Štěpánkova záhadná únava: Měl ji také Hnilička i Stoner

Ivo Pospíšil, ip
1. 4. 2010 12:30
Únavový syndrom je prý způsoben slabší imunitou
Radek Štěpánek
Radek Štěpánek | Foto: Reuters

Praha - Hecoval sebe i fanoušky, nevypustil žádný míček a bylo vidět, že do každého úderu dával maximum. Tak si čeští fanoušci pamatují tenistu Radka Štěpánka ze zápasů v Davis Cupu.

Nyní však všechny zaskočila nečekaná zpráva. Jednatřicetiletý reprezentant a jeden ze strůjců senzačního loňského postupu do finále Davis Cupu totiž ve středu oznámil, že přerušuje kariéru.

Důvodem je nemoc zvaná Chronický únavový syndrom (CFS).

Čtěte také: Štěpánek přerušil kariéru. Trápí jej únavový syndrom

"Už na Davis Cupu v Belgii jsem cítil, že to není ono. V Americe se mé problémy prohlubovaly, tak jsem podstoupil sérii vyšetření a výsledky krevních testů potvrdily únavový syndrom," citoval Štěpánka mluvčí českého daviscupového týmu Karel Tejkal.

Co je to vlastně za onemocnění? Experti se shodují, že jde o prototyp klasické civilizační nemoci, která může postihnout čím dál tím více lidí.

"Hned po AIDS je to největší zdravotní a ekonomická hrozba," přiznal už v roce 1990 na sympoziu o CFS Dr. Byron Hyde.

Hlavním příznakem je pochopitelně zvýšená únava, která se může dostavit i bez vážnější příčiny. Samotná škála symptomů je pak bohatá: od bolesti hlavy, pocitu neustálého vyčerpání až k poruchám spánku nebo zvýšené teplotě.

Stoner nemůže jídlo s laktózou

Příčiny onemocnění nejsou dosud přesně známé, přesto se často usuzuje, že k CFS dochází při oslabení imunitního systému.

Samotná léčba přitom může trvat několik týdnů až měsíců, během nichž se musí pacient stranit fyzické i psychické námahy. Svou roli může hrát i prostředí, v němž se nemocný nachází.

Stejnou nemocí trpěli v minulosti i sportovci jako fotbalista František Rajtoral, hokejový brankář Milan Hnilička nebo motocyklový závodník a mistr světa z roku 2007 Casey Stoner.

Čtyřiadvacetiletý Australan musel kvůli zdravotním problémům vynechat i část loňské sezony a přišel tím tak o šance na titul. Později přiznal, že nesmí konzumovat jídlo obsahující laktózu (mléčný cukr), neboť ten mu prý únavový syndrom způsobuje.

"Ano, hodně mě to ovlivňuje. Často je přitom těžké najít jídlo bez laktózy, především když jsme na cestách," svěřil se Stoner.

Podobné zkušenosti má však i bývalý český reprezentační brankář Milan Hnilička.

"Byl jsem pořád utahaný. Střídaly se lepší dny s horšími. Třeba tři dny jsem byl v pohodě, když tedy pominu, že jsem usnul jen s ibalginem, pak zase byly nějaké horší dny," popisoval tehdy Hnilička své onemocnění v Lidových novinách.

Štěpánek, který pak podstoupí léčbu v USA by tak měl vynechat Světový pohár družstev v Düsseldorfu a nejasný je také start na antukovém turnaji Roland Garros. Ten se uskuteční 23.5. 2010.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy