Se Svědíkem odešly i góly. Slovácko remizovalo s Bohemians, ztratila i Plzeň

3. 8. 2024 16:35
Fotbalisté Slovácka remizovali ve třetím kole první ligy s Bohemians 1905 bez branek a v novém ročníku nejvyšší soutěže stále čekají na první výhru i vstřelený gól. Plzeň remizovala stejným poměrem v Jablonci, poprvé v ligové sezoně ztratila body. Olomouc porazila Teplice 2:1.
Jan Matoušek (vlevo) z Bohemians v souboji s Michalem Trávníkem
Jan Matoušek (vlevo) z Bohemians v souboji s Michalem Trávníkem | Foto: ČTK

Tým z Uherského Hradiště má na kontě dva body, první získal rovněž za domácí remízu 0:0 se Slavií. Naopak "Klokani", kteří podruhé za sebou nastoupili venku, neprohráli druhé z úvodních tří kol a mají čtyři body.

"Je to nepříjemné, že nedáváme góly. Chce to víc střelby a agresivity v koncovce. Vedení nyní prodalo Vechetu do Karviné, ale mým úkolem je využít potenciál, který tady nyní máme," řekl na tiskové konferenci kouč domácích Roman West. "Bod z těžkého prostředí bereme, i když se Slovácku doma momentálně nedaří. Vyhrávat tady bude vždy těžké," konstatoval trenér hostí Jaroslav Veselý.

Úvod zápasu patřil hostujícím fotbalistům, kteří si aktivní celoplošnou hrou vytvořili mírnou převahu a z ní i několik standardních situací. Jenže branku Heči ani centry, ani střelami ze střední vzdálenosti neohrozili.

Větší porci práce neměl ani jeho protějšek v brance Bohemians, neboť domácím chyběla přesnost finální fáze a tím pádem i jakákoliv koncovka. Jen ve 22. minutě prověřil Reichlovu pozornost střelou z 20 metrů Havlík, kterou gólman Pražanů v pohodě zlikvidoval. "Trenéři po nás chtějí, abychom více stříleli, tak jsem to zkoušel," řekl novinářům Marek Havlík, který loni v prosinci dal doma Bohemians čtyři góly.

O osm minut později po individuální akci pálil Doski jen do boční sítě, charakter dietního fotbalu nijak nezměnila ani Matouškova hlavička těsně nad ve 40. minutě. Největší šance první půle přišla vzápětí, kdy kombinaci domácích zakončil pohotovou střelou Havlík, kterou Reichl s námahou vyrazil.

Do druhé půle vlétlo Slovácko s mnohem větším elánem, vytvořilo si územní převahu, ale finální fáze byla stále jeho slabinou. I proto obrana "Klokanů" neměla s defenzivou ve vlastním předbrankovém prostoru větší potíže.

V 63. minutě prověřil Reichlovu pozornost zatočenou střelou Havlík, jenže ani jemu se nepodařilo změnit bezbrankové skóre stejně jako rychlému Matouškovi na druhé straně, který jako jeden z mála hostujících hráčů dělal slovácké obraně starosti.

S přibývajícím časem se akce střídaly na obou stranách, v 81. minutě mohl rozhodnout střídající Ristovski, zblízka však překopl. Ve hře nahoru dolů chtěly oba týmy strhnout výhru na svoji stranu, ale ani tato nejzajímavější část utkání gól nepřinesla. "Novou dynamiku a elán přinesli střídající hráči a moc nechybělo, aby některý ze slibných brejků využili, ale remíza je asi spravedlivá," dodal Veselý.

Slovácko doma s Bohemians neprohrálo čtvrtý z posledních pěti ligových zápasů. Na tříbodový zisk před vlastními diváky ale od prosincové výhry právě nad Pražany čeká v lize už devět utkání.

Góly neplatily

Oba celky si v Jablonci připsaly po jednom neuznaném gólu. Branka plzeňského Matěje Vydry z úvodu neplatila kvůli ofsajdu, trefa domácího Jakuba Martince v závěru pak kvůli předchozí hře rukou.

Plzeň v nejvyšší soutěži se Severočechy ztratila body poprvé po sérii čtyř vítězství ve vzájemných duelech a nedokázala se ideálně naladit na čtvrteční úvodní venkovní duel 3. předkola Evropské ligy v Košicích proti ukrajinskému Kryvbasu. Jablonečtí po letním příchodu trenéra Luboše Kozla podruhé z dosavadních tří kol neprohráli a na Viktorii ztrácejí tři body.

"Úplně spokojení nejsme. Skončilo to asi spravedlivou remízou. Nakonec je to bod z venku, z horké půdy Jablonce, který udělal pod vedením nového kouče velký pokrok," citoval web Viktorie trenéra Miroslava Koubka z tiskové konference.

Plzni kvůli nemoci scházela brankářská jednička Jedlička, místo něhož poprvé v sezoně dostal šanci náhradník Tvrdoň. Oproti minulému utkání s Hradcem Králové pak trenér Koubek ještě na levém kraji obrany nasadil Havla za Cadua.

Mnohem ofenzivnější podívanou nabídla první půle. V sedmé minutě domácí propadli při vlastním rohovém kopu, Západočeši zhruba od půlící čáry postupovali ve dvou do úniku a po Kopicově přihrávce střelou na bližší tyč překonal gólmana Hanuše Vydra. Videorozhodčí v centrále na pražské Brumlovce však pomocí kalibrované čáry odhalili, že plzeňský útočník zakončoval v drobném ofsajdu.

V 17. minutě poprvé výrazně zahrozili domácí. Po centru z přímého kopu se dostal k hlavičce kapitán Tekijaški a hosty od inkasovaného gólu zachránil výborným zákrokem Tvrdoň. Téměř vzápětí postupovali Západočeši do dalšího brejku, Šulc přiťukl Vydrovi, ale ten ve vyložené pozici napálil Hanuše.

Oba celky hrozily zejména po rychlých protiútocích. V 36. minutě potáhl míč jablonecký Martinec, v nadějném přečíslení se rozhodl vypálit a jeho pokus z hranice vápna vytáhl na roh Tvrdoň.

"To mě mrzí. Vybojoval jsem na půlce balon a najednou se to otevřelo. Kluci mi to roztáhli, říkal jsem si, že bych jim to mohl ve správný moment dát. Obránci dál couvali, tak jsem to ještě potáhl. Pak jsem už byl před vápnem a řekl jsem si, kdy jindy vystřelit než teď? Zrovna mi to tak krásně sedlo a gólman to bohužel konečky prstů vytáhl," litoval Martinec.

Poté se po odraženém balonu dostal ke střele Cedidla, ale jeho pokus srazil mimo Kalvach. Ve 45. minutě po rohu na druhé straně zahrál po teči od vlastního brankáře Hanuše domácí Schánělec ve vápně rukou, ale sudí Všetečka penaltu pro Viktorii nenařídil.

"Myslím si, že v první půli jsme odehráli dobrou partii. Byli jsme lepší a měli jsme více finálních situací, ale celé to je o kvalitě v zakončení. Měli jsme z první půle vytěžit alespoň jednu branku," mínil Koubek.

Po změně stran hru rozkouskovala řada přerušení a soubojů a výrazně ubylo šancí. Západočeskému favoritovi se příliš nedařilo a výrazněji zahrozil až v 77. minutě, kdy střídající Slončík z levé strany těsně minul a soutěžní premiéru za Viktorii neoslavil gólem.

Na konci 84. minuty pak po propadlém rohovém kopu uklidil míč zblízka po skrumáži do sítě domácí Martinec, ani on se však nakonec z branky radovat nemohl, neboť předtím ve výskoku zahrál rukou.

"VAR (videorozhodčí) to posoudil, jako že ruka byla. Ale já jsem si v ten moment absolutně neříkal, že by gól mohl být neuznaný. Neuvědomoval jsem si, že jsem zahrál rukou. Prý mi to spadlo na ruku, je to pravidlo, těžké. Ruka ve vápně se posuzuje jinak, když útočíte nebo bráníte. Smůla," řekl Martinec.

Plzni tentokrát příliš nepomohli střídající hráči a za vítězstvím se v závěru překvapivě více tlačili domácí. V nastavení hlavičku střídajícího Nardiniho vytáhl Tvrdoň. Trenér Kozel potvrdil, že se mu poslední dobou proti Plzni daří, v minulé sezoně ji ještě na lavičce Liberce dokázal v obou ligových zápasech porazit.

"Před zápasem bych takový výsledek asi bral. Teď je to ale trochu zklamání, protože jsme ke konci vstřelili gól, který bohužel neplatil. Ve výsledku je to asi zasloužená remíza. Možná by tomu více slušel výsledek třeba 2:2, ale gólmani se dnes předvedli dobře," konstatoval Kozel, který na závěr hráčské kariéry působil v Plzni.

Západočeši v Jablonci v lize sice počtvrté za sebou neprohráli, ale bod je pro ně málo. Viktoria zvítězila v jediném z posledních šesti venkovních duelů v nejvyšší soutěži. Severočeši naproti tomu doma v lize posedmé za sebou neprohráli.

Severočeši bez bodu

Fotbalisté Olomouce porazili doma ve 3. kole první ligy Teplice 2:1 a v nové sezoně stále nenašli přemožitele. Naopak Severočeši jsou nadále bez bodu. Sigmu poslal do vedení Jiří Spáčil, za hosty srovnal Daniel Trubač. O vítězný gól se postaral po změně stran Jan Kliment. V 84. minutě oslabil Teplice vyloučením Jehor Cykalo. Hanáci se posunuli na třetí místo, Teplice jsou v neúplné tabulce předposlední.

Po úvodním tlaku Teplic se k zakončení z hranice vápna dostal olomoucký Zorvan, jehož tečovaná střela skočila vedle levé tyče Ludhovy branky. Domácí vstřelili úvodní branku po 11 minutách, kdy si na Zorvanův rohový kop naskočil Spáčil a hlavou poslal míč do sítě. V lize se prosadil poprvé od listopadu 2022.

Vedení však Olomouci vydrželo pouhé tři minuty, poté srovnal po centru Švandy z pravé strany Trubač. Brankář Koutný si sice na míč sáhl, ale střelu teplického záložníka z první mimo tři tyče nevyrazil. Trubač se trefil poprvé v sezoně nejvyšší soutěže.

Vzápětí mohli hosté přidat druhou branku z rychlého protiútoku, ale Čerepkai zamířil v těžké pozici jen do boční sítě. Další šance byly k vidění až po půl hodině hry. Nejdříve domácí hráči dokázali zablokovat střelu Trubače z nepřímého volného kopu a z následného rohového kopu zachránil Sigmu od inkasovaného gólu skvělým zákrokem po Horského hlavičce Koutný. S tvrdým pokusem levou nohou poté neuspěl ani Čerepkai.

Druhý poločas začal zakončením Zorvana do středu branky, kde stál připravený gólman Ludha. Olomouc se dostala znovu do vedení po chybě v rozehrávce hostujícího kapitána Marečka. Toho obral o míč napadající Kliment, který pak v samostatném úniku razantním zakončením nedal teplickému brankáři šanci zasáhnout. Olomoucký útočník třetím zásahem v ligové sezoně dorovnal v čele tabulky nejlepších střelců Marečka z Mladé Boleslavi.

Poté tempo hry opadlo a hrálo se zejména ve středu hřiště. Vzrušení přinesl až střídající Gning, který svou rychlostí připravil šanci pro Trubače, jenže střelec první teplické branky tentokrát zamířil jen do boční sítě. Naděje hostů na srovnání se snížily v 84. minutě, kdy byl po faulu na Klimenta a druhé žluté kartě vyloučen obránce Cykalo.

Přidat třetí olomouckou branku mohl hlavičkující Mikulenka, jehož pokus zamířil vysoko nad branku. Domácí to však mrzet nemuselo, protože Teplice se už k dalšímu ohrožení olomoucké branky nedostaly.

Sigma prohrála jediný posledních 11 domácích ligových zápasů s Teplicemi.

1. FC Slovácko - Bohemians Praha 1905 0:0

Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Kotalík - Berka (video). ŽK: Cicilia, Doski, Reinberk, Blahút - Matoušek, Jánoš, Ristovski, Kovařík, Hybš. Diváci: 4 443.

Slovácko: Heča - Reinberk (73. Souček), Vaško (68. Blahút), Hofmann, Doski - Kohút (73. Novotný), Trávník - Ndefe, Havlík, Petržela (68. Azevedo) - Cicilia (46. Kozák). Trenér: West.

Bohemians: Reichl - Hůlka, Vondra, Hybš - Shejbal (61. A. Kadlec), Hrubý (88. Jindřišek), Jánoš (69. Novák), Kovařík - Čermák - Hilál (61. Drchal), Matoušek (69. Ristovski). Trenér: Veselý.

FK Jablonec - Viktoria Plzeň 0:0

Rozhodčí: Všetečka - Váňa, Hádek - Černý (video). ŽK: Beran, Alégué, Martinec, Nardini - Dweh. Diváci: 3511.

Jablonec: Hanuš - Martinec, Tekijaški, Cedidla - Čanturišvili, Beran, Nebyla (72. Kanakimana), Polidar - Alégué (90.+1 Souček), Fortelný (72. Nardini) - Schánělec (49. Hollý). Trenér: Kozel.

Plzeň: Tvrdoň - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic, Kalvach, Červ, Havel - Vydra (71. Slončík), Šulc (86. Ricardinho) - Vašulín (55. Metsoko). Trenér: Koubek.

SK Sigma Olomouc - FK Teplice 2:1 (1:1)

Branky: 11. Spáčil, 54. Kliment - 14. Trubač. Rozhodčí: Orel - Mokrusch, Kotík - Kocourek (video). ŽK: Spáčil - Cykalo, Mičevič. ČK: Cykalo (Teplice). Diváci: 4619.

Olomouc: Koutný - Hadaš, Dohnálek, Pokorný, Sláma - Breite, Spáčil (74. Langer) - Navrátil (74. Šíp), Zorvan, Fiala (55. Mikulenka) - Kliment (87. Juliš). Trenér: Janotka.

Teplice: Ludha - Mareček, Cykalo, Mičevič (61. Labík) - Švanda (78. Radosta), Jukl, Beránek (68. Vachoušek), Harušťák - Trubač - Horský (78. Svatek), Čerepkai (61. Gning). Trenér: Frťala.