Těhotnou Špotákovou těší nádherné období. Návrat? Na ME 2014

Barbora Špotáková vymění sportovní úspěchy za mateřskou dovolenou. S přítelem Lukášem čekají narození potomka příští rok v létě
To je ona, Sportovkyně roku 2012, oštěpařka Barbora Špotáková. "Byl to dokonalý rok," přiznává sama.
Špotáková vyhrála prestižní anketu již podruhé. Před čtyřmi lety ji vítězství rovněž zaručilo zlato z olympijských her.
V Pekingu bylo vítězství české oštěpařky velkým sportovním zážitkem, letos v Londýně se přeci jen tak trochu očekávalo.
Česká oštěpařka Barbora Špotáková pózuje se zlatou medailí na OH 2012 v Londýně.
Foto: Eduard Erben
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
26. 12. 2012 12:00
Barbora Špotáková před odchodem na mateřskou obhájila zlato z olympiády, vyhrála Diamantovou ligu a opanovala Sportovce roku 2012.

Praha - Pro sportovce znamená takový rok splněný sen. A pro nastávající sportovní maminku dvojnásob!

Oštěpařka Barbora Špotáková letos obhájila olympijské zlato, vyhrála Diamantovou ligu a triumfovala v prestižních anketách Atlet roku a Sportovec roku.

Navíc zkraje léta příštího roku očekává se svým přítelem Lukášem Novotným narození potomka.

Jestli to bude syn, nebo dcera zatím neví. "A stejně bych to neřekla," chrání si 31letá atletka své soukromí.

Letos jste po čtyřech letech podruhé vyhrála Sportovce roku. Klíčovou měrou k tomu opět přispěl triumf na olympiádě. Jak obtížné bylo dostat se znovu na vrchol domácí sportovní scény?
"Bylo to hodně těžké. Konkurence byla obrovská a velkých sportovních výsledků bylo mnoho. A to nejen v individuálních kategoriích. Přeji si, aby tomu bylo tak i nadále. V přístím roce budu spíš divačka a budu fandit těm sportovcům, kteří letos toho hodně dokázali, aby zůstali na dobré vlně a bylo pořád na co se koukat." 

Jak už jsme říkali, vaše vítězství ve Sportovci roku je vždy spojeno s olympijským zlatem. Bude se tedy vše za další čtyři roky znovu opakovat?
"Pokud budu zdravá, ještě bych ráda s atletikou pokračovala. Jestli budu mít chuť, to bude záležet na aktuální situaci. V roce 2016 bych se samozřejmě chtěla pokusit o návrat na olympiádu. Ale že vyhraju potřetí, to jsou opravdu vzdálené cíle, a myslím si, že i dost troufalé."

V létě očekáváte narození potomka. Plánujete návrat na závodiště už v příštím roce?
"To určitě ještě ne, ale chci se udržovat. Když to dobře dopadne, tak by to mohlo klapnout na ME v roce 2014."

Předpokládám, že sledování dění ve sportu neopustíte ani během této dlouhé pauzy. Budete se zaměřovat na oštěp, nebo si od něj odpočinete a dáte přednost jiným sportům?
"Jako divačka sleduju spíš jiné sporty. Samozřejmě, že atletiku budu sledovat, ale ten oštěp nevím nevím. Když nemůžu závodit, tak na něj koukám nerada. Ale možná se překonám."

Na které sportovní události se tedy budete v nacházejícím roce těšit?
"Těch sportů je fakt hodně. Na to, jak jsme malá republika, máme velkých sportovců v různých odvětvích opravdu dost. Zaměřím se hlavně na ty, kteří vyhráli olympiádu. Přeji jim, aby si po tom dvouměsíčním mediálním kolotoči udrželi dobrou výkonnost. Sama vím, jak je to těžké. Snad i nějaké nové naděje vylétnou."

Letošní Vánoce pro vás budou, díky očekávánému přírůstku do rodiny, asi trochu jiné. Je to tak?
"Právě že ne. Před Vánoci jsme byli na stejném spoustředění, takže jsem znovu z těch příprav moc nestihla. Svátky strávím s přítelem a maminkou. Řekla bych, že právě až ty příští budou úplně jiné."

Mateřství se tedy u vás naplno probudí až po Novém roce...
"Přesně tak. Opravdu teď nepociťuji omezení a užívám si toho, že se můžu stále hýbat a dělat si to, co mě baví. Navíc nemusím absolvovat tréninky, které jsem ráda neměla. Takže tohle období je pro mě absolutně nádherné."

Ale přece jen... Ptáte už se kamarádek - maminek na jejich zkušenosti?
"Samozřejmě mám kamarádky, které už rodinu mají, takže s těmi jsem se o tom bavila. Ale nemám úplně ráda, když mě někdo neznámý oslovuje na ulici a snaží se o tom se mnou bavit. Na to mi to přijde příliš osobní."

Budete mít ještě po Vánocích nějaký sportovní program, nebo už definitivně vyhlásíte mateřskou dovolenou?
"Pojedeme s Lukášem na hory do Itálie, nějak opatrně bych je chtěla zvládnout. A asi se půjdeme podívat i na Tour de Ski. A ještě jeden Nymburk, chtěla bych se ještě chvíli držet s týmem."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy