Rusové vyrvali Španělům zlato dvě vteřiny před koncem

Ondřej Roubínek
17. 9. 2007 11:00
Basketbalisté Ruska získali premiérové zlato z ME
Ruský basketbalista Jon Robert Holden se raduje ze zisku titulu mistra Evropy po finálovém vítězství nad Španělskem. | Foto: Reuters

Madrid - Ruští basketbalisté se poprvé v historii stali mistry Evropy. V nedělním finále šokovali Rusové domácí mistry světa Španěly a vyhráli rozdílem jediného bodu 60:59.

Rozhodující střelu vyslal dvě vteřiny před koncem na španělský koš naturalizovaný Američan Holden. Na druhé straně pak mohl zvrátit osud Pau Gasol, ale míč z jeho ruky obroučkou nepropadl a Rusové mohli spustit nečekané oslavy. Naopak 12 000 španělských fanoušků, kteří vytvořili naprosto fantastickou atmosféru, propadlo zoufalství.

Basketbalisté Španělska si doma zahrají o zlato s Rusy - čtěte ZDE

To bylo o to větší, že Španělé prakticky celý zápas vedli. V první čtvrtině domácí jasně dominovali a vedli už 22:11, pak ale Rusové náskok domácích začali pomalu stahovat.

Ruští basketbalisté se poprvé dostali do vedení až ve 32. minutě, ale jejich radost netrvala dlouho. Necelé dvě minuty do konce měli domácí favorité náskok pěti bodů. Pak ale Španělé neunesli tíhu domácího prostředí, dvakrát ztratili míč a rázem to bylo jen o bod.

Španělský basketbalista Jose Manuel Calderon ve finále ME proti Rusku.
Španělský basketbalista Jose Manuel Calderon ve finále ME proti Rusku. | Foto: Reuters

Dvacet pět vteřin před koncem vypíchl Gasolovi míč Holden, držel ho prakticky až do konce limitu na střelbu a veškerou zodpovědnost vzal na sebe. Těžkou střelu o všechno z rohu vymezeného území se štěstím proměnil dvě vteřiny před koncem.

Španělé si vzali oddechový čas a rozehrávali z půlící čáry. Pau Gasol ovšem tolik štěstí jako Holden neměl - v tísni střílel o desku a odražený míč z obroučky vyskočil.

V zápase o třetí místo byli úspěšnější Litevci, kteří porazili obhájce titulu Řeky 78:69.

Čtěte více: Česku chybí hráči srovnatelní s Evropou, říká Hummel

Olympijskou naději si zachovali Slovinci - ti v zápase o sedmé místo vyhráli nad Francií 88:74 a zajistili si místo v předolympijské kvalifikaci.

Pátí skončili basketbalisté Německa, kteří si poradili s Chorvatskem 80:71.