Kvitová je bez ztráty setu v osmifinále US Open a vyzve Němku Kerberovou

Aktualizováno 3. 9. 2016 7:08
Česká tenistka ve druhé sadě ztratila čtyři gemy v řadě, přesto po setech 6:3, 6:4 postoupila do osmifinále grandslamového US Open, kde ji čeká světová dvojka Angelique Kerberová.
Petra Kvitová v utkání s Elinou Svitolinovou.
Petra Kvitová v utkání s Elinou Svitolinovou. | Foto: Reuters

New York - Petra Kvitová je počtvrté v kariéře v osmifinále US Open. Česká tenistka v utkání třetího kola závěrečného grandslamu sezony porazila Ukrajinku Elinu Svitolinovou po setech 6:3, 6:4, když předvedla dosud svůj nejlepší výkon na letošním newyorském turnaji. Utkání, které jsme sledovali v online reportáži, trvalo hodinu a jedenáct minut.

Ve druhém setu nasazená čtrnáctka vedla už 4:0, pak ale prohrála čtyři hry za sebou a zápas zdramatizovala.

"Ano, bylo to trochu drama. Není jednoduché koncentrovat se na každý úder při takovém vedení a soupeřka neměla co ztratit. Tak se to tak seběhlo. Jsem ráda, že jsem zvládla poslední dva gemy a postoupila," vysvětlila po utkání na dvorci rodačka z Bílovce.

Svůj výkon hodnotila pozitivně. "Hodně jsem si pomohla prvním servisem, mám agresivní herní plán a držím se ho. Hrála jsem hodně křížem, dostávala soupeřku pod tlak. Ráda bych tu předvedla to nejlepší, co umím, ale vyhrát grandslamový turnaj je hodně těžké. Je to dlouhá cesta," reagovala Češka na otázku, zda může poprvé vyhrát grandslam mimo Wimbledon.

Ve čtvrtfinále ji čeká Kerberová

V dalším kole se česká dvojka utká s Němkou Angelique Kerberovou, světovou dvojkou, která si bez potíží poradila s americkou kvalifikantkou Catherine Bellisovou dvakrát 6:1.

Svitolinová na srpnových olympijských hrách v Riu de Janeiro šokovala vítězstvím nad světovou jedničkou Serenou Williamsovou, na Kvitovou pak ale ve čtvrtfinále nestačila a uhrála jen dva gamy. Šestadvacetiletá česká tenistka tak zvýšila v bilanci vzájemných zápasů na 3:1.

Také na betonu v New Yorku měla Kvitová dlouho navrch. V úvodní sadě získala třikrát podání ukrajinské hráčky, která je ve světovém žebříčku pouze o tři místa níž než ona, a v druhém setu vedla už 4:0. Pak ale začala chybovat a dovolila Svitolinové vyrovnat.

Obrat ale nepřišel. V desáté hře se Kvitová propracovala za stavu 40:30 k mečbolu, který ještě po bekhendovém úderu do autu neproměnila, při následující výhodě ale soupeřka poslala míč do sítě.

Čilič překvapivě prohrál s domácím Sockem

Vítěz US Open z roku 2014 Marin Čilič skončil letos na newyorském grandslamovém turnaji už ve třetím kole. Sedmý nasazený chorvatský tenista prohrál s domácím Jackem Sockem 4:6, 3:6, 3:6.

Sedmadvacetiletý Čilič, jenž před dvěma týdny při generálce v Cincinnati zdolal ve finále olympijského vítěze Andyho Murrayho, dnes nedostal od soupeře žádnou šanci. Ve druhém setu si navíc nechal ošetřit stehenní sval a Sock za hodinu a tři čtvrtě proměnil první mečbol.

Třiadvacetiletý rodák z Nebrasky, jenž si postupem do osmifinále vylepšil newyorské maximum, se v dalším kole utká s devátým nasazeným Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou.

Tenisový grandslamový turnaj US Open (tvrdý povrch, dotace 46,303.400 dolarů):

Muži:

Dvouhra - 3. kolo:

Tsonga (9-Fr.) - Anderson (23-JAR) 6:3, 6:4, 7:6 (7:4), Sock (26-USA) - Čilič (7-Chorv.) 6:4, 6:3, 6:3, Djokovič (1-Srb.) - Južnyj (Rus.) 4:2 skreč, Baghdatis (Kypr) - R. Harrison (USA) 6:3, 7:6 (7:4), 1:6, 6:1.

Ženy:

Kvitová (14-ČR) - Svitolinová (22-Ukr.) 6:3, 6:4, Vinciová (7-It.) - Witthöftová (Něm.) 6:0, 5:7, 6:3, Wozniacká (Dán.) - Niculescuová (Rum.) 6:3, 6:1, Sevastovová (Lot.) - K. Bondarenková (Ukr.) 6:4, 6:1, Keysová (8-USA) - Osakaová (Jap.) 7:5, 4:6, 7:6 (7:3), Curenková (Ukr.) - Cibulková (12-SR) 3:6, 6:3, 6:4, Kontaová (13-Brit.) - Bencicová (24-Švýc.) 6:2, 6:1.

Čtyřhra - 2. kolo:

Matteková-Sandsová, Šafářová (12-USA/ČR) - Arruabarrenaová, Savčuková (Šp./Ukr.) 6:4, 6:1, Görgesová, Karolína Plíšková (8-Něm./ČR) - Chiricová, Riskeová (USA) 6:1, 6:3.

Smíšená čtyřhra - 1. kolo:

Hlaváčková, Kubot (6-ČR/Pol.) - Juraková, Martin (Chorv./Fr.) 7:6 (7:5), 6:3, Krejčíková, Draganja (ČR/Chorv.) - Ostapenková, Marach (Lot./Rak.) 6:1, 6:4, Kudrjavcevová, Lipsky (Rus./USA) - Hradecká, Matkowski (8-ČR/Pol.) 7:5, 6:7 (3:7), 11:9.