Nadalova nadvláda pokračuje, podeváté vyhrál French Open

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
8. 6. 2014 18:50
Rafael Nadal porazil ve finále French Open Novaka Djokoviče 3:6, 7:5, 6:2, 6:4.
Rafael Nadal si tento pocit vychutnává už podeváté v kariéře, čtrnáctým grandslamovým titulem se pak vyrovnal Petemu Samprasovi. | Foto: Reuters

Paříž - Kralování Rafaela Nadala na French Open pokračuje. Španělský tenista setrvává nejen v čele žebříčku ATP, ale dál vládne i na pařížském grandslamovém turnaji.

Na Roland Garros triumfoval už podeváté, když ve finále porazil po tříapůlhodinové bitvě Srba Novaka Djokoviče v poměru 3:6, 7:5, 6:2 a 6:4.

Osmadvacetiletý Španěl, který devátým triumfem navýšil rekord v počtu titulů na jednom grandslamovém turnaji, tak získal už čtrnáctý grandslamový titul, čímž se vyrovnal Američanovi Petemu Samprasovi. Na rekordmana Rogera Federera nyní ztrácí tři grandslamové tituly.

Zápas jsme v online reportáži sledovali ZDE.

"Je to den plný emocí. Tenis mi dnes vrátil, co mi vzal v Austrálii," připomněl Nadal prohru ve finále letošního Australian Open se Švýcarem Stanislasem Wawrinkou.

Nadal vyhrál už 66. ze 67 duelů v Paříži a svou aktuální vítěznou šňůru na French Open natáhl na 35 vítězných zápasů. Turnaj vyhrál v letech 2005-08 a také posledních pět ročníků.

"Neříkám, že je to nemožné, ale vydržet s Rafou na tomto kurtu celý zápas na nejvyšší možné úrovni je mimořádně náročné," přiznal po zápase Djokovič.

"Je mi Novaka líto, jednou tu vyhraje"

Sedmadvacetiletý Srb naopak nejenže nevyužil šance vrátit se na post světové jedničky, ale především nedokázal zkompletovat kariérní Grand Slam. "Novak je velký soupeř. Je mi ho líto, ale věřím, že tenhle turnaj jednou vyhraje," řekl Nadal.

Španěl zabránil Djokovičovi vyhrát v Paříži jak loni v semifinále, tak předloni ve finále. Celkově ho pak v Paříži porazil už popáté.

Vylepšil si tak vzájemnou bilanci na 23 výher ze 42 vzájemných zápasů, a ukončil tak čtyřzápasovou Djokovičovu šňůru výher. Zároveň navázal na triumf z finále US Open, kde se oba tenisté utkali na grandslamovém turnaji naposledy.

Na grandslamových turnajích tak vylepšil bilanci vzájemných zápasů na 9:3 a ve finále grandslamů na 4:3. Na antuce porazil Djokoviče počtrnácté z osmnácti zápasů a připsal si desátou výhru z 22 vzájemných duelů ve finále.

Nadal ztratil v turnaji jen dva sety

Nadal, který od své premiéry na French Open prohrál jen čtvrtfinále v roce 2009 se Švédem Robinem Söderlingem, si prohrál jako první z obou tenistů servis v osmé hře první sady, čehož Djokovič vzápětí využil k tomu, aby dopodával set do vítězného konce. Nadal tak ztratil teprve druhý set na turnaji.

Od druhého setu se však zaměřil na vítězné údery z forhendu, a přestože brejk za stavu 4:3 ve druhém setu neudržel, ve dvanácté hře prolomil Djokovičovo podání znovu a srovnal stav setů na 1:1.

Po zisku druhé sady využil psychickou výhodu ve třetím setu k získání náskoku 3:0, který uzavřel dalším získaným servisem Djokoviče. Ten ve čtvrté sadě za stavu 3:4 dokázal sebrat Nadalovi servis, za stavu 4:5 však při Nadalově prvním mečbolu udělal dvojchybu.

"Není nic neobvyklého, že máte v zápase své vzestupy a i pády. Dal jsem do toho maximum, ale Rafa byl prostě ten lepší hráč," uznal Djokovič.

Muži:

Dvouhra - finále:

Nadal (1-Šp.) - Djokovič (2-Srb.) 3:6, 7:5, 6:2, 6:4.

Ženy:

Čtyřhra - finále:

Hsieh Su-Wei, Pcheng Šuaj (1-Tchaj-wan/Čína) - Erraniová, Vinciová (2-It.) 6:4, 6:1.