Pařížský fantom Kvitová válcuje soupeřky. Připomíná mi Navrátilovou, chválí legenda

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
8. 10. 2020 6:31
Přestože byla sedmou nasazenou hráčkou turnaje, těžko byste o ní před startem French Open někde četli, že je jednou z favoritek na titul. Teď je ale Petra Kvitová už v semifinále antukového grandslamu a vzbuzuje velký respekt u tenisových expertů.
Petra Kvitová | Video: Associated Press

Ať je venku zima, vítr a déšť nebo se hraje pod střechou, ať je soupeřka vysoká ranařka nebo podsaditá fofrmyš, je to jedno, stejně je po dvou setech hotovo a tenistka z Fulneku zatíná obě pěstičky a s úsměvem hledí směrem trenérskému boxu. 

Kvitová po vyřazení z US Open nechávala odpočívat bolavou levou roku, se kterou mívá obzvláště na antuce problémy. Tudíž na oranžové drti neodehrála žádný přípravný turnaj a pro boje o titul v Paříži s ní nikdo vážně nepočítal. Teď ale jako nepolapitelný fantom uhání pavoukem.

Ve středu Češka smetla Němku Lauru Siegemundovou a postoupila už do semifinále turnaje velké čtyřky. Po osmi letech si tu zopakuje bitvu o finále.

Bývalý kouč Andre Agassiho označil Kvitovou po postupu za neprávem přehlíženou hráčku turnaje. I deník WTA Insider si všiml, že Češka na Roland Garros dominuje.

"Tomu se říká využít skvělého losu. Potřebujete být chladnokrevní, což vůbec není jednoduché, zeptejte se třeba Svitolinové," okomentovala příspěvek na Twitteru francouzská tenisová reportérka Carole Bouchardová.

Světová pětka Ukrajinka Elina Svitolinová už totiž vypadla. Naopak dvojnásobná wimbledonská vítězka na kurtu kraluje, i když nejpomalejší povrch ze všech není zrovna jejím oblíbeným místem pro tenis. V chladných podzimních podmínkách se ale dokázala přizpůsobit a hraje častěji u sítě, než u ní bývá zvykem.

"Je skvělé vidět Petru hrát takhle dobře na antuce, chodí k síti při každé příležitosti. Připomíná mi Martinu Navrátilová," připomněla na Twitteru svou dávnou rivalku americká legenda Chris Evertová.

Češce se mohou hodit i uspořené síly. Ve středu přehrála soupeřku za 77 minut a následovat tentokrát nebude den volna, nýbrž rovnou semifinále proti mladičké Američance Sofii Keninové.

Duel začne kolem páté hodiny odpoledne a deník Aktuálně.cz ho bude sledovat v online reportáži

Kvitová je po osmi letech ve čtvrtfinále French Open. Čang Šuaj povolila jen šest her | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 54 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 59 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy