Čerstvý mistr světa Přindiš už myslí na olympiádu, v cestě ale stojí Prskavec

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 8. 2022 15:35
Z mistrovství světa ve vodním slalomu v německém Augsburgu přivezla česká výprava jedinou medaili a zasloužil se o ni kajakář Vít Přindiš. V roce 2017 se stal vicemistrem světa, v letech 2019 a 2021 evropským šampionem a o uplynulém víkendu se mu podařilo dosáhnout na stupeň nejvyšší. "Prožil jsem nejkrásnější pocit ve své kariéře," říká.
Mistr světa ve vodním slalomu (2022) Vít Přindiš
Mistr světa ve vodním slalomu (2022) Vít Přindiš | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Co pro vás znamená titul mistra světa?

Je to něco zcela výjimečného, můj dlouholetý sen se stal skutečností. Navíc se moje jméno objevilo na putovní trofeji, což bylo vždy mé velké přání. Snad je to důkaz, že řadu let jezdím dobře a ve 33 letech se mi podařilo vyhrát špičkový závod. Měl jsem sice z mezinárodní scény několik dobrých výsledků, ale pořád jsem zůstával tak trochu v pozadí. A protože některým špičkovým slalomářům se v Augsburgu podle představ nedařilo, tak jsem naopak zůstal jediným českým medailistou, což je snad příjemné pro celou naši kanoistiku.

Stačil jste už tento triumf oslavit?

V menší podobě hned v sobotu po závodě, ve větším rozměru v neděli večer a tento týden to bude ještě setkání s řadou mých kamarádů. Musím v této souvislosti poděkovat za velké množství gratulací, které mě velice potěšily.

Už jste přemýšlel o svém dalším letošním programu?

Před šampionátem jsem se rozhodl, že s výhledem na příští předolympijský rok letos ještě vyzkouším několik novinek v mé přípravě. Na Světových pohárech koncem srpna v Pau a potom začátkem září v La Seu d'Urquell bych měl zjistit, že jdu správnou cestou a stále se trošku zlepšuji. Tím ovšem nechci říci, že bych tyto dva závody bral jen jako zkušební, zase budu myslet na co nejlepší umístění.

O jaké konkrétní novinky by mělo jít?

Nechci zabíhat do nějakých podrobností, protože to jsou specifické druhy tréninků. Třeba i na suchu s otazníkem, jak se potom projeví na vodě.

V jakém světle teď vidíte svůj souboj s Jiřím Prskavcem o jedinou místenku na olympijské hry do Paříže?

Oba máme nemalou motivaci. Jirka kvůli mému letošnímu prvenství na mistrovství světa a já z toho důvodu, že chci být v konečném olympijském účtování výš než on. Rozhodující bude, co ve všech důležitých závodech předvedeme, kolik úspěšných vystoupení příští rok zvládneme.

Je pro vás účast na olympiádě tou největší motivací?

Po neúspěchu v kvalifikaci do Tokia jsem si řekl, že to je můj nejbližší cíl. Při povoleném startu jen jediného slalomáře v každé disciplíně je asi ze sportovního hlediska chudší než třeba mistrovství světa. Avšak každá olympiáda je vždy něco výjimečného, zajímá celý svět.

V Paříži bude mít novinku extrémní slalom. Jaký je na něj váš názor?

Je to loterie, ve které nechybí agresivita a souboje loď na loď. Hrozí i zlomení pádla. Skoro v každém závodě se mi něco nepříjemného stalo, například naražení žeber, lokte nebo lopatky. Stalo se už i několik vážnějších zranění, jejichž postižení skončili v nemocnici. Je to o síle a výbušnosti, což jsem já nikdy nebyl, natož v dnešních 33 letech (úsměv). Přitom v řadě zemí této novince fandí a podporují ji i finančně.

Můžete se pochlubit krásným sportovním vysvědčením a navíc ještě studujete. Jak je to náročné?

Mám za sebou tři splněné semestry na ČVUT a mohu si toto studium jen pochvalovat. Výborné podmínky a podpora mně pomáhají zvládnout i časově náročnou kombinaci s vrcholovým sportem.

Mistr světa ve vodním slalomu (2022) Vít Přindiš
Mistr světa ve vodním slalomu (2022) Vít Přindiš | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Senát schválil vstup Finska a Švédska do NATO, poslanci dodají souhlas na konci srpna

Senát ve středu podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance o Finsko a Švédsko. Oba severské státy o vstup do aliance požádaly počátkem července kvůli ruské invazi na Ukrajinu, a rozhodly se tak ukončit svou neutralitu. Souhlas za Česko se začleněním obou skandinávských zemí do aliance musí dodat ještě Sněmovna, která by se k tomu mohla sejít koncem srpna, a podepsat prezident.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN) senátorům řekl, že rozšíření aliance o Finsko a Švédsko "je v plném zájmu České republiky". Předseda senátního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) vyzdvihl obranyschopnost obou kandidátských států, které budou přínosem pro alianci.

Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států. Zatím je schválilo 23 zemí aliance, přičemž v úterý americkou ratifikaci dokončil svým podpisem prezident Joe Biden. Nejpomalejší jsou tak s ratifikací ve Španělsku, Portugalsku, na Slovensku, v Řecku, Maďarsku a v Turecku.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Spojené státy obvinily Íránce z plánování vraždy bývalého Trumpova poradce Boltona

Americké ministerstvo spravedlnosti v nepřítomnosti vzneslo obvinění proti 45letému muži z Íránu, který se podle něj loni pokoušel připravit atentát na někdejšího poradce prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Johna Boltona. Obviněný je údajně členem íránských revolučních gard a za vraždu nabízel až 300 tisíc dolarů (přes sedm milionů korun). Informace byly ve středu odtajněné u soudu ve Washingtonu.

"Íránské revoluční gardy se prostřednictvím obviněného pokusily zosnovat nestoudnou akci - atentát na bývalého amerického činitele na americké půdě v odvetě za kroky Spojených států," uvádí v tiskové zprávě státní zástupce Matthew Graves. Ministerstvo spravedlnosti za pravděpodobný motiv plánu označuje odvetu za likvidaci velitele elitních íránských jednotek Kásema Solejmáního, kterého na začátku roku 2020 zabil americký úder v Bagdádu.

Z přípravy atentátu na Boltona americká vláda obviňuje Šahrama Púrsafího, který údajně začal s lidmi v USA v této souvislosti komunikovat loni v říjnu, tedy v době, kdy už Bolton více než dva roky nebyl ve funkci. V listopadu podle ministerstva spravedlnosti Púrsafí nabídl jisté osobě za Boltonovu "eliminaci" 250 tisíc dolarů, později částku zvýšil o 50 tisíc dolarů. "Púrsafí doplnil, že měl dodatečnou 'práci', za kterou by zaplatil milion dolarů," uvádí tiskové prohlášení.

Úmyslem údajně bylo vraždu vykonat ve washingtonském federálním distriktu nebo v sousedním státě Maryland, letos na jaře ale plán vyzněl do ztracena. Obviněnému Íránci přesto hrozí až 15 let vězení za "snahu poskytnout materiální podporu pro mezinárodní osnování vraždy". Púrsafí se nezdržuje v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy