Manninen dovezl Finy ke zlatu

ČTK
25. 2. 2007 8:37
Sapporo - Finové jasně vyhráli nedělní sprinterský závod družstev v severské kombinaci na mistrovství světa v klasickém lyžování v Sapporu.
Skok kazašského sdruženéře Alexandra Gurina v závodě družstev skončil pádem.
Skok kazašského sdruženéře Alexandra Gurina v závodě družstev skončil pádem. | Foto: Reuters

S velkým náskokem porazili Němce, bronzovou medaili vybojovali v závěrečném sprintu Norové před Rakušany. Česká čtveřice ve složení Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Tomáš Slavík a Martin Skopek obsadila sedmou pozici.

"Škoda nevydařeného druhého kola ve skokanské části. Jinak jsme mohli uvažovat o mnohem lepším výsledku. V běhu odvedli solidní výkon Dvořák a Churavý, ztráta na soupeře ale už byla příliš velká. Výsledek odpovídá našim současným možnostem," zhodnotil závod trenér českých reprezentantů Bohuslav Rázl.

Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti
ze světového šampionátu v klasickém lyžování

Vyrovnané výkony ve skokanské části předvedl jen Churavý, jenž se jako jediný dokázal z českého kvarteta ve druhém kole zlepšit. Nejprve skočil 117 metrů, pak o 2,5 metru více. "Už si začínám zvykat na nové skokanské lyže, které jsem dostal až tady v Sapporu. Ovšem ještě pořád hledám svou pohodu," řekl novinářům Churavý.

Nejdále z Čechů v prvním kole dolétl Slavík (129 m), ovšem výkon nezopakoval a pak přistál na značce 112,5 metru. Mladíček v týmu Dvořák si zapsal 120 a 108,5 metru, Skopek rovněž úvodních 112,5 metru nevylepšil. Po skoku tak byli čeští reprezentanti předposlední devátí před kazašským týmem.

Finové, kteří nastoupili v sestavě Anssi Koivuranta, Janne Ryynänen, Jaakko Tallus a šampion z pátečního sprintu Hannu Manninen, si vytvořili ideální výchozí pozici už ve skoku a do štafety na 4x5 kilometrů vyrazili s náskokem 39 sekund před Nory. Ti v běhu na excelentní bruslaře z Německa nestačili a propadli se na konečné třetí místo. Finové Němce porazili téměř o půl minuty.

Bronz pro Nory na posledním úseku uhájil Magnus Moan, stříbrný ze sprinterského závodu jednotlivců. Manninen po dlouhém čekání získal už svou druhou zlatou medaili a je favoritem i pro poslední závod sdruženářů na MS, kterým bude v sobotu závod Gundersenovou metodou.

Na prvním běžeckém úseku Dvořák doběhl Američana Bryana Fletchera. Churavý se v druhé části dostal před Japonce, ale to bylo ze strany českých sdruženářů vše. Na vítězné Finy v cíli ztratili bezmála pět minut.

1. Finsko (Koivuranta, Ryynänen, Tallus, Manninen) 49:14,9, 2. Německo (Haseney, Ackermann, Edelmann, Kircheisen) -28,4, 3. Norsko (Klemetsen, Rian, Tande, Moan) -1:12,0, 4. Rakousko -1:12,4, 5. Švýcarsko -3:41,8, 6. Francie -4:09,8, 7. ČR (Dvořák, Churavý, Slavík, Skopek) -4:55,4, 8. Japonsko -5:17,7, 9. USA -5:19,7, 10. Kazachstán nedokončil.