Na grandslamech prohrávají, přesto budí úžas. Výjimečnost Češek podtrhla Wozniacká

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 2. 2020 6:23
Je jich všude plno. Každá šestá tenistka v první třicítce singlového žebříčku má u jména českou vlaječku. Budí obdiv expertů i přesto, že grandslamové tituly je míjí. Výjimečnost tenisové líhně Češek na Australian Open podtrhla i loučící se Dánka Caroline Wozniacká.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: Reuters

"Nevím, jak to Češi dělají, ale nějak se jim daří objevovat nové a nové tenistky. Když mají jednu, hned zazáří další a po ní další. Vypadá to, že tahle série nikdy neskončí," nechal se ještě před startem Australian Open slyšet bývalý švédský tenista Mats Wilander.

Není divu. Karolína Plíšková a Petra Kvitová patří pravidelně k hlavním aspirantkám na grandslamový triumf. Do elitní společnosti už se tlačí Karolína Muchová nebo loňská finalistka French Open Markéta Vondroušová. Nemluvě o teenagerkách sestrách Fruhvirtových, které se teprve připravují na svět velkého tenisu v prostějovském klubu.

Nevypadá to, že by českou stopu na okruhu WTA v nejbližší době zasypal prach. Naopak, nejspíš bude její otisk čnít ještě pěkných pár let. 

Jenže skvělé výsledky v sezoně s sebou nesou obrovská očekávání na těch nejprestižnějších turnajích - a tedy i pořádný tlak. Češkám se navzdory početnému zastoupení v elitě nedaří na jednu ze čtyř nejcennějších trofejí dohmátnout.

Loňská sezona namlsala asi nejednoho tuzemského fanouška. Na třech grandslamech se vždy alespoň jedna Češka dostala do semifinále dvouhry, dvě dokonce do finále. Jenže výsledek zní: 0 šampionek.

Náplastí je samozřejmě skvělá forma deblistek, ať už Barbora Strýcová nebo pár Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková se s konkurencí nemažou a všechny tři jsou v první desítce deblového rankingu. Jenže co naplat, největší váhu má vždy dvouhra. A v ní kralují hvězdy z jiných zemí.

Zdá se to jako věčné klišé, ale chce to čas. Karolína Plíšková zkouší všechno možné, aby na vysněný grandslam dosáhla. S novým koučem Danielem Vallverduem se sotva seznámila a zkusili pár tréninků, na výraznější progres je brzy. 

Petra Kvitová si posledního půl roku dávala dohromady zraněnou levačku, potřebuje se zase rozjet a po změně kondičního kouče v realizačním týmu možná i zajet nové rutiny. I v jejím případě ovšem platí, že pokud chytí formu, málokdo ji zvládne přehrát. 

Nastupující hvězda Karolína Muchová si během 12 měsíců vybudovala pověst nebezpečné hráčky, která dokáže odstranit z cesty kohokoli. Z tenistky, která snila o průniku do první stovky, je rázem favoritka zápasů. A to je zkušenost, se kterou se teprve musí sžít. 

Své by o tom mohla vyprávět Markéta Vondroušová. Také jí jednu sezonu trvalo se s bojem ve špičce srovnat. Víc než se soupeřkami však zápolí s vlastním tělem. I ona nebyla půl roku schopna hrát a teprve si zvyká, jaké to je mlátit do míčku, aniž by ji píchalo v nyní už operovaném a zahojeném zápěstí.

Trpělivost je tedy na místě. A i kdyby měly Češky na turnajích velké čtyřky dál paběrkovat po Ashleigh Bartyové, Naomi Ósakaové, Simoně Halepové a dalších, ocenit zaslouží už jen to, jak významnou roli ve světovém tenisu momentálně hrají.

Co by za takové "drobné" dali jejich čeští kolegové po konci Tomáše Berdycha… Nebo můžeme sáhnout i po aktuálnějším srovnání: co by za to dali Dánové po australské rozlučce Caroline Wozniacké…

Na Jutském poloostrově se po lednovém konci kariéry blonďaté hvězdy v podstatě uzavřela kapitola profesionálního tenisu. Nejlepší tenistku nyní budou mít až ve třetí stovce, nejlepšího muže na konci druhé. Naději vzbuzuje teprve šestnáctiletý junior Holger Rune, ale jinak Dánové nemají na kurtech komu fandit.

Ano, někdo by mohl namítnout, že země s 5,6 miliony obyvatel nesnese srovnání s jednou tak velkou základnou České republiky. Jako sportovce je ale potřeba brát vážně. Vždyť Dánové jsou o 30 míst výš ve fotbalovém žebříčku FIFA než parta Jaroslava Šilhavého. Na letních hrách v Riu získali dokonce o pět cenných kovů víc než Češi.

Kdepak, konec bývalé světové jedničky Wozniacké jen podtrhuje výjimečnost české ženské tenisové líhně. Tady vyschnutí zásob talentů nehrozí a pořád bude v cestě za grandslamem koho hnát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Majetkovému úřadu se ani napotřetí nepodařilo prodat Palác Broadway v Praze

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ani na třetí pokus nepodařilo v elektronické dražbě prodat pražský Palác Broadway. V aukci s vyvolávací cenou 1,05 miliardy korun nikdo nepřihodil ani minimální příhoz 200 tisíc korun. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Úřad se funkcionalistickou budovu, kde sídlí Divadlo Broadway, již neúspěšně pokusil prodat letos v březnu a loni v září.

Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého se nachází mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná a pochází ze 30. let 20. století. Stejně jako v předchozích dvou aukcích složil požadovanou kauci 20 milionů korun jeden zájemce, následně se ale dražby, která skončila dnes v poledne, nezúčastnil.

Majetkový úřad nyní nabídne prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je Divadlo Broadway a jeho majitel Oldřich Lichtenberg. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou úřad převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. 

Lichtenberg po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli zmíněné smlouvě, kterou je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy