Svoboda se po letech vrací na MS. "Nemůžu mít velké oči"

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 7. 2015 11:05
Překážkář Petr Svoboda se po vleklých zraněních vrací mezi elitu, představí se na letošním MS i olympiádě v Riu.
Petr Svoboda
Petr Svoboda | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Petr Svoboda, halový mistr Evropy v běhu na 110 metrů překážek z roku 2011, po dlouhé zdravotní přestávce vstoupil do letošní sezony s přáním co nejdříve splnit limit na mistrovství světa, které se koná v poslední srpnové dekádě v Pekingu.

Po několika ne úplně vydařených závodech se mu to konečně podařilo 6. července na mítinku ve francouzském Sotteville.

"Na šampionátu bych byl spokojen s pozicí do dvanáctého místa,“ tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co brzdilo vaši cestu za splněním limitu na mistrovství světa, který je 13,47?

Drobné chyby v jinak většinou kvalitních závodech s výbornými soupeři. A potom problémy s tříslem, které mě omezovaly v tréninku. Nebylo to nic příjemného, chyběl mně potřebný čas na potřebnou přípravu.

Koncem června na vítězném mistrovství republiky jste časem 13,54 zůstal tedy jen sedm setin vteřiny od limitu. Nebyla to nápověda, že si pro nominaci na mistrovství světa už brzy doběhnete?

Určitě to pro mě byla příjemná injekce, protože na mistrovství jsem startoval po zmíněných problémech s tříslem a navíc se běželo v protivětru, takže s časem jsem byl spokojený.

O týden později jste si také ve Francii pro letenku do Pekingu v čase 13,44 už doběhl. Jaký to byl závod?

Můj letošní nejvydařenější. Skončil jsem sice až třetí, ale jen tři setiny za druhým Kubáncem Familem a o šest setin před bývalým světovým rekordmanem Kubáncem Roblesem.

Jaká konkurence se letos v Pekingu ve vaší disciplíně očekává?

Nejlepší překážkáři jsou z Kuby, Jamajky a USA. Jejich počet se zvyšuje, ale s ním zároveň přibývají i dost nevyrovnané výkony. To jsou však zatím jen poznatky z letošních výsledků na různých mítincích. Teprve šampionát ukáže jejich pravou sílu.

S jakým účtem byste byl spokojen?

Na světovou scénu se vracím po třech letech, takže nemohu mít „velké oči.“  Především si přeji udržet současný dobrý zdravotní stav, být v pohodě, správně vyběhaný a tím i v dobré formě. Kdybych skončil do dvanáctého místa, bylo by to super. A protlačit se do elitní osmičky bych považoval za úžasnou pohádku.

Jaký máte do mistrovství světa program?

Především start na dvou závodech na české půdě. Pozítří v Novém Městě na Moravě a o tři dny později v Táboře. Budou to pro mě testy, které mohou o mých šancích dost napovědět. Chci se totiž na nich pokusit překonat svůj už pět let starý český rekord 13,27. Čeká se i solidní konkurence v čele s Kanaďanem Kabou, jehož osobní maximum je 13,43. Na mistrovství do Pekingu kvůli aklimatizaci odletíme už asi kolem 10. srpna a do té doby možná stihnu ještě jeden mítink v zahraničí.

A na olympijské hry v Riu ještě nemyslíte?

Vlastně už mohu, protože splněný limit na mistrovství světa mně zajišťuje i účast na olympiádě. Takže já už mám i letenku do Ria (smích).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy