12. 4. 2008 9:30
Vítečková dala klíčovou trojku v poslední minutě
Eva Vítečková (vlevo) byla klíčovou postavou famózního obratu.
Eva Vítečková (vlevo) byla klíčovou postavou famózního obratu. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Čtyřicet vteřin do konce semifinále Evropské ligy basketbalistek. Domácí Brno prohrává s Bourges o pět bodů 70:75.

Situace vypadá už skoro beznadějně, když míč dostává v samém rohu hřiště Eva Vítečková a přesnou střelou za tři body půl minuty před sirénou vlije spoluhráčkám i fanouškům do žil novou naději.

"Padlo tam pár košů, nějaké trojky a dopadlo to dobře," popisovala lakonicky nervydrásající závěr zápasu jedna z klíčových postav brněnského zmrtvýchvstání.

Napětí a radost. Pět vteřin do konce zápasu. Kapitánka Machová právě střílí trestné hody. Oba proměnila a vybojovala tím prodloužení zápasu. | Foto: Ondřej Besperát

Čtěte více:
Fantazie. Brno vstalo z mrtvých a bude hrát o titul

Eva Vítečková dokázala dát důležité body a trojkou na 73:75 završila své parádní představení. Hana Machová pak dotáhla zápas do prodloužení, když dokázala dvakrát vyrovnat náskok soupeřek.

Kapitánka Gambrinusu prokázala pevné nervy hlavně pět vteřin před koncem - dvě šestky s přehledem proměnila a Francouzky už nedokázaly zareagovat.

V prodloužení pak v euforii hrající Brňanky nedaly Bourges šanci a spolu s vyprodanou halou mohly slavit postup do finále.

V prodloužení bylo Brno na koni

Pětiminutové nastavení už prý bylo po obrovském vypětí před koncem normální hrací doby klidnější.

"To už bylo bez nervů, dostaly jsme se na koně," poznamenala spokojeně Vítečková. "Důležité bylo, že jsme daly první koš," dodala šestadvacetiletá opora české reprezentace.

Brňanky přitom v zápase soupeřkám hodně dlouho nestačily. "Soupeřky na nás byly skvěle připravené, někdy byly dřív na naší pozici v útoku než jsme tam doběhly my," uznala autorka sedmnácti bodů - tedy přesně takové porce, jaký mělo Bourges v utkání nejvyšší náskok.

"Není to poprvé, co jsme takovým způsobem otočily zápas. Ať už v Gambrinusu nebo v reprezentaci," připomněla 190 centimetrů vysoká křídelní hráčka.

Téměř zázračný obrat podpořili také brněnští fanoušci. "Ta kulisa byla fantastická, určitě nám to hodně pomohlo," děkovala po zápase příznivcům Eva Vítečková.

O postupu Vítečková zapochybovala

Ale při nepříznivém vývoji prý hráčkám hlodaly v hlavě pochybnosti.

"To víte, že za takového stavu vám myšlenky běhají ledaskde. Ale začaly jsme bod po bodu stahovat a postupně jsme si začaly opět věřit," tvrdí rodačka z Nového Města na Moravě. "Daly jsme do toho všechny síly," dodala Vítečková.

Po většinu zápasu to tak nevypadalo, ale nakonec mohly dát ruce nad hlavu hráčky Brna. | Foto: Ondřej Besperát

Francouzky však dokázaly dlouho na jakýkoliv náznak stahování náskoku odpovědět, většinou úspěšnou střelou z větší vzdálenosti.

Trojek nastřílelo Bourges dvanáct, z toho se sedmkrát trefila fantastická Australanka Belinda Snellová, která měla úspěšnost více než 63 procent.

"Ty trojky byly vražedné, ale věřila jsem, že jí to nevydrží věčně," uvedla Vítečková ke skvělé bilanci mistryně světa z roku 2006.

Snellová pak k radosti 3 500 tisíce domácích fanoušků opravdu neproměnila dva možná klíčové trojkové pokusy v poslední minutě a v Brně mohla nakonec přeci jen vybuchnout obrovská vlna postupové euforie.