Skoky? To bylo jedno zklamání za druhým, říká šéf lyžařů. Ale zůstává optimistou

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 4. 2021 7:31
Ačkoliv v těchto dnech je na českých horách stále bohatá sněhová pokrývka, tak lyžaři svůj účet na letošní sezonu už uzavřeli. "Nebyla jednoduchá, přinesla spoustu nemalých a zcela výjimečných starostí, některé výsledky zůstaly za očekáváním, ale nechyběly ani pěkné úspěchy," bilancuje prezident Svazu lyžařů Lukáš Heřmanský.
Čestmír Kožíšek
Čestmír Kožíšek | Foto: Reuters

Které úspěchy považujete za nejcennější?

Především dvě čtvrtá místa Ester Ledecké na mistrovství světa. Tím dokázala, že zlatou olympijskou medaili nezískala náhodou. Je dobře, že začala věnovat víc času sjezdovému lyžování a proto věřím, že i v příští sezoně svoji současnou pozici mezi světovou elitou opět potvrdí. Stejné a zcela oprávněné ambice bude mít i snowboardcrossařka Eva Samková.

Velice příjemným překvapením pak pro mě bylo doslova raketové zlepšení Martiny Dubovské. Teď je naším cílem zajistit jí před olympijskou sezonou co nejlepší podmínky. Brzy se může zařadit do špičkové šestičlenné skupiny a třeba i bojovat o medailové umístění. Potěšila mě i skikrosařka Nikol Kučerová.

Které výsledky vás naopak vůbec nepotěšily?

Jednoznačně skoky na lyžích. Po odstoupení zraněného Romana Koudelky následovalo jedno zklamání za druhým. Přitom Viktor Polášek je ozdoben titulem juniorského mistra světa. Už jsem o řešení současné situace hovořil s předsedou úseku Jakubem Jandou a jsme toho názoru, že v celém úseku je potřeba nastavit nová pravidla, novou strategii.

S tím souvisí i volba nového trenéra. Máme sice několik nadějných mladíků, ale chybějí jim zkušenosti, nejsou to osobnosti, jakými byli například Raška nebo Remsa. Je potřeba vykročit po cestě úzké a oboustranně perfektně komunikativní spolupráce.

O potřebě velkých změn mluvil v rozhovoru pro Aktuálně.cz i bývalý trenér Luděk Matura …

Četl jsem to a s jeho názory souhlasím z 60 procent. Má zajímavé připomínky, které je potřeba vzít v úvahu. Je však hlavně nutné rozebrat všechna dosavadní pozitiva a negativa, semknout se k řešení nejpalčivějších problémů a dostat skok tam, kam dlouhá léta patřil. S tím souvisí i rekonstrukce skokanských můstků, vrátit je do bývalého výborného stavu. Zaspali jsme trochu dobu a navíc peníze v celém našem sportu nešly pokaždé tam, kde byly nejvíc potřeba. Jsem optimista, věřím v celkové zlepšení.

Od koho ještě jste čekal lepší vysvědčení?

Od sdruženářů, hlavně od Portyka s častým umístěním do 15. příčky. Také u některých alpských lyžařů jsem měl představy, že by se mohli víc přiblížit k výkonům někdejších legend Bauera a Neumannové. Určitým vysvětlením pro jejich výkyvy bylo u většiny onemocnění covidem. Pro všechny závodníky byla letošní sezona velkou zkušeností, které bychom měli v příští sezony zúročit.

Pokud jde o váš svaz, tak které překážky byly pro vás nejtěžší?

Po organizační stránce stálé změny v přípravě, měnil se kalendář závodů, nešlo pravidelně trénovat, lyžařské areály se střídavě otevíraly a zavíraly. Na domácí scéně chyběla pravidla, podle nichž bychom se mohli řídit, odpovědi na naše dotazy jsme se z ministerstva zdravotnictví nedočkali. Za nutné testy jsme vydali 12 - 13 milionů korun. A protože finance na závody byly v porovnání s loňskem poloviční, tak některé domácí akce jsme zrušili. Není příjemné, že naše členská základna se trochu zmenšila, výběr nových členů se zastavil.

Má současné české lyžování některé nadějné chlapce či děvčata, kteří by se mohli prosadit už příští rok na olympiádě v Pekingu?

Mají je například skokani, snowboardistky či akrobati, ale výraznější úspěchy od nich už za rok nelze čekat. Přechod z juniorské kategorie mezi dospělé není snadný. Proto na nějaké přední umístění na příští olympiádě ještě myslet nemůžeme. Budeme spokojeni s každým postupem do lepší společnosti.

Získáváte už potřebné informace o podmínkách Her v Pekingu?

Počítáme s tím, že se tam vydají dva či tři servismani. Zatím to nebylo možné..

Lukáš Heřmanský a Eva Samková
Lukáš Heřmanský a Eva Samková | Foto: B.Bausner/SnowNomads
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy