Pařížský šampion Kodeš brzdí euforii kolem Češek. Tohle je jiná antuka, varuje optimisty

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 5. 2018 6:30
Od chvíle, kdy v Paříži obhájil titul a podruhé zvedl nad hlavu legendární Pohár mušketýrů, uplynulo už 47 let. Přesto si dobře pamatuje na to, jak extrémně náročný antukový grandslam je. Legendární Jan Kodeš se nyní na Roland Garros chystá v roli čestného hosta a fanouška tenisu. Doufá v úspěchy českých barev, zároveň ale zůstává nohama na zemi. V rozhovoru pro Aktuálně.cz promluvil nejen o šancích rozjetých krajanek Petry Kvitové a Karolíny Plíškové.
Petra Kvitová ovládla Madrid potřetí v kariéře. Na French Open ale přešla zatím jen jednou přes osmifinále.
Petra Kvitová ovládla Madrid potřetí v kariéře. Na French Open ale přešla zatím jen jednou přes osmifinále. | Foto: Reuters

Pane Kodeši, nemohu začít jinou otázkou. Co říkáte na formu dvou českých hvězd, Karolíny Plíškové a Petry Kvitové? Jaké šance jim dáváte na French Open?

To, co obě české holky dosud předváděly na antuce, bylo vynikající. Asi nikdo nepředpokládal, že právě na tomhle povrchu dosáhnou takových úspěchů. Ale v Paříži je to přece jen trochu jiné.

Nepatříte tedy mezi ty optimisty, kteří už vidí jednu či druhou českou hráčku s vítěznou trofejí nad hlavou?

Samozřejmě bych byl velmi rád, kdyby to vyšlo. Jenže je potřeba rozeznávat různé antukové povrchy. V Madridu, kde vyhrála Petra, i ve Stuttgartu, kde slavila Karolína, je ta antuka rychlejší a oběma o dost více sedí. V Paříži je mnohem pomalejší, už proto bych byl s nějakým přehnaným optimismem velmi opatrný.

Přesto, když se podíváte na názory různých tenisových expertů, drtivá většina z nich řadí obě Češky mezi řekněme osm hlavních favoritek…

Tak pozor, to zase ano. S tím souhlasím. Mezi osmi kandidátkami na titul bych je zmínil také. Ale bude to hodně vyrovnané, a když budu upřímný, vidím tam jiné hráčky, které jsou na tom fyzicky ještě o něco lépe. Nejsem úplně přesvědčený o tom, že jsou naše holky dostatečně fyzicky připravené na takový výkon, jaký potřebujete k tomu, abyste vyhráli titul na Roland Garros. Rád bych se mýlil.

Kdo má tedy podle vás největší šance získat trofej v dámské dvouhře?

Řada lidí tvrdí, že přijede Serena Williamsová a z fleku to tam všechno pokosí. Tomu nevěřím. I pro ni to bude hrozně náročný turnaj, na který není stoprocentně připravená. Hlavní kandidátky jsem viděl ve finále v Římě, minulý víkend. Ukrajinka Svitolinová s Rumunkou Halepovou hrály úžasný tenis. Halepové utekl první set, ve druhém to ale byla parádní jízda od obou. Svitolinová vypadá velice silně.

Jistou roli samozřejmě bude hrát i los a momentální rozpoložení, které v tuhle chvíli nebudeme předvídat. Co ale Češky obecně potřebují k tomu, aby došly až na vrchol?

Absolutně klíčové bude to, jak se jim podaří první týden. Když se obě dostanou do druhého týdne, bude to vynikající. Získají tím sebevědomí a mohou jít daleko. První týden teprve ukáže, jestli jsou toho na tomhle specifickém povrchu schopny.

Ptát se na hlavního favorita mužského singlu je zbytečné. Zeptám se tedy jinak. Vyhraje Rafael Nadal pojedenácté French Open?

Samozřejmě bych se tomu vůbec nedivil. To, co na antuce předvádí, je naprosto fenomenální. 

Dokázal jste si třeba během svého aktivního působení představit, že jednou přijde někdo, kdo bude na antuce natolik dominantní, že tenhle přetěžký turnaj vyhraje desetkrát během třinácti let?

V žádném případě. A nejde jen o Roland Garros, i další jeho antukové rekordy jsou neskutečné. V Římě vyhrál osmkrát, v Barceloně i v Monte Carlu jedenáctkrát, v Madridu pětkrát. Ze zkušenosti vím, jak těžké je tyhle turnaje vyhrát. Nadal je absolutní fenomén. 

Během posledních dvou sezon zaznamenal Rafa na antuce jen dvě jediné porážky. Loni v Římě, letos v Madridu. V obou případech ho vyřadil Rakušan Dominic Thiem. To nevypadá na náhodu. Čím myslíte, že to je?

Thiem Nadalovi nevyhovuje, protože hraje úplně stejný styl tenisu. Topspiny, lifty z obou stran, u nich je to vždy taková přetlačovaná, kdo s koho. Před oběma skáčou míče do výšky, je to úmorný boj. Thiem už ví, co má udělat, aby Nadala přehrál.

Může to ale dokázat na grandslamu, kde se hraje na tři vítězné sety?

Přesně, v tom je určitý kámen úrazu. Já se domnívám, že ta šance je pro Thiema mnohem nižší než v duelu na dva vítězné. Nadalův fyzický fond a silná psychika jsou v dlouhých zápasech na antuce nepřekonatelné.

Najdeme mezi účastníky French Open ještě někoho, kdo může Nadala zastavit?

Nezapomínal bych na Alexandera Zvereva. V Římě hráli finále, v rozhodující sadě vedl 3:1, ale pak stačilo malé zaváhání, Nadal snížil, začalo pršet a po přestávce už Němec neměl šanci. Zverev ale ukázal, že se s Nadalem měřit může.

Co Novak Djokovič? Myslíte si, že jeho poměrně táhlá krize skončí právě v Paříži?

V Římě už to z jeho strany bylo velmi dobré, bylo znát velké zlepšení, s Nadalem také odehrál skvělý zápas. Musí se s ním počítat, do čtvrtfinále se podle mého dostane.

Jaké příčiny, když pominu zdravotní problémy, může mít nečekaně strmý Djokovičův pád? Ztráta motivace, změna priorit?

To úplně nedokážu říct, ale zmínil bych také fyzickou kondici. Myslím, že se celkově zhoršila. Několikrát za sebou brzy prohrál, nezahrál si příliš zápasů a tu zátěž tréninkem nelze nikdy dokonale nahradit. Měl jsem z něj pocit, že není úplně fit. Ale v Římě už to bylo jiné.

Přichází široká generační výměna v mužské světové špičce? Kromě Djokoviče padají žebříčkem i další stálice, namátkou Berdych, Monfils, Ferrer, Tsonga nebo Gasquet…

Myslím, že ta obměna začala už někdy před dvěma lety, teď logicky pokračuje. Mladí jsou vidět stále víc. Třeba Kanaďan Shapovalov nebo Rus Rublev, to jsou tenisté, kteří v Paříži sice zřejmě nepostoupí do těch úplně závěrečných bojů, ale mohou během turnaje překazit cestu některé z největších hvězd. V dalším kole pak třeba vypadnou, ale budou vidět.

Už jsme to jméno zmínili. Tomáš Berdych. Na antuce to má letos zatím bez vítězství, tři turnaje, tři porážky. Může v Paříži překvapit, nebo už je konkurence příliš silná?

Šance je vždycky a někdy se hraje lépe, když nečekáte žádné zázraky. Nicméně si nemyslím, že je v tuhle chvíli schopný vyhrát tři nebo čtyři zápasy proti těžkým soupeřům. A těch bude v Paříži hodně. Nejen ta úplná špička, ale také antukoví specialisté, hlavně Španělé. Ti budou zase zlobit.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy