Turnaj mistryň, nebo Czech Open? Na finále sezony má našlápnuto hned šest Češek

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
17. 9. 2019 12:16
Při pohledu na ženský žebříček letošní sezony se srdce českého tenisového fanouška musí tetelit radostí, národní trikolorou se to v singlu i deblu jen hemží. Hned šest českých hráček má skvěle našlápnuto k tomu, aby si zahrálo na závěrečném Turnaji mistryň v Šen-čenu.
Petra Kvitová
Petra Kvitová | Foto: Reuters

Singapur už byl na to zvyklý, čínský Šen-čen zažije český nápor vůbec poprvé. Turnaj mistryň tu letos zažije premiéru. Tenistky se podělí o štědrou dotaci 14 milionu dolarů, vítězka si přijde na rekordních 4,75 milionu dolarů, tedy asi 111,5 milionu korun.

"Tolik Češek na Turnaji mistryň? To už by se mělo WTA zamyslet a začít najímat český servis, který se tam o nás bude starat," smála se loni deblistka Andrea Sestini Hlaváčková v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Při posledním ročníku v Singapuru bylo mezi nejlepšími singlistkami a deblistkami sezony hned sedmička Češek, letos by jich mohlo být šest, právě bez Sestini Hlaváčkové, která čerstvě plní mateřské povinnosti. 

Jistotu mají dvě reprezentantky. Karolína Plíšková v singlu a Barbora Strýcová po boku Tchajwanky Sie Su-wej v deblu. Další české hráčky si musí účast mezi osmičkou hvězd ještě během podzimu odpracovat. 

Ve dvouhře slíbila boj o Šen-čen Petra Kvitová. Česká dvojka je momentálně v žebříčku letošní sezony šestá se ziskem 3836 bodů. Na devátou Kiki Bertensovou má přes 300 bodů náskok. 

V jejím případě půjde hlavně o to, jak bude držet její stále ne úplně stoprocentní levá ruka, která ji trápila i během US Open. V plánu má zatím Wuchan i Peking, což dělá dohromady 1900 bodů, které jsou ve hře. 

Kdo je ve hře o Turnaj mistryň?

5. Serena Williamsová (3935)
6. Petra Kvitová (3836)
7. Naomi Ósakaová (3777)
8. Belinda Bencicová (3615)

9. Kiki Bertensová (3580)
10. Elina Svitolinová (3563)

Když bude maximálně úspěšná, může připsat téměř osmnáct stovek bodů. Nejlepší osmička singlistek se totiž kvalifikuje díky 16 nejlepším turnajovým zářezům sezony.

Turnaj ve Wuchanu spadá do kategorie Premier 5, ze kterého hráčky zapisují dva nejlepší výsledky roku. Tenistka z Fulneku tak může přemazat osmifinále na antuce v Římě, za což dostala jen 105 bodů. Poslední příspěvek pak může případně přidat na říjnovém turnaji v Linci, kam se také přihlásila a kde je k mání až 280 bodů. 

V první polovině sezony to vypadalo, že se o Turnaj mistryň porve i třetí česká singlistka Markéta Vondroušová. Jenže i jí přibrzdilo zranění levé ruky a stále ji nepustilo. Z turnaje v Ósace se odhlásila a zatím není jisté, kdy zpátky na okruh naskočí. Na konci sezony by si ale mohla alespoň zahrát turnaj v Linci.

V žebříčku letošní sezony je momentálně třináctá se ztrátou zhruba třinácti set bodů na nejlepší osmičku. 

Ještě optimističtěji to ale vypadá mezi deblistkami. Turnaj mistryň si zahraje osm nejlepších párů se součtem bodů z jedenácti největších bodových sezony.  První dva páry světa už mají jistotu, další šest místenek je ještě ve hře.

Na Strýcovou může navázat ryze české duo Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, které jsou momentálně šesté v jinak dost našlapaném pořadí. Vždyť pátý a desátý pár pořadí dělí jen zhruba 600 bodů. 

A právě první desítku uzavírá další Češka Květa Pescheková po boku s Američankou Nicole Melicharovou. Na osmičku ztrácí pouhých 246 bodů, což se na velkých asijských turnajích ještě dá stáhnout. Zvlášť, když je závěr sezony zastihl v dobré formě, o víkendu vyhrály v čínském Čeng-čou. 

Na sbírání bodů mají tenistky už jen něco málo přes měsíc. Turnaj mistryň je na programu od neděle 27. října do 3. listopadu. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy