Sparta poprvé v sezoně ztratila, se Slováckem jen remizovala. Karviná skolila Teplice

24. 8. 2024 19:22
Fotbalisté pražské Sparty v 6. ligovém kole pouze remizovali doma se Slováckem 2:2 a poprvé v sezoně nejvyšší soutěže ztratili body. Karviná zvítězila podruhé v ligové sezoně a opět venku, tentokrát v Teplicích.
Sparta před domácími diváky pouze remizovala
Sparta před domácími diváky pouze remizovala | Foto: Reuters

Slovácko na Letné dvakrát vedlo poté, co se v prvním poločase trefili Vlasij Sinjavskij a Michael Krmenčík. Favorit pokaždé srovnal, v úvodním dějství se prosadil Asger Sörensen a v závěru z penalty střídající Veljko Birmančevič.

Sparta sice v nejvyšší soutěži posedmnácté za sebou neprohrála, doma však poprvé v sezoně nezvítězila. Letenští se nedokázali ideálně naladit na úterní odvetu závěrečného 4. předkola Ligy mistrů s Malmö, proti němuž budou hájit náskok 2:0 z venkovního duelu. Slovácko bodovalo se Spartou poprvé po třech zápasech, v úvodu sezony doma remizovalo také se Slavií. Celek z Uherského Hradiště čtyři kola po sobě neprohrál a v tabulce je sedmý.

Dánský trenér Sparty Friis udělal oproti utkání v Malmö hned devět změn v základní sestavě. Zůstali v ní jen brankář Vindahl a stoper Sörensen. Na lavičce už usedla čerstvá posila Rrahmani, ze zdravotních důvodů v nominaci vůbec nebyli Kuchta s Vitíkem.

Slovácko bylo před víkendem v tabulce na šesté příčce, ačkoli v prvních pěti kolech vstřelilo jen dvě branky. Na Letné je dokázalo dát už do přestávky. Nejprve Krmenčík prodloužil míč hlavou za sebe, Sinjavskij se zbavil nedůrazného Rosse a v 17. minutě střelou po zemi otevřel skóre. Hosté vedli jen tři minuty, bývalý brankář Sparty Heča pak podběhl Solbakkenův rohový kop a Sörensen hlavou snadno vyrovnal.

Za další čtyři minuty už Slovácko znovu vedlo. Krmenčík vyhrál souboj po Hečově nákopu, Sinjavskij mu přiťukl skákavý míč zpátky a bývalý český reprezentant přehodil chytrým lobem z dálky špatně postaveného Vindahla.

Krmenčík se trefil hned ve svém prvním utkání v základní sestavě po příchodu z Kypru. Spartě dal už pátý ligový gól v kariéře, v české nejvyšší soutěži skóroval poprvé od listopadu 2021, kdy se trefil dvakrát za Slavii při výhře 5:0 nad Pardubicemi v jejich tehdejším azylu v pražském Ďolíčku. Náskok mohl zvýšit znovu Sinjavskij, na druhé straně neuspěl Sadílek.

Do druhého poločasu nastoupili Birmančevič s Haraslínem a oba hned na úvod zahrozili. Vyrovnání se však favorit dočkal až v 79. minutě. Exsparťan Trávník zahrál rukou a Birmančevič penaltu proměnil. Nedlouho předtím trefil tyč. Vítězný gól už Sparta dát nedokázala, naopak v nastavení přečkala velkou šanci Jurošky.

Jablonec předvedl parádní obrat

Karvinští zvítězili v Teplicích 3:1 a připsali si druhou výhru v sezoně, opět venku. Hosté vedli od čtvrté minuty po gólu Amara Memiče a v 53. minutě zaznamenal druhou branku v ročníku i Filip Vecheta. Poté zvýšil premiérovou trefou v nejvyšší soutěži Denny Samko a v 90. minutě jen zkorigoval skóre Abdallah Gning.

Jablonečtí fotbalisté zvítězili na stadionu Bohemians 1905 2:1, přestože prohrávali a přežili několik dalších velkých šancí domácích. Ve 14. minutě Júsuf Hilál proměnil penaltu, ale ještě do přestávky vyrovnal přesnou hlavičkou Dominik Hollý a po změně stran rozhodl o třech bodech pro hosty Bienvenue Kanamikana.

Pardubičtí porazili doma Hradec Králové 2:1. Vše podstatné se ve východočeském derby odehrálo až po změně stran. Domácí poslal do vedení ihned po přestávce Vojtěch Patrák, v 53. minutě navíc hostující stoper Tomáš Petrášek dostal červenou kartu. "Votroci" i přes oslabení zásluhou Filipa Čiháka rychle vyrovnali, v 80. minutě však rozhodl o triumfu domácích kapitán Kamil Vacek.

6. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 2:2 (1:2)

Branky: 20. Sörensen, 79. Birmančevič z pen. - 17. Sinjavskij, 24. Krmenčík. Rozhodčí: Orel - Hájek, Váňa - Kocourek (video). ŽK: Ndefe, Hofmann, Doski, Blahút, Daníček (všichni Slovácko). Diváci: 16.723.

Sparta: Vindahl - Ross, Sörensen, Zelený - Wiesner, Sadílek (72. Laci), Solbakken, Suchomel (72. Ryneš) - Daněk (46. Birmančevič), Krasniqi (46. Haraslín) - Tuci (57. Olatunji). Trenér: Friis.

Slovácko: Heča - Ndefe, Vaško, Hofmann (83. Reinberk), Doski - Trávník - Blahút (83. Křišťan), Kohút (67. Daníček), Havlík, Sinjavskij (67. Juroška) - Krmenčík (54. Kvasina). Trenér: West.

Bohemians Praha 1905 - FK Jablonec 1:2 (1:1)

Branky: 14. Hilál z pen. - 35. Hollý, 58. Kanakimana. Rozhodčí: Nehasil - Mokrusch, Hrabovský - Zelinka (video). ŽK: Nebyla, Tekijaški, Krulich (všichni Jablonec). Diváci: 4228.

Bohemians: Soukup - Hůlka, Křapka, Hybš - Dostál (6. A. Kadlec), Jánoš (66. Hrubý), Ristovski (75. Novák), Shejbal (66. Pleštil) - Drchal, Matoušek (75. Zeman) - Hilál. Trenér: Veselý.

Jablonec: Hanuš - Martinec, Tekijaški, Cedidla - Čanturišvili, Beran, Nebyla (83. Hurtado), Polidar (54. Souček) - Kanakimana (68. Suchan), Hollý (83. Štěpánek) - Puškáč (68. Krulich). Trenér: Kozel.

FK Teplice - MFK Karviná 1:3 (0:1)

Branky: 90. Gning - 4. Memič, 53. Vecheta, 74. Samko. Rozhodčí: Volek - Nádvorník, Caletka - Berka (video). ŽK: Mičevič, Jukl - Žák, Vecheta, Planka, Moses. Diváci: 3268.

Teplice: Němeček - Kričfaluši, Havel, Mičevič (46. Labík) - Beránek (55. Radosta), Jukl (46. Havelka), Trubač, Harušťák - Gning, Svatek (46. Mareček), Horský (55. Čerepkai) - Trenér: Frťala.

Karviná: Lapeš - Raspopovič (80. Mikuš), Bergqvist (46. Svozil), Krčík, Fleišman - Moses (83. Ražnatovič), Žák (61. Planka) - Memič (80. Singhateh), Botos, Samko - Vecheta. Trenér: Hyský.

FK Pardubice - FC Hradec Králové 2:1 (0:0)

Branky: 47. Patrák, 80. Vacek - 56. Čihák. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Machálek (video). ŽK: Šehič, Simon, Krobot, Vacek, Stejskal - Petrášek, Čihák, Klíma, Mihálik, Rolko (asistent trenéra). ČK: 52. Petrášek. Diváci: 4276.

Pardubice: Stejskal - Surzyn, Noslin, Jindra (77. Šimek), Šehič (88. Mareš) - Vacek, Solil - Leipold (88. Zifčák), Simon, Patrák (77. Míšek) - Zlatohlávek (71. Krobot). Trenér: Saňák.

Hradec: Zadražil - Čihák, Petrášek, Spáčil - Klíma, Kodeš (90. Kaštánek), Dancák (82. Náprstek), Horák (85. Krejčí) - Juliš (82. Šašinka), Vlkanova - Mihálik. Trenér: Horejš.