Na Sabatiniovou se stály fronty i v Bratislavě. Přání od Navrátilové ji dojalo

První tenisová modelka. Sabatiniová zářila i s mulletem na hlavě, teď slaví padesátku
Gabriela Sabatiniová se stále udržuje ve skvělé kondici. Dnes žije střídavě v rodné Argentině, na americké Floridě a také ve Švýcarsku. Tenis komentuje sporadicky, v poslední době ji zaujala snad jen Australanka Ashleigh Bartyová.
Rodačka z Buenos Aires patřila k největším tenisovým talentům své generace, první mezinárodní úspěchy sklízela jako velmi mladá. Už v 15 letech se dostala do semifinále French Open, kde podlehla Chris Evertové, ve stejném roce pak dosáhla na první turnajové vítězství v Tokiu.
Sabatiniová byla nejspíše první modelkou z řad tenistek a prošlapala cestu, kterou se později vydaly i Anna Kurnikovová či Maria Šarapovová.
Stříbrná medailistka z olympiády 1988, která ukončila kariéru v pouhých 26 letech, si díky tenisu přišla na necelých devět milionů dolarů, mnohem více pak vydělala na svém parfému, jehož značka dnes již platí za klasiku na trhu.
Foto: ČTK
Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 5. 2020 7:15
Fotogalerie, kterou deník Aktuálně.cz o víkendu vydal u příležitosti padesátých narozenin Gabriely Sabatiniové, svou sledovaností jasně demonstrovala, jak populární je bývalá tenistka v českém prostředí, přestože o ní v posledních letech není příliš slyšet. Nebo možná právě proto.

Platonická láska mnoha fanoušků tenisu 90. let se nyní připomíná rozhovorem pro argentinský deník La Nacion. V něm shodou okolností hovoří o tom, jak ji kdysi překvapil poprask, který vzbudila ve státech východní Evropy.

Po ukončení sportovní kariéry tam přijela propagovat svůj parfém. A nestačila se divit.

"Musela jsem kvůli propagaci na místa, jako je Varšava v Polsku. Nikdy jsem tam nebyla. Vešla jsem do obchodního centra, abych rozdala pár autogramů, a byla tam dlouhá fronta lidí, kteří na mě čekali," popsala své překvapení ze zájmu, který se pak opakoval i v Budapešti nebo Bratislavě.

"Na těch místech jsem nikdy nehrála. A oni mě tam znali. Vysvětlovala jsem si to tak, že mě znají víc pro mé parfémy než jako tenistku. Bylo to velmi kuriózní a překvapivé," prohlásila Argentinka.

Sabatiniová tehdy zjevně podcenila svůj tenisový věhlas. To, že se ve východní Evropě příliš neobjevovala (mimochodem v roce 1986 hrála v Praze na Štvanici v rámci Poháru federace a už tehdy bylo na jejím tréninku plno), rozhodně neumenšovalo její globální slávu.

Vždyť i teď, bezmála čtvrtstoletí po ukončení kariéry, hned několik diskutujících pod facebookovým příspěvkem na sportovním profilu Aktuálně.cz přiznalo: Do téhle tenistky jsme byli zamilovaní.

Sabatiniová je obecně považovaná za první tenisovou modelku. Na kurtech si během krátké kariéry vydělala skoro devět milionů dolarů, následný parfémový byznys jí ale vynesl ještě mnohem víc.

Do tenisového kolotoče vstoupila jako mladičká teenagerka velmi důrazně. Už v 15 letech nadchla postupem do semifinále Roland Garros, kde v roce 1985 podlehla Chris Evertové. Talentované Argentince se předvídala úžasná budoucnost, a ačkoli se nedá říci, že by Sabatiniová svou kariérou zklamala, brzký nástup mezi největší hvězdy si přece jen vybral určitou daň.

"V šestnácti sedmnácti letech bylo těžké vypořádat se s tou slávou, s tím, jak jsem byla pod drobnohledem médií. Vletíte do toho a pak se teprve musíte naučit s tím nějak žít, nikdo vás na něco takového nepřipraví," připomněla Argentinka, proč teenagerské hvězdy v mnoha případech nedokáží ustát tlak.

Výkonnost často padá z piedestalu zprudka, kariéry končívají předčasně. Ani ta Sabatiniové koneckonců netrvala dlouho.

"Soustředit se na samotný tenis bylo strašně složité. V určitých fázích jsem trpěla, nebylo mi z toho dobře," vypověděla. 

Než ale v roce 1996 v pouhých šestadvaceti letech dala tenisu vale, stihla toho dost. Svůj talent nepromarnila, nenechala jej zadusit všudypřítomným tlakem.

V roce 1988 získala stříbrnou medaili na olympiádě v Soulu, ovládla Turnaj mistryň a ještě před devatenáctými narozeninami dosáhla na své kariérní žebříčkové maximum - třetí místo.

Ve dvaceti se pak dočkala svého jediného grandslamového titulu. Ve finále US Open v roce 1990 nastoupila proti své největší rivalce Steffi Grafové. V té době už měly obě hráčky odehráno jednadvaceti vzájemných duelů, přičemž Argentinka uspěla pouze ve třech případech.

V New Yorku už s Grafovou prohrála finále v roce 1988, tentokrát ale na fenomenální Němku nalezla protizbraně, vyhrála 6:2, 7:6 a zvedla nad hlavu vytouženou trofej.

Finále ženské dvouhry na US Open 1990: 

Video: Graf v. Sabatini, US Open 1990 | Video: www.youtube.com

O rok později prohrála s Grafovou své jediné wimbledonské finále a celkově mohla žehrat na nepřízeň osudu, který jí do cesty postavil právě německou šampionku, jež ji připravila o velké množství triumfů. Nikdy si ale nestěžovala. Naopak se s Grafovou spřátelila, společně dokonce vyhrály wimbledonskou čtyřhru.

V roce 1994 připsala druhý triumf na Turnaji mistryň, o dvě sezony později po problémech s žaludkem už ale oznamovala konec kariéry. "Chci se vdát a mít děti," hlásila. Dodnes se jí to nepoštěstilo.

Argentinští novináři se čerstvě padesátileté Sabatiniové zeptali, co by dnes vzkázala svému minulému já - mladé tenistce, která ukončila profesionální dráhu s 27 tituly v kapse, což ji řadí na dvacáté místo dělené se dvěma Češkami - Petrou Kvitovou a Hanou Mandlíkovou.

"Nic jiného než to, že jsem na ni hrdá. Za to, co všechno obětovala, za to, co všechno dala tenisu," odpověděla.

"A také to, že porážky nejsou konec světa. Řekla bych jí, ať myslí pozitivněji, protože když prohrávala, nechtěla nic slyšet. Myslím si, že jsem toho od sebe požadovala až moc a to nakonec hrálo proti mně."

O víkendu Sabatiniové chodilo mnoho gratulací, jedna jí ale udělala speciální radost. Zapípala na Twitteru od legendární Martiny Navrátilové: "Všechno nejlepší k padesátinám přeji své přítelkyni a rivalce. Tak krásná jako jsi zvenčí, jsi krásná i uvnitř, Gaby."

Sabatinová dojatě odpověděla: "Ty víš, jak moc tě obdivuji nejen na kurtu, ale i mimo něj. Tvá slova jsou jedním z nejlepších dárků, které jsem mohla dostat."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy