Sáblíková: Rok z říše pohádek. Teď chce hodně jíst

Martin Jůzek
23. 3. 2010 16:30
Sáblíková: Těším se na televizi a na jídlo
Martina Sáblíková má konečně klid od sportování
Martina Sáblíková má konečně klid od sportování | Foto: Reuters

Praha - Martina Sáblíková už je zase doma v České republice. Dvojnásobné olympijské vítězce o víkendu skončila sezona, ve které včetně veleúspěšné olympiády vyhrála vše, co se dalo.

"Byl to rok jako z říše pohádek," řekla na úterní tiskové konferenci, na níž dorazila s téměř půlhodinovým zpožděním.

Nikdo jí ale časovou prodlevu nevyčítal. Naopak. Sponzoři dvaadvacetiletou rychlobruslařku vítali potleskem a Sáblíková rozdávala úsměv na každou stranu. Poslední otázky novinářů si užívala.

Ať se týkaly skvělého závěru sezony, olympiády nebo toho, co ji čeká.

"Na mistrovství světa se mi vůbec nechtělo. Dokonce jsem o sobě pochybovala a říkala jsem, že nikam nejedu. Ale pak řekl Petr Novák, že uvidíme na místě a bylo to. Už jsem věděla, když tam budeme, tak pojedu," dodala Sáblíková.

Čtěte dále: Sezona snů: Sáblíková obhájila triumf na MS ve víceboji

Hádat se s trenérem není snadné

Poslouchat trenéra se vyplatí. Šampionát ve víceboji vyhrála a zkompletovala tak neuvěřitelnou sbírku medailí.

"Hádat se s Petrem není vůbec snadné," prohlásila Sáblíková se smíchem, na který její kouč reagoval slovy: "Martina nechtěla závodit. Takže abyste věděli, tohle jsou moje medaile," řekl v podobném duchu trenér Novák.

Jak to v nizozemském Heerenveenu vypadalo? Ze slov rychlobruslařky se zdá, že to byla procházka růžovým sadem.

"Řekla jsem si, že pojedu pro diváky. A když jsem viděla tolik lidí a tu atmosféru, všechno ze mě spadlo a já si mistrovství opravdu užívala," dodala žena, která obhájila prestižní titul.

Čtěte více: Sáblíková: Celebrita nejsem. Nevím, kam dát medaile

Po prvním dnu jí patřila třetí příčka, v nedělních pěti kilometrech pak naplno ukázala, že na ni teď nikdo nemá. Letos vyhrála víceboj jak na evropském šampionátu, tak na tom světovém. Přidala tři olympijské medaile a triumf ve Světovém poháru.

Kde bude hledat motivaci pro příští rok? "To je snadné, dál chci porážet ostatní," neváhala s odpovědí.

Sednu si k televizi a budu jíst

A co třeba překonat legendární Věru Čáslavskou, která posbírala jedenáct olympijských medailí? "Nechci trhat rekordy. Já budu ráda, když v budoucnu nějaká přibyde. Tolik medailí bych měla, jen kdybych jí je vzala," poznamenala s úsměvem.

V nejbližších dnech ale na budoucnost myslet nemusí. Konečně si odpočine, alespoň tedy od rychlobruslařského oválu.

"Od trenéra jsem dostala týden volna," řekla s tím, že bude jen ležet. A co na to Novák? "To jsem slíbil, odpočine si ode mě. Ale jinak ji nenechám se válet u moře. Pokud pojede, tak celý tým, abych je měl u sebe a mohli bychom občas trénovat," dodal.

Sáblíkovou čekají také povinnosti kolem sponzorů, ale sama se netěší na nic jiného než na televizi.

"Zapnu si ji, budu koukat a hodně jíst. Těším se na ten klid. Nemyslete si, že nebudu nic dělat, to bych nevydržela. Za týden už budu chtít aspoň běhat," prohlásil velký dříč jménem Martina Sáblíková.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy