Van Uytvancková získala v Québecu první titul, ve čtyřhře se radovala Hlaváčková

Aktualizováno 17. 9. 2017 21:10
Belgická tenistka Alison van Uytvancková slaví zisk prvního titulu na okruhu WTA. V Québecu porazila přemožitelku Šafářové, Timeu Babosovou. Maďarka si spravila chuť aspoň ve čtyřhře, ve finále uspěla po boku Andrey Hlaváčkové.
Alison van Uytvancková
Alison van Uytvancková | Foto: Reuters

Québec - Andrea Hlaváčková a Maďarka Timea Babosová vyhrály na tenisovém turnaji v Québecu čtyřhru. Nejvýše nasazený pár ve finále porazil domácí Kanaďanky Biancu Andreescuovou a Carson Branstineovou 6:3, 6:1. Babosová předtím ve finále dvouhry podlehla Belgičance Alison van Uytvanckové ve třech setech.

Hlaváčková má ze čtyřhry 22. titul, Babosová třináctý. Společně už letos vyhrály v květnu v Rabatu, kde byly rovněž turnajovými jedničkami. Po dalším úspěchu vzrostly jejich vyhlídky na účast na Turnaji mistryň.

Dvouhru v Québecu vyhrála Belgičanka Van Uytvancková a v 23 letech získala první titul na okruhu WTA. Hráčka z konce první stovky světového žebříčku porazila ve finále třetí nasazenou Babosovou 5:7, 6:4, 6:1.

Babosová si v sobotním semifinále poradila s turnajovou jedničkou Lucií Šafářovou, ale ve finále ztratila druhý set a ve třetím už na belgickou soupeřku nestačila.

Tenisový turnaj žen v Québecu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Van Uytvancková (7-Belg.) - Babosová (3-Maď.) 5:7, 6:4, 6:1.

Čtyřhra - finále:

Hlaváčková, Babosová (1-ČR/Maď.) - Andreescuová, Branstineová (Kan.) 6:3, 6:1.

před 57 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.