Reparát pro Češky. Kvitová v Římě nikdy neuspěla, Plíšková prokletí uzavřela úletem

Aleš Vávra Aleš Vávra
14. 5. 2019 7:09
Začala poslední velká příprava před grandslamovým French Open. České tenistky Petra Kvitová a Karolína Plíšková mají po Madridu co napravovat. V Římě se jim ale nikdy nedařilo.
Naštvaná Plíšková po zápase rozmlátila raketu o vysokou soudcovskou židli | Video: Asociated Press

Čtvrtfinále. To je kariérní maximum obou českých tenisových hvězd na antukovém turnaji v Římě. Kvitová se mezi osm nejlepších hráček podívala v letech 2012 a 2015, Plíšková v roce 2017.

Spíše ale obě často končily hned po prvním utkání. Kvitová dvakrát během posledních tří účastí, Plíšková dokonce třikrát z celkových čtyřech návštěv překrásného areálu Foro Italico.

Naposledy loni, kdy její brzký konec doprovodil výbuch vzteku, na který tenisový svět vzpomíná dodnes. Plíšková po porážce s Řekyní Marií Sakkariovou psychicky neustála velkou křivdu ze strany rozhodčích a raketou div že nepodťala soudcovskou židli. Její tehdejší trenérský tým v čele s Tomášem Krupou sázel naštvané prostředníčky do kamer a velký skandál byl na světě.

Plíšková, do té doby považovaná za ledovou královnu, tehdy ukázala nevídanou salvu emocí. Paradoxně jí to u celé řady fanoušků pomohlo. Jakkoli šlo o nevhodnou reakci, česká hráčka nakonec celou záležitost obrátila ve svůj prospěch. Kromě pokuty přidala i příspěvek pro charitu a především ztratila pověst té, která se na kurtu nedokáže odvázat.

Teď bude v Římě skládat reparát. Nejen za loňské vyřazení, ale i za nepovedený start do antukové části sezony. Ve Stuttgartu se loučila hned po prvním duelu s Viktorií Azarenkovou a ztratila body za neobhájený loňský titul. V Madridu - kde neobhájila pro změnu semifinále - jí stopku vystavila už ve druhém utkání Kateryna Kozlovová. 

Zároveň se Plíšková odhlásila z Prahy, kde měla plnit roli nasazené jedničky. Se zdravotními problémy bojovala od konce února a až nyní by mělo být konečně všechno v pořádku.

"Dnes jsem dostala podrobné výsledky testů a vypadá to, že virus je pryč! Konečně tak můžu začít naplno makat," napsala fanouškům na sociálních sítích před startem římského podniku.

V prvním kole měla volný los, ve druhém ji čeká Australanka Alja Tomljanovičová.

Do turnaje vstoupí dnes odpoledne. Volnou chvíli si v neděli večer ukrátila společně s manželem Michalem Hrdličkou a sestrou Kristýnou na fotbale a viděla v akci Cristiana Ronalda. AS Řím díky dvěma brankám v závěru porazilo Juventus 2:0.

V italské metropoli může současná světová sedmička získat část poztrácených bodů a zlepšit si náladu pokaženou v Madridu bude chtít i Petra Kvitová.

Opakování jejího loňského titulu zůstalo v nedohlednu, česká jednička už ve čtvrtfinále narazila na pozdější vítězku Kiki Bertensovou a neměla žádnou šanci. V Římě bude Kvitová startovat poprvé od roku 2016.

Ačkoli v nejnovějším vydání žebříčku WTA klesla ze druhé na pátou pozici, bude v Římě zastávat funkci turnajové dvojky. A tak má stejně jako nasazená čtyřka Plíšková volný vstup do druhého kola. Soupeřky už se dočkala, bude jí Kazaška Putincevová, která v pondělí přehrála Ukrajinku Curenkovou.

Od roku 2011 má tenisový Řím pouhé tři vládkyně. A mnoho nechybělo, aby se všechny tři potkaly v rámci letošního klání.

Maria Šarapovová tohle lákadlo pokazila, musela se odhlásit kvůli přetrvávajícím problémům s pravým ramenem. Šampionka z let 2011, 2012 a 2015 nenastoupila k soutěžnímu utkání od konce ledna a její velké trápení nemá konce.

Sbírku hned čtyř římských trofejí ale bude moci rozšířit Serena Williamsová. Sedmatřicetiletá šampionka se vrátila na kurty po necelých dvou měsících. A pondělní první kolo v pohodě zvládla. Postoupila i její starší sestra a držitelka divoké karty Venus, a tak se ve druhém kole uskuteční pikantní vzájemná bitva nesmrtelných sester. Serena Williamsová vládla Římu v letech 2002, 2013, 2014 a 2016.

V předchozích dvou ročnících pak na Šarapovovou a Williamsovou navázala Ukrajinka Elina Svitolinová. Dva římské tituly za sebou ji postavily před velkou výzvu - dokonat úchvatný hattrick.

Vyzyvatelek ale bude mít víc než dost. V první řadě Rumunku Simonu Halepovou. Právě ta se Svitolinovou v Římě prohrála dvě finále v řadě, což podstatně narušilo její neoficiální status současné nejlepší antukářky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy