Viktoria zdolala Pardubice a zůstává v těsném závěsu za Spartou a Slavií

před 2 hodinami
Fotbalisté Plzně v 11. kole první ligy porazili Pardubice 2:0 a nad východočeským soupeřem vyhráli i pátý domácí duel v nejvyšší soutěži. V 56. minutě otevřel skóre Tom Slončík a na začátku poslední ze tří nastavených minut přidal pojistku střídající Milan Havel.
Milan Havel
Milan Havel | Foto: Tomáš Liška

Viktoria zvítězila poprvé po čtyřech soutěžních zápasech a nadcházející reprezentační přestávku stráví na třetím místě tabulky. Pardubičtí z posledních čtyř kol získali jediný bod a propadli se na předposlední 15. příčku.

Plzni kvůli trestu za vyloučení chyběl Červ a trenér Koubek dal ve středu pole místo něj šanci jednadvacetiletému Sojkovi, který teprve podruhé v kariéře nastoupil v nejvyšší soutěži v základní sestavě.

Oproti čtvrteční bezbrankové remíze s Ludogorcem Razgrad v Evropské lize hráli od začátku také Kopic, Slončík a Vašulín. Východočechům kvůli červené kartě chyběl na lavičce hlavní trenér Saňák, jehož nahradil Kulič.

Hned ve třetí minutě nařídil sudí Radina po Kalvachově střele penaltu pro Viktorii. Po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu ale odhalil, že Polyáka trefil míč do ruky až po odrazu od těla, takže pokutový kop odvolal.

Domácí pak sice více drželi míč, ale do větších šancí se dostali až v dlouhém sedmiminutovém nastavení. Na centr Cadua z levé strany si naběhl Šulc, hlavou však trefil jen brankáře Stejskala.

Na opačné straně si zaběhl za obranu Patrák, gólman Jedlička mu ale vyběhnutím dobře zmenšil úhel. Těsně před pauzou pak před prázdnou brankou promáchl Šulc, hrající 150. ligový duel.

Po změně stran Západočeši přidali a brzy otevřeli skóre. Šulcovu hlavičku po Dwehově dlouhém autu ještě reflexivně vyrazil Stejskal.

V 56. minutě ale po Šulcově centru na zadní tyči vrátil balon před branku bývalý pardubický hráč Cadu a Slončík zblízka zamířil pod břevno. Připsal si druhý soutěžní gól po letním příchodu do Plzně.

Téměř vzápětí mohl odpovědět Patrák, z levé strany ale těsně přestřelil. Stejný hráč poté v 68. minutě prováhal únik a místo zakončení ještě zbytečně přihrával. Zlatohlávkovu střelu zase v poslední chvíli zablokoval obránce.

Na opačné straně vytáhl Havlovi přízemní pokus Stejskal, střídající halfbek se ale nakonec branky dočkal.

Ve třetí minutě doklepl míč z metru do sítě po narážečce Adua s Šulcem a připsal si 20. ligovou branku a první soutěžní trefu od předloňského listopadu, tehdy shodou okolností také skóroval proti východočeskému týmu.

Viktoria porazila Pardubice posedmé z devíti vzájemných duelů v nejvyšší soutěži. V lize zvítězila po předchozích dvou ztrátách. Východočeši z posledních čtyř venkovních zápasů v nejvyšší soutěži získali jediný bod.

11. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FK Pardubice 2:0 (0:0)

Branky: 56. Slončík, 90.+3 Havel. Rozhodčí: Radina - Hájek, Líkař - Berka (video). ŽK: Sojka, Cadu - Sychra, Zlatohlávek. Diváci: 7224.

Plzeň: Jedlička - Dweh, Markovič, Jemelka - Kopic (72. Havel), Kalvach, Sojka, Cadu - Šulc, Slončík (63. Adu) - Vašulín (87. Hejda). Trenér: Koubek.

Pardubice: Stejskal - Jindra (84. Surzyn), Noslin, Lurvink, Šehič - Vacek, Polyák (67. Halda) - Sychra (76. Pandula), Míšek (67. Yahaya), Patrák (76. Leipold) - Zlatohlávek. Trenér: Kulič.