Na Sabatiniovou se stály fronty i v Bratislavě. Přání od Navrátilové ji dojalo

První tenisová modelka. Sabatiniová zářila i s mulletem na hlavě, teď slaví padesátku
Gabriela Sabatiniová se stále udržuje ve skvělé kondici. Dnes žije střídavě v rodné Argentině, na americké Floridě a také ve Švýcarsku. Tenis komentuje sporadicky, v poslední době ji zaujala snad jen Australanka Ashleigh Bartyová.
Rodačka z Buenos Aires patřila k největším tenisovým talentům své generace, první mezinárodní úspěchy sklízela jako velmi mladá. Už v 15 letech se dostala do semifinále French Open, kde podlehla Chris Evertové, ve stejném roce pak dosáhla na první turnajové vítězství v Tokiu.
Sabatiniová byla nejspíše první modelkou z řad tenistek a prošlapala cestu, kterou se později vydaly i Anna Kurnikovová či Maria Šarapovová.
Stříbrná medailistka z olympiády 1988, která ukončila kariéru v pouhých 26 letech, si díky tenisu přišla na necelých devět milionů dolarů, mnohem více pak vydělala na svém parfému, jehož značka dnes již platí za klasiku na trhu.
Foto: ČTK
Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 5. 2020 7:15
Fotogalerie, kterou deník Aktuálně.cz o víkendu vydal u příležitosti padesátých narozenin Gabriely Sabatiniové, svou sledovaností jasně demonstrovala, jak populární je bývalá tenistka v českém prostředí, přestože o ní v posledních letech není příliš slyšet. Nebo možná právě proto.

Platonická láska mnoha fanoušků tenisu 90. let se nyní připomíná rozhovorem pro argentinský deník La Nacion. V něm shodou okolností hovoří o tom, jak ji kdysi překvapil poprask, který vzbudila ve státech východní Evropy.

Po ukončení sportovní kariéry tam přijela propagovat svůj parfém. A nestačila se divit.

"Musela jsem kvůli propagaci na místa, jako je Varšava v Polsku. Nikdy jsem tam nebyla. Vešla jsem do obchodního centra, abych rozdala pár autogramů, a byla tam dlouhá fronta lidí, kteří na mě čekali," popsala své překvapení ze zájmu, který se pak opakoval i v Budapešti nebo Bratislavě.

"Na těch místech jsem nikdy nehrála. A oni mě tam znali. Vysvětlovala jsem si to tak, že mě znají víc pro mé parfémy než jako tenistku. Bylo to velmi kuriózní a překvapivé," prohlásila Argentinka.

Sabatiniová tehdy zjevně podcenila svůj tenisový věhlas. To, že se ve východní Evropě příliš neobjevovala (mimochodem v roce 1986 hrála v Praze na Štvanici v rámci Poháru federace a už tehdy bylo na jejím tréninku plno), rozhodně neumenšovalo její globální slávu.

Vždyť i teď, bezmála čtvrtstoletí po ukončení kariéry, hned několik diskutujících pod facebookovým příspěvkem na sportovním profilu Aktuálně.cz přiznalo: Do téhle tenistky jsme byli zamilovaní.

Sabatiniová je obecně považovaná za první tenisovou modelku. Na kurtech si během krátké kariéry vydělala skoro devět milionů dolarů, následný parfémový byznys jí ale vynesl ještě mnohem víc.

Do tenisového kolotoče vstoupila jako mladičká teenagerka velmi důrazně. Už v 15 letech nadchla postupem do semifinále Roland Garros, kde v roce 1985 podlehla Chris Evertové. Talentované Argentince se předvídala úžasná budoucnost, a ačkoli se nedá říci, že by Sabatiniová svou kariérou zklamala, brzký nástup mezi největší hvězdy si přece jen vybral určitou daň.

"V šestnácti sedmnácti letech bylo těžké vypořádat se s tou slávou, s tím, jak jsem byla pod drobnohledem médií. Vletíte do toho a pak se teprve musíte naučit s tím nějak žít, nikdo vás na něco takového nepřipraví," připomněla Argentinka, proč teenagerské hvězdy v mnoha případech nedokáží ustát tlak.

Výkonnost často padá z piedestalu zprudka, kariéry končívají předčasně. Ani ta Sabatiniové koneckonců netrvala dlouho.

"Soustředit se na samotný tenis bylo strašně složité. V určitých fázích jsem trpěla, nebylo mi z toho dobře," vypověděla. 

Než ale v roce 1996 v pouhých šestadvaceti letech dala tenisu vale, stihla toho dost. Svůj talent nepromarnila, nenechala jej zadusit všudypřítomným tlakem.

V roce 1988 získala stříbrnou medaili na olympiádě v Soulu, ovládla Turnaj mistryň a ještě před devatenáctými narozeninami dosáhla na své kariérní žebříčkové maximum - třetí místo.

Ve dvaceti se pak dočkala svého jediného grandslamového titulu. Ve finále US Open v roce 1990 nastoupila proti své největší rivalce Steffi Grafové. V té době už měly obě hráčky odehráno jednadvaceti vzájemných duelů, přičemž Argentinka uspěla pouze ve třech případech.

V New Yorku už s Grafovou prohrála finále v roce 1988, tentokrát ale na fenomenální Němku nalezla protizbraně, vyhrála 6:2, 7:6 a zvedla nad hlavu vytouženou trofej.

Finále ženské dvouhry na US Open 1990: 

Video: Graf v. Sabatini, US Open 1990 | Video: www.youtube.com

O rok později prohrála s Grafovou své jediné wimbledonské finále a celkově mohla žehrat na nepřízeň osudu, který jí do cesty postavil právě německou šampionku, jež ji připravila o velké množství triumfů. Nikdy si ale nestěžovala. Naopak se s Grafovou spřátelila, společně dokonce vyhrály wimbledonskou čtyřhru.

V roce 1994 připsala druhý triumf na Turnaji mistryň, o dvě sezony později po problémech s žaludkem už ale oznamovala konec kariéry. "Chci se vdát a mít děti," hlásila. Dodnes se jí to nepoštěstilo.

Argentinští novináři se čerstvě padesátileté Sabatiniové zeptali, co by dnes vzkázala svému minulému já - mladé tenistce, která ukončila profesionální dráhu s 27 tituly v kapse, což ji řadí na dvacáté místo dělené se dvěma Češkami - Petrou Kvitovou a Hanou Mandlíkovou.

"Nic jiného než to, že jsem na ni hrdá. Za to, co všechno obětovala, za to, co všechno dala tenisu," odpověděla.

"A také to, že porážky nejsou konec světa. Řekla bych jí, ať myslí pozitivněji, protože když prohrávala, nechtěla nic slyšet. Myslím si, že jsem toho od sebe požadovala až moc a to nakonec hrálo proti mně."

O víkendu Sabatiniové chodilo mnoho gratulací, jedna jí ale udělala speciální radost. Zapípala na Twitteru od legendární Martiny Navrátilové: "Všechno nejlepší k padesátinám přeji své přítelkyni a rivalce. Tak krásná jako jsi zvenčí, jsi krásná i uvnitř, Gaby."

Sabatinová dojatě odpověděla: "Ty víš, jak moc tě obdivuji nejen na kurtu, ale i mimo něj. Tvá slova jsou jedním z nejlepších dárků, které jsem mohla dostat."

 

Právě se děje

před 1 minutou

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
Další zprávy