Panzerwagen, nebo čeští rychlíci? Kdo ovládne časovku na MS?

Ondřej Kurečka
23. 9. 2015 12:15
Ve středu večer se jede na mistrovství světa v silniční cyklistice v Richmondu časovka mužů. Závod má jednoho velkého favorita, německého šampiona Tony Martina, ale svoji šanci na dobré umístění mají i dva čeští reprezentanti. Jan Bárta a Petr Vakoč.
Jan Bárta
Jan Bárta | Foto: ČTK

Richmond - Mistrovství světa v silniční cyklistice je v plném proudu. Všechny kategorie již znají své novopečené šampiony v souboji proti chronometru, až na jednu, a to tu nejsledovanější.

Dnes od 19 hodin středoevropského času změří síly elitní světoví časovkáři (online sledujte zde).

Největším favoritem bude německý "Panzerwagen“ Tony Martin (rozhovor s ním čtěte zde). Minimálně na elitní desítku pak bude chtít útočit třicetiletý rodák z Kyjova Jan Bárta.

Bez Cancellary a Wigginse

Německý třicátník Martin se večer bude snažit vylepšit loňskou stříbrnou medaili a přidat tak na své konto již čtvrtý časovkářský světový titul, čímž by vyrovnal zápis Fabiana Cancellary. Mírně zvlněný profil 53 kilometrů dlouhé tratě by měl rodákovi z Chotěbuzi vyhovovat, Bradley Wiggins navíc loňský titul obhajovat nebude a také Fabian Cancellara se startu vzdal. Cesta k vítězství je tak, zdá se, otevřená.

A Martin je podle vlastních slov po nedělní týmové časovce, kde stáji Etixx-Quick Step pomohl ke druhému místu, v dobré formě i náladě: "S výkonností jsem spokojen, dává mi sebedůvěru před středeční mistrovskou časovkou. Je obtížné sám sebe hodnotit, ale jak říkali týmoví kolegové, docela trpěli, když jsem byl na čele (smích). Takže za to se omlouvám. Ale znamená to, že jsem na tom dobře, což mi dává dobrý pocit před mým dalším cílem. Půjdu si pro vítězství.“

Vyzyvateli Dennis s Dumoulinem

Úřadující šampion se sice na start nepostaví, Martin přesto o silné vyzyvatele nouzi mít nebude. V této souvislosti se mluví především o dvou jménech – Rohanu Dennisovi a Tomu Dumoulinovi.  

Rohan Dennis toho od loňského šampionátu, kde obsadil pátou příčku, stihl hodně. Chvíli držel rekord v hodinovce, vyhrál domácí závod Tour Down Under a v červenci si po prologu, v němž posunul Boardmanovo maximum v průměrné rychlosti při etapě Tour de France, oblékl žlutý trikot. V srpnu pak zářil na amerických závodech. "Individuální časovka je můj hlavní cíl v letošním roce, větší než Tour de France, všechno jsem dělal pro MS. Budu v první trojici,“ prohlašuje sebevědomě mladý Australan.

Druhý z vyzyvatelů, Tom Dumoulin toho letos také vyhrál hodně, například obě časovky na Okolo Švýcarska, kde byl celkově druhý, a také souboj s chronometrem na nedávné Vueltě, kde udivoval i výkony v kopcích. Právě Vuelta, kde nečekaně až do předposlední etapy bojoval o celkový triumf, ale narušila ideální přípravu na světový šampionát.

Dumoulin ztratil svaly

"Ztratil jsem na nohách trochu svalů, což mě může v časovce ovlivnit. Cítím se silný, ale uvidíme ve středu. Středa může být opravdu dobrá, nebo naopak může být zklamáním. Tak jako tak to bude dobrá lekce,“ přiznává čtyřiadvacetiletý Nizozemec obhajující bronzovou medaili.

O medaili se budou prát také loni čtvrtý Vasil Kiryjenka, jenž vyhrál dlouhou časovku na letošním Giru, Ital Adriano Malori či Brit Alex Dowsett. Barvy domácí, americké reprezentace bude hájit velký talent světové cyklistiky Taylor Phinney. Světový šampion v kategorii do 23 let už má jednu stříbrnou příčku také z elitní časovky, v posledních dvou letech jej ale sužovaly vleklé zdravotní problémy, nicméně šampionát na domácí půdě a zlato z nedělní týmové časovky jej budou jistě mimořádně motivovat.

Bárta má na elitní desítku

Čeští fanoušci doufají, že se do boje o příčky nejvyšší zamíchá také již čtyřnásobný český šampion v souboji s časem Jan Bárta. Proslulý bojovník z jižní Moravy letos zaujal 25. příčkou v celkové klasifikaci Tour de France a jako tradičně velmi aktivním závodním stylem. Před Tour, v závodě Okolo Bavorska, se pak v časovce umístil na třetí příčce za vítězným Dowsettem a druhým Machadem.

Bárta už byl ve své kariéře dvakrát v elitní desítce při časovce na světovém šampionátu. A rád by minimálně navázal na loňskou devátou příčku a sedmou pozici z roku 2012. "Podle mě by mu desítka uniknout neměla,“ věří českému želízku reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Největší česká naděje do závodu vystartuje jako jedenáctá od konce, minutu a půl před půl devátou našeho času. Na startu bude také Petr Vakoč, ten vyjede ze startovací rampy už před půl osmou.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy