New York - Uvolněná a dobře naladěná je tenistka Petra Kvitová na letošním US Open. To se ukazuje jako základ úspěchu dvojnásobné wimbledonská vítězky, která poprvé prošla v rušném New Yorku do čtvrtfinále.
Pomohla k tomu tak trochu i vynucená novinka kvůli zdraví - mezi zápasy nejezdí do areálu pilovat údery, ale má volno a jen lehký trénink ve fitness centru na hotelu.
Kvůli mononukleóze trénuje méně
Pětadvacetiletá Kvitová musela zredukovat tréninkové dávky po Wimbledonu, když se dozvěděla, že prodělala mononukleózu. Na US Open navíc hraje se zavázaným pravým stehenním svalem, proto trenér David Kotyza změnil zvyky.
"Je to poprvé na grandslamu, kdy netrénujeme mezi zápasy. Ale na hlavu je to perfektní," řekl Kotyza. Trochu to připomíná Ivana Lendla, který to takto ve své éře praktikoval a turnaj vyhrál třikrát v řadě.
"On si ale u sebe doma vytvořil identický podmínky a dělal i tenisovou práci. Peťa je v jiný zdravotní situaci. Priorita tohohle přístupu je spíš ji držet psychicky nahoře s chutí do zápasů."
Kvitová nepotřebuje trénovat každý den
US Open má za sebou osm dnů, ale Kvitová byla v areálu jen pětkrát. První den po příjezdu hrála na tréninkové dvorci a pak přijela vždy až na zápas. "Asi to pomáhá," řekla světová čtyřka se smíchem. "Naštěstí nejsem hráčka, co musí trénovat každý den a hodně. Někdy mi stačí nechat hlavu od tenisu odpočinout a jít s chutí na zápas."
S nadsázkou se dá říci, že v případě Kvitové se musí forma vyležet. "V tom jsme první o parník. Petra odpočívá a my makáme za ni," vtipkoval kondiční trenér David Vydra, který v minulosti připravoval Tomáše Berdycha. "Hrozně důležité je, jak má teď Petra čistou hlavu. Cokoliv v posilovně přijímá, to dělá kvalitně."
V New Yorku, který Kvitovou vždy svým hlukem vysával, našel tým nově zázemí v hotelu u Central Parku, kde hráčka ve volných dnech zůstává. Má prakticky celý den klid a absolvuje jen jeden trénink ve fitness centru. "Z fyzické stránky si dávám kolo, záda, břicho a udržovačky tonusu svalů. To se držet musí," řekla Kvitová.
Podrobnosti prozradit nechtějí
Sice nechodí hrát přes síť na kurt, ale raketu do ruky bere. S Kotyzou pracují imitačně. "I stínování před zrcadlem, kde se sama vidím, mi pomáhá. Nahradí to i ten trénink na dvorci," řekla Kvitová.
Kouč do detailů nový trénink rozebírat nechtěl. "To je naše know-how," usmál se tajemně a dodal: "Nemusí díky tomu do areálu, má čistou hlavu a zkusí se zmáčknout v den zápasu. Zatím nám to vychází."
Zdravotní stav je jen jedním z důvodů, proč je ve volných dnech Kvitová bez tenisu. Tím druhým je často zmiňovaný americký ruch. "Někoho tenhle turnaj nabíjí, druhého naopak. Peťa je klidnější typ, proto jí sedí Wimbledon s vesnickou atmosférou," uvedl Kotyza.
Jde o kvalitu, ne kvantitu
"Tady na kurtech nemáš tunel, ve kterém si jdeš. Tady by sice taky trénovala, ale hlava by byla zahlcená. Jde o kvalitu, ne o kvantitu," dodal Vydra. Třetím faktorem zatím vydařeného US Open je fakt, že Kvitová, ač světová čtyřka a letos vítězka tří turnajů, od sebe nic nečeká. Opět k tomu výrazně přispěla mononukleóza.
"Moje vítězství bylo už jenom to, že jsem byla na kurtu, hrála jsem a nemusela doma odpočívat a čekat, až se vyléčím. Z toho pohledu to je super. A člověk si uvědomí, že zdraví je nejdůležitější a tenis je prostě paráda," řekla.
Podobně mluvil Kotyza a před US Open Kvitové říkal, že bude důležité, aby byla připravená na příští rok. "A co uhraje tady v Americe, bude jen bonus. Ať se o to popere a zatím se pere statečně. Jsme v bonusový zóně," těšilo kouče stejně jako to, že poprvé letos vidí svoji svěřenkyni přirozeně uvolněnou a veselou.