Plzeň vyjádřila lítost nad pohárovou ostudou. Duel na Letné bude bez extra opatření

ČTK ČTK
23. 5. 2024 14:38
Fotbalová asociace ČR (FAČR) zahájila vlastní vyšetřování událostí po středečním finále domácího poháru mezi domácí Plzní a pražskou Spartou, kdy na hrací plochu vtrhli fanoušci obou klubů. Vedení FAČR oznámilo, že si od jednotlivých organizačních složek zápasu vyžádalo podrobné podklady a se závěry seznámí výkonný výbor.
Těžkooděnci zasahují proti fanouškům Plzně a Sparty
Těžkooděnci zasahují proti fanouškům Plzně a Sparty | Foto: ČTK

Vedení plzeňského klubu vyjádřilo v prohlášení zaslaném ČTK lítost nad tím, že část fanoušků Viktorie vnikla na hřiště a dopustila se výtržností. Západočeši uvedli, že postupovali v souladu s doporučeními a pokyny pořadatele, jímž byla FAČR. Prvoligový klub zároveň přislíbil učinit interní kroky i vůči svým příznivcům, aby se podobné události neopakovaly.

Po závěrečném hvizdu středečního finále, v němž Sparta v Doosan Areně zvítězila 2:1 a získala double, se na trávník dostali fanoušci obou klubů a museli proti nim zasáhnout těžkooděnci. Na hřiště nejdříve vniklo pár desítek příznivců Viktorie, kteří postupovali přes hrací plochu směrem ke sparťanským sektorům na opačné straně. Následně na trávník vstoupili i letenští fanoušci.

Došlo i na bitky. Pořadatelům při střetech museli přijít na pomoc policisté a zjednat pořádek, aby mohla být předána vítězná trofej. Výtržnosti narušily také vysílání České televize, na improvizované studio na ploše vedle sparťanského sektoru dopadly židle pro fotografy, kterých se zmocnili fanoušci.

"Při organizaci utkání jsme postupovali v souladu se všemi doporučeními a pokyny pořadatele (FAČR) a vyvinuli v této oblasti maximální úsilí. Směrem k fanouškům jsme opakovaně komunikovali, že si nepřejeme jejich vstup na hrací plochu," uvedla Viktoria v prohlášení.

"Mrzí nás, že přes veškeré úsilí a vyvinutou snahu došlo na trávníku k násilí, které na fotbal nepatří a nechceme ho na stadionech vidět. Zároveň vnímáme, že celý fotbal musí toto řešit, aby se podobné scény v budoucnu již nikdy neopakovaly. A povedeme v tomto směru interní kroky i ve vztahu k našim fanouškům," doplnila Viktoria.

Pořadatelem domácího poháru je FAČR. Asociace v prohlášení uvedla, že se bezpečnostní služba nejprve snažila situaci po utkání řešit bez aktivního zapojení policie. Tu pak o součinnost dle zákona o podpoře sportu požádal bezpečnostní manažer ve chvíli, kdy na hrací ploše reálně hrozil hromadný střet příznivců obou klubů a docházelo i k dalším výtržnostem.

Vedení FAČR bezprostředně po skončení finále zahájilo vlastní vyšetřování incidentů. "Vedení si vyžádalo podrobné podklady jednotlivých složek asociace, které se na organizaci utkání podílely. Ve vyhodnocení zohlední také stanoviska Policie České republiky a obou klubů. Se závěry šetření bude seznámen výkonný výbor FAČR a poté asociace také oznámí přijatá opatření," uvedla dnes asociace v prohlášení.

Podle krajských zdravotnických záchranářů nebyl na stadionu nikdo vážně zraněn. Policie uvedla, že dění bude vyhodnocovat i na základě kamerových záznamů. Událostmi při finále se bude zabývat také disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, která může již dnes zahájit s kluby řízení.

Finále se uskutečnilo v Plzni proto, že je hůře postaveným týmem v pohárovém koeficientu za posledních pět let. Výhodu klasického domácího prostředí ale Západočeši neměli, oba kluby pro své fanoušky dostaly 3335 vstupenek. Zbytek z více než jedenáctitisícové kapacity stadionu připadl FAČR a partnerům.

Sparta s Plzní se znovu utkají v neděli odpoledne tentokrát na Letné v posledním kole prvoligové nadstavby. Pražané po zápasu převezmou vítěznou trofej za obhajobu titulu.

Letenští v reakci na středeční dění v pohárovém finále v Plzni žádná nová opatření neplánují. "Připravujeme se bez ohledu na včerejší události," řekl ČTK tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Sektor pro hosty na Letné aktuálně pojme 970 diváků. Vzhledem k tomu, že liga už je před závěrečným kolem rozhodnutá a Plzeň jistě skončí na třetím místě, se nedá očekávat, že fanoušci Viktorie kapacitu zcela zaplní.

Sparťané po závěrečném hvizdu převezmou na stadionu pohár pro šampiona nejvyšší soutěže a poté se stejně jako vloni přesunou na sousední Letenskou pláň, kde budou s příznivci slavit ve fan zóně. Ta bude otevřena už od 12:00 a program skončí ve 22:00.

 

Právě se děje

Další zprávy