního servisu a po krátkém returnu Linetteové se vydala k síti, kde zahrála tvrdý forhend do forhendu sokyně, jež odpálila míček za základní čáru.

Kaia Kanepiová si nepřipustila tíhu okamžiku a bez problémů proti Tereze Martincové srovnala na 5:5.

Ovšem Tereza Martincová také skvěle odservírovala gem a čistou hrou se opět dostala do těsného vedení, dostane druhou šanci uzavřít set na příjmu.

Sin-jü Wang se nevzdává. Otočila nepříznivě se vyvíjející průběh gemu a proti Lindě Fruhvirtové snížila na 3:5, nyní ovšem potřebuje zabodovat i na returnu.

V českém derby je u konce první sada, kterou ovládla Marie Bouzková výsledkem 6:2. Linda Nosková nezvládla na podání odvrátit hned první setbol.

Linda Fruhvirtová má tři setboly!

A využívá okamžitě ten první! Linda Fruhvirtová podala na téčko a Sin-jü Wang odpověděla returnem za základní čáru, konečný stav prvního setu tedy zní 6:3 pro český talent.

Drama sledujeme v duelu mezi Terezou Martincovou a Kaiou Kanepiovou. Estonka odvrátila na podání i druhou hrozbu konce sety a posunula jej do tiebreaku.

Magda Linetteová v utkání proti Karolíně Plíškové zahájila druhý set na podání úspěchem.

Ovšem Karolína Plíšková rychle odpovídá a jistou hrou na servisu vyrovnává v utkání proti polské soupeře na 1:1.

Druhé dějství je v plném proudu už i mezi Češkami Marií Bouzkovou a Lindou Noskovou. První zmíněná si na úvod podržela servis.

Dobře to nevypadá s Terezou Martincovou. V probíhajícím tiebreaku tahá při střídání stran za kratší konec provazu, s Kaiou Kanepiovou prohrává 2:4.

Linda Nosková ukazuje, že favorizované krajance Bouzkové nedá nic zadarmo. I ona na úvod druhé sady podržela podání, čímž srovnala na 1:1.

Sin-jü Wang zahájila druhou sadu proti Lindě Fruhvirtové zdárně. Uspěla na podání a ujala se vedení 1:0.

Bohužel, první sadu ztratila Tereza Martincové. Čelila dvěma setbolům a neodvrátila ani jeden, Kaia Kanepiová uspěla dělovým forhendem na levou lajnu.

Karolína Plíšková měla ve třetí gemu druhé sady dva brejkboly, ovšem Magda Linetteová oba odvrátila a hru nakonec převrátila na svou stranu.

Stoprocentní úspěšnost na podání udržuje Marie Bouzková. Linda Nosková sice vedla 30:0, pak ale ztratila čtyři míčky v řadě.

S mírnými problémy, ale přece si Linda Fruhvirtová udržela úvodní servis ve druhé sadě a vrátila stav do vyrovnané podoby - 1:1.

Brejk pro Marii Bouzkovou! Ta využila první ze dvou brejkbolů, vede 3:1 a je tak tři hry od postupu do druhého kola.

Přes shodu bojovala o servis Kaia Kanepiová. Uspěla, Tereza Martincová tak bude muset dotahovat.

Zlepšení na servisu je viditelné u Magdy Linetteové. Polská tenistka uspěla ve druhé sadě i napotřetí, Karolínu Plíškovou posunula o krok zpět.

Suverénní Marie Bouzková s velkou lehkostí míří za vítězstvím. Potvrdila brejk a Linda Nosková zatím neklade výraznější odpor.

V mírné ztrátě je znovu Linda Fruhvirtová. Třetí gem ve druhé sadě hrála na returnu a příliš se jí nepovedl, prohrává 1:2.

Důležitý krok směrem k vítězství udělala Kaia Kanepiová. Proměnila první ze dvou brejkbolů a proti Tereze Martincové tak ve druhém setu vede 2:0.

Komplikace si přidala také Linda Fruhvirtová. Sice opanovala první sadu, jenže v té druhé si nyní nechala sebrat servis a proti Sin-jü Wang prohrává 1:3.

Sympaticky bojuje Linda Nosková. Sice je na pokraji vyřazení, avšak nyní podržela gem při vlastním podání, ve druhé sadě snížila proti Bouzkové na 2:4.

Kaia Kanepiová potvrdila brejk a po zisku první sady vede ve druhé nad Terezou Martincovou3:0.

Skvělá odpověď Lindy Fruhvirtové, jež na ztracený servis odpověděla tím nejlepším možným způsobem, rebrejkem! Snížila tak ztrátu na 2:3 a půjde podávat.

Dlouhý, ale úspěšný gem absolvovala při vlastním servisu Karolína Plíšková. Odvrátila dva brejkboly, aby proti Linetteové úspěšně srovnala na 3:3.

Poslední hra dělí od postupu Marii Bouzkovou. Ta krajanku Lindu Noskovou nešetři hlavně při vlastním servisu, při němž stále neztratila jediný gem.

Magda Linetteová se v utkání s Karolínou Plíškovou prezentuje výrazně zlepšenou hrou. Znovu velmi pěkný gem na servisu, ten jí vynesl vedení 4:3.

Utkání nezabaluje ani Tereza Martincová, jež na čtvrtý pokus získala ve druhé sadě brejk.

Sedmnáctiletá česká tenistka Linda Fruhvirtová nepotvrdila brejk a je tedy znovu ve ztrátě dvou gemů, Sin-jü Wang disponuje vedením 4:2.

První hrozbu konce zápasu odvrátila Linda Nosková. Při podání snížila na 3:5, o odložení konce zápasu ovšem nyní bude usilovat na příjmu, na němž dnes ještě neuspěla ani jednou.

Výrazně komfortnější gem strávila na podání Karolína Plíšková. Linetteové nedala šanci pomýšlet na úspěch a srovnala na 4:4.

Tereza Martincová sice vedla na returnu 30:0, jenže Kaia Kanepiová zapnula v pravý čas a čtyřmi fiftýny v řadě odskočila do vedení 4:1.

Velkou bojovnost ukazuje Linda Fruhvirtová. Podruhé v řadě uspěla na returnu a snížila na 3:4, potřebuje ovšem dobrou hru prodat i do hry při vlastním podání.

Linda Nosková v kritickou chvíli poprvé v zápase uspěla na příjmu a ve druhém setu prohrává s Marií Bouzkovou už jenom 4:5! Nyní potřebuje brejk potvrdit.

Výborně. Linda Fruhvirtová konečně zabodovala i na podání a proti Sin-jü Wang srovnala na 4:4.

Konec druhého setu bude na servisu odvracet Karolína Plíšková. Magda Linetteová si ten svůj udržela a získala těsný náskok 5:4.

Čistá hra na returnu pro Lindu Fruhvirtovou, jež za malý okamžik půjde za stavu 5:4 podávat na vítězství v zápase! Sin-jü Wang má nůž na krku.

Bojovnice Linda Nosková získala třetí gem v řadě a druhá sada utkání proti Marii Bouzkové rázem ukazuje vyrovnaný stav 5:5.

Úspěšně Tereza Martincová odvrátila dva brejboly, aby nakonec hru na podání dotáhla do zdárného konce a proti Kanepiové snížila ve druhém setu na 2:4.

Utkání mezi Magdou Linetteovou a Karolínou Plíškovou míří do třetího setu! Polská tenistka v pravou chvíli uspěla na returnu a sadu ovládla výsledkem 6:4.

Marie Bouzková má čtvrtou příležitost ukončit zápas. Podržela si vlastní servis, vede 6:5 a míří na return.

Linda Fruhvirtová je ve druhém kole! Vypracovala si dva mečboly, přičemž uspěla hned napoprvé, Sin-jü Wang ukončila své účinkování na turnaji přetaženým forhendem. Skvělý úspěch pro sedmnáctiletý český talent!

Na pokraji vyřazení je naopak Tereza Martincová. Její soupeřka Kaia Kanepiová si hravě podržela hru na podání a disponuje náskokem 5:2.

Rozuzlení druhého setu v českém derby přinese tiebreak. Linda Nosková znovu ukázala, že má pro strach uděláno a při vlastním servisu nedala soupeřce Bouzkové ani náznak šance.

Čistou hrou snížila Tereza Martincová na 3:5, ale teď jí čeká výrazně těžší úkol, a sice uspět na příjmu. V opačném případě skončí v turnaji už v prvním kole.

Na skvělý obrat má zaděláno Linda Nosková. Ve druhé sadě prohrávala už 2:5, avšak dotáhla ji do tiebreaku, v němž při výměně stran vede nad Marií Bouzkovou 4:2!

V prvním kole končí turnaj pro Terezu Martincovou. Její protihráčka Kaia Kanepiová zvítězila po setech 7:6 a 6:3, mečbol proměnila přímým bodem po servisu na téčko.

Linda Nosková si ve zkrácené hře vybojovala proti Marii Bouzkové tři setboly!

A Linda Nosková využila první příležitost! Marie Bouzková přetáhla forhend za základní lajnu a musí jít do třetího setu, s čímž zřejmě za stavu 5:2 ve druhém setu už nepočítala.

Magda Linetteová je v laufu. Třetí sadu proti Karolíně Plíškové otevřela na podání čistou hrou.

Ovšem servírovat umí i Karolína Plíšková. Poměrně snadno srovnala na 1:1, gem uzavřela esem na téčko.

Karolína Plíšková disponuje brejkbolem!

Ale Magda Linetteová jej s přehledem odvrátila vítězným forhendem po pravé čáře.

A Magda Linetteová nakonec převrátila vývoj gemu ve svůj prospěch, podruhé tak v průběhu třetího setu vede rozdílem jednoho gemu.

Linda Nosková je evidentně při chuti. Třetí set zahájila na servisu, který si bez větších komplikací pohlídala.

Sama neproměnila brejkbol, aby nakonec přišla o podání čistou hrou. Karolína Plíšková prohrává s Magdou Linetteovou 1:3 a rázem je tři hry od vyřazení.

Sama neproměnila brejkbol, aby nakonec přišla o podání čistou hrou. Karolína Plíšková prohrává s Magdou Linetteovou 1:3 a rázem je tři hry od vyřazení.

Polská tenistka Magda Linetteová jede jako stroj. Má na kontě už sedm získaných fiftýnů v řadě, ve třetí sadě disponuje náskokem 4:1 a její soupeřka Karolína Plíšková její tempo vůbec nedokáže akceptovat.

V českém derby máme vyrovnáno. Marie Bouzková musela bojovat přes shodu, aby nakonec proti Lindě Nosková vyrovnala na 1:1.

Karolína Plíšková otočila nepříznivě se vyvíjející gem na servisu, stále jí však čeká velká porce práce. Prohrává 2:4.

Sedmnáctiletá Linda Nosková odvrátila jeden brejkbol, aby nakonec sama využila hned první gembol a odskočila Marii Bouzkové do vedení 2:1.

Bojovnice Karolína Plíšková bojuje! Otočila na returnu stav z 0:30, přetavila v brejk hned první brejkbol a snížila na 3:4!

Vyrovnáno je v českém derby. Marie Bouzková na podání nezaváhala a posunula stav do nerozhodné podoby 2:2.

Dvaadvacátá žena světa Karolína Plíšková musela bojovat přes shodu, avšak uspěla a srovnala ve třetí sadě s Linetteovou na 4:4!

A důležitý krok k postupu udělala Marie Bouzková! I ona uspěla přes shodu, ale na příjmu a ve třetí sadě se vůbec poprvé ujala vedení.

Karolína Plíšková je jediný gem od vyřazení. Magda Linetteová uspěla na servisu a ve třetí sadě je v těsném vedení 5:4.

Čistou hrou Marie Bouzková potvrdila brejk a ve třetím setu je tak oproti Lindě Noskové napřed o dvě hry.

Marie Bouzková zapsala druhou čistou hru v řadě, tentokráte na returnu! Nad Lindou Noskovou vede už 5:2 a půjde podávat na vítězství.

Ne, Karolína Plíšková se ještě nechce loučit! Na servisu odvrátila konec zápasu, lounská rodačka úspěšně vyrovnala na 5:5.

Karolína Plíšková získala jedenáctý gem třetího setu na returnu a po krátké přestávce půjde na servisu podávat na postup!

České derby je u konce! Marie Bouzková si vypracovala mečbol, při němž skvěle zaservírovala a zápas ukončila forhendem do pravé poloviny kurtu. Linda Nosková každopádně zaslouží za předvedený výkon velkou pochvalu.

Bohužel, zápas nedoservírovala Karolína Plíšková. Magda Linetteová využila brejkbol a posunula zápas do tiebreaku, který se bude hrát do deseti bodů.

Karolína Plíšková je tři míčky od postupu. V tiebreaku třetího setu vede 7:5, Linetteová má před sebou ještě jeden bod na servisu.

Tak pozor, je zaděláno na drama! Magda Linetteová bojuje jako lvice a srovnala na 7:7.

A Polka získala i druhý bod na returnu! Rázem vede 8:7 a má před sebou dva servisy.

Nicméně na returnu uspěla i Karolína Plíšková. Je srovnáno po osmi, drama pomalu, ale jistě vrcholí.

Další bod na příjmu pro Karolínu Plíškovou, jež jde za stavu 9:8 podávat na vítězství!

Je konec! Karolína Plíšková zvládla kritickou chvíli, otočila ze 7:8 na 10:8 a postupuje do druhého kola! Nutno ale podotknout, že Magda Linetteová byla hodně nepříjemnou soupeřkou.

Hned pět českých žen se představilo na amerických betonech od 17 hodin středoevropského času. A úspěšnost byla solidní, ve druhém kole se totiž představí trojice tenistek. 

České derby skončilo vítězstvím Marie Bouzkové, jež ve třech setech udolala statečně bojující Lindu Noskovou. Velké drama zvládla Karolína Plíšková, která v tiebreaku třetího setu prohrála s Magdou Linetteovou už 7:8, aby nakonec otočila na 10:8. Postup oslavila i sedmnáctiletá kvalifikantka Linda Fruhvirtová, ta ve dvou setech pokořila Číňanku Sin-jü Wang. Kromě Noskové se s turnajem rozloučila ještě Tereza Martincová, tato česká hráčka ve dvou setech nestačila na zkušenou Estonku Kaiu Kanepiovou.

Hned pět českých žen se představilo na amerických betonech od 17 hodin středoevropského času. A úspěšnost byla solidní, ve druhém kole se totiž představí trojice tenistek. 

České derby skončilo vítězstvím Marie Bouzkové, jež ve třech setech udolala statečně bojující Lindu Noskovou. Velké drama zvládla Karolína Plíšková, která v tiebreaku třetího setu prohrála s Magdou Linetteovou už 7:8, aby nakonec otočila na 10:8. Postup oslavila i sedmnáctiletá kvalifikantka Linda Fruhvirtová, ta ve dvou setech pokořila Číňanku Sin-jü Wang. Kromě Noskové se s turnajem rozloučila ještě Tereza Martincová, tato česká hráčka ve dvou setech nestačila na zkušenou Estonku Kaiu Kanepiovou.

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Newyorský soud obvinil Trumpa v kauze s pornoherečkou, trestnímu stíhání čelí jako první americký prezident

Velká porota newyorského soudu hlasovala pro obvinění amerického exprezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s penězi pro pornoherečku Stormy Daniels. Informovaly o tom ve čtvrtek světové agentury, podle nichž se tak Trump stal prvním bývalým prezidentem Spojených států, který čelí obvinění z trestného činu.

Trump označil obvinění za politické pronásledování a vměšování do voleb. "Jsem zcela nevinen," ujistil Trump v prohlášení, ze kterého citovaly tiskové agentury. Trumpův obhájce Joe Tacopina podle televize CNN uvedl, že jeho klient bude obžalován pravděpodobně počátkem příštího týden. "Jsem si jist, že tento hon na čarodějnice se prudce obrátí proti (současnému prezidentovi) Joeovi Bidenovi," uvedl Trump v prohlášení, které agentura AFP charakterizovala jako "velmi dlouhé".

Z čeho konkrétně je někdejší prezident obviněn, zatím není veřejné, poznamenala agentura AP. Velké poroty, které jsou zřizovány kvůli posuzování shromážděných důkazů a schvalování případných obvinění, pracují v utajení.

Kauza se točí kolem 130 tisíc dolarů (přes 2,8 milionu Kč), které dostala těsně před prezidentskými volbami roku 2016 pornoherečka Stormy Daniels, podle tehdejšího Trumpova právníka Michaela Cohena za mlčení o románku s pozdějším vítězem voleb. Velká porota se podle médií zabývá podezřením, že se jednalo o nelegální výdaj na kampaň. Trump, který se chce v roce 2024 znovu ucházet o Bílý dům, jakékoli provinění odmítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ukrajinská vláda nařídila sportovcům bojkotovat soutěže s Rusy a Bělorusy

Ukrajinská vláda nařídila ukrajinským sportovcům, aby bojkotovali soutěže, kterých se zúčastní Rusové a Bělorusové. Podle agentury DPA to uvedl to ministr kabinetu ministrů Oleh Němčinov. Ukrajinská vláda tak reagovala na úterní doporučení Mezinárodního olympijského výboru mezinárodním federacím umožnit ruským a běloruským sportovcům návrat do soutěží.

Dnešní rozhodnutí vlády padlo na návrh ministra mládeže a tělovýchovy a zároveň prezidenta Ukrajinského olympijského výboru Vadyma Hutcajta. Pokyn platí pro všechny mezinárodní soutěže včetně kvalifikačních akcí na olympijské hry do Paříže 2024. Pokud by se ukrajinští sportovci přece jen soutěží společně s Rusy a Bělorusy účastnili, mohlo by to vést k tomu, že by byl příslušným svazům odebrán národní status.

Další zprávy