Jak "vědec" Čong zhmotnil svou teorii velkého třesku. Chlapci se slabým zrakem nikdo nevěřil

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 1. 2018 10:18
Jednadvacetiletý Korejec v Melbourne důrazně vstoupil mezi tenisové hvězdy. Porazil Alexandera Zvereva i Novaka Djokoviče a senzačně postoupil do semifinále Australian Open.
Čongův forhend byl ještě nedávno považován za nevyzpytatelný. Na Australian Open předvádí Korejec nevídané zlepšení.
Čongův forhend byl ještě nedávno považován za nevyzpytatelný. Na Australian Open předvádí Korejec nevídané zlepšení. | Foto: Reuters

Melbourne - Chung Hyeon. V českém přepisu Čong-Hjon. Jak chcete. Každopádně je na čase se tohle jméno učit vyslovovat.

Na podzim v Miláně vyvolal mladý Jihokorejec ještě relativně mírný třesk, když ovládl NextGen Finals, jakýsi Turnaj mistrů pro hvězdy budoucnosti. V Melbourne na prvním grandslamu sezony už jde o ohlušující ránu.

Tenis má nového hrdinu. Z potencionálního "možná jednou" je "právě teď". Čong vstoupil mezi hvězdy. Nenápadný, v optice světa ovládaného sociálními sítěmi takřka neviditelný hráč je rázem středem pozornosti. Zaslouženě.

Jeho osmifinálový výkon proti Novaku Djokovičovi byl fenomenální. Však se  majitel dvanácti grandslamových titulů nad hrou soupeře rozplýval ještě dlouho po zápase.

"Byl jsi neuvěřitelný, jen tak dál," vzkázal mu. Pro rodáka ze Suwonu, města ležícího nedaleko hranic se Severní Koreou, lichotka o to sladší, že vzešla z úst jeho dětského idolu. A nebyla jediná.

"Hraje na tvrdém povrchu tak, jako by to byla antuka," hlesl obdivně Roger Federer, obhájce titulu a semifinálový protivník pohyblivého a houževnatého Jikorejce. 

"Je rychlý, extrémně dobře se pohybuje, ale je také silný. Je to taková kombinace Federera a Nadala," přidal další postřeh na adresu Čonga vrchní expert stanice Eurosport Mats Wilander.

Rychlý vzestup Jihokorejce je přitom pro experty překvapením. Čong byl dlouho podceňován. I ve slavné akademii Nicka Bollettieriho v Brandentonu na Floridě, kde trénoval od svých třinácti do patnácti let, neměl na růžích ustláno.

Čong-Hjon v utkání se Sandgrenem.
Čong-Hjon v utkání se Sandgrenem. | Foto: Reuters

Okamžitě si vysloužil přezdívku "The Scientist" tedy "Vědec". Čong se svou hubenou postavou a brýlemi skutečně působí mnohem více jako počítačový geek než jako elitní profesionální sportovec.

A sám Bollettieri na působení drobného pracovitého hráče nedávno zavzpomínal následovně: "Abych řekl pravdu, nikdo si tehdy ani trochu nemyslel, že to jednou může dotáhnout tam, kde je teď," přiznal věhlasný hledač talentů i vlastní chybu úsudku.

"Byl hodně malý, ale byl dobrý v tom, jak někoho přechytračit. Byl trochu ve stínu Keie Nišikoriho," připomněl šestaosmdesátiletý muž japonskou hvězdu. Nišikori jakoby měl dlouhá léta monopol na post tenisové megahvězdy. Pro marketingové účely byl rozhodně vhodnější než dlouho nenápadný a opomíjený Čong.

Jediný příběh, který se o Korejci delší dobu vyprávěl, byl ten o slabém zraku a jeho fatálním dopadu na jeho sportovní kariéru. Rodiče ho prý jako malého kloučka dali na tenis kvůli doporučení lékařů. Ti tvrdili, že jeho astigmatismus - tedy oční vadu, jež může mít vliv i na prostorové vnímání - může zmírnit konkrétně tenhle míčový sport.

Problémů se zrakem se nezbavil nikdy, zato ale našel lásku k tenisu.

"Mám astigmatismus vysokého stupně. Brýle musím nosit pořád. Už jsem si na ně zvykl, jsou vlastně částí mého těla. Takže už pro mě není vůbec složité nosit je během zápasů," vysvětlil Čong.

Obrovský skok v kariéře zažil už před dvěma lety. Během sezony 2015 vystřelil v žebříčku o 122 míst a uhnízdil se těsně za elitní padesátkou. Byl zvolen hráčem s největším zlepšením. Přesto se o něm moc nemluvilo. Celému tenisovému světu definitivně otevřel oči až v Melbourne.

Ve třetím kole zvládl mistrně epickou pětisetovou bitvu s vrstevníkem, ovšem už nějaký čas hráčem elitní světové desítky Němcem Alexanderem Zverevem. V páté sadě Čong naděloval kanára.

O kolo předtím zničil výsledkem 7:6, 6:1, 6:1 jinou "future star", Rusa Daniila Medveděva. Po slavné výhře nad Djokovičem přišel další těžký test, ve čtvrtfinále přemoci velkou nervozitu a splnit roli favorita proti Američanovi Tennysu Sandgrenovi. I to si mohl Čong odškrtnout: 3:0 na sety.

Dobojováno. Čong je v semifinále.
Dobojováno. Čong je v semifinále. | Foto: Reuters

Stal se prvním korejským semifinalistou grandslamu a nejníže postaveným semifinalistou Australian Open od úspěchu Marata Safina v roce 2004.

Nebylo divu, že měl problém zápas ukončit. Nervy pracovaly na plné obrátky.

"V posledním gemu jsem si moc věcí pustil k tělu. Došlo mi, že vyhraju jeden míček a zapíšu se do korejské historie. Tak nějak jsem v tu chvíli přemýšlel. Ale musel jsem zkusit zůstat klidný. Nakonec se mi to přece jen podařilo," popsal moment životního úspěchu.

Teď se pokusí zastavit rozjetou lavinu, o patnáct let staršího a devatenáct grandslamových titulů bohatšího Federera. "Zahrát si proti Rogerovi bude něco neuvěřitelného," zašeptal nevěřícně. 

 

Právě se děje

Další zprávy