Kuitunenová má zlato, Rajdlová 11.

ČTK, SportPlus
3. 3. 2007 7:10
Sapporo - Závěrečný závod lyžařek na MS v Japonsku na 30 km klasicky ovládly Finky a Norky, Kamila Rajdlová skončila 11. Uvnitř: Galerie
Finská lyžařka Virpi Kuitunenová projíždí jako vítězka cílem klasické třicítky na MS v Sapporu. | Foto: Reuters

Souboj o vítězství na nejdelší ženské trati svedla finská závodnice Virpi Kuitunenová s Norkou Kristin Steiraovou. Obě si vypracovaly výrazný náskok. Ještě 1 200 metrů před cílem stoupaly do závěrečného kopce bok po boku, do cílové rovinky si ale mírné vedení přivezla Kuitunenová, který nakonec zvítězila o 6,9 sekundy.

Radim Nyč: Česká štafeta měla na víc
MS v lyžování komentuje pro Aktuálně.cz bronzový medailista z OH v Calgary Radim Nyč.

Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti ze světového šampionátu v klasickém lyžování.

Norské závodnice nakonec obsadily druhé a třetí místo, za Steiraovou přijela do cíle překvapivě Therese Johaugová. Na medaili tak nedosáhla čtvrtá Finka Saarinenová.

Životního úspěchu na světovém šampionátu dosáhla česká lyžařka Kamila Rajdlová, která se jen těsně nevešla do první desítky a skončila 11. Dosud byla nejlépe dvacátá na klasické desítce v roce 2001 a volné třicítce před třemi lety ve Val di Fiemme.

"Konečně jsem ukázala, že umím lyžovat. Každé umístění do patnáctého místa jsem už před startem považovala za skvělé," řekla spokojená Rajdlová novinářům. Druhá čeká lyžařka na startu Ivana Janečková doběhla jednadvacátá.

V úvodu závodu se v čele pohybovala početná skupinka lyžařek, v níž byla v popředí často vidět i Rajdlová. Osmadvacetiletá česká lyžařka udržela kontakt s absolutním čelem třináct kilometrů.

Pak zaútočily Norky Kristin Steiraová a pouze osmnáctiletá Therese Johaugová, které roztrhaly pole. Jejich tempo dokázala akceptovat jen vedoucí žena Světového poháru Kuitunenová, naopak až do druhé desítky klesla obhájkyně titulu Marit Björgenová z Norska. Ta se nakonec vzchopila a doběhla devátá.

Závodnice při hromadném startu závodu na 30 km klasickou technikou na světovém šampionátu v Japonsku. | Foto: Reuters

"Držela jsem si své tempo a nemusela za nikým cupitat. Vyloženě jsem se nehnala. První kolo nebylo tak rychlé. Nenervovala jsem se tím, zda mě soupeřky předjedou nebo ne," uvedla ke své taktice Rajdlová, která si pochvalovala velmi dobře připravené lyže.

Dlouho běžela ve dvojici s Němkou Evi Sachenbacherovou-Stehleovou, která se vezla za ní. "Vyhovovalo mi to. Evi mi říkala, že mám rychlejší lyže a já aspoň nemusela brzdit," řekla Rajdlová.

V čele závodu se po dvou třetinách tratě osamostatnilo norsko-finské duo Steiraová, Kuitunenová, které utrhlo mladou Johaugovou. Ta statečně hájila bronzovou pozici před další finskou hrdinkou ze štafety Ainou Kaisou Saarinenovou, jež se jí sice přiblížila na rozdíl osmi sekund, ale nedostihla ji.

V závěru už Finka marný boj o medaili vzdala a Johaugová se radovala z nečekaného úspěchu. Dosud se zúčastnila jen dvou závodů Světového poháru, v lednu skončila osmá na klasické desítce v estonském Otepää.

O zlatu se rozhodovalo až v samotném závěru. V posledním stoupání se o trhák pokusila Steiraová, ale finská favoritka její nástup zachytila.

Vzápětí využila své síly v běhu soupaž a poodjela. V cílové rovince tak bylo rozhodnuto a Kuitunenová získala v Sapporu první individuální titul. Zatím měla zlato ze sprintu dvojic a štafety.

Rajdlová dlouho bojovala o umístění v první desítce. Osm kilometrů před cílem ji však předstihla Björgenová a v závěru jí ujela i Sachenbacherová-Stehleová. "Zkoušela jsem za ní ještě jet, ale závod byl hodně těžký. Ale potěšilo mě, že jsem schopna jet klasiku stejně jako Björgenová," prohlásila Rajdlová.

Norské běžkyně na lyžích Therese Johaugová (vlevo) a Kristin Steiraová se radují ze zisku bronzové a stříbrné medaile v závodě na 30 km klasicky na MS v Sapporu. | Foto: Reuters

Také Janečková byla se svým výkonem spokojena, neboť před mistrovstvím světa vůbec neuvažovala o tom, že by startovala v nejdelším závodě.

"Trať byla hodně těžká, hlavně osm průjezdů stadionem bylo hodně náročných na psychiku. Po polovině na mě přišla krize, kterou mi pomohla překonat jízda za Ruskou Čekalevovou," řekla Janečková.

Vítězné Kuitunenové vyšla dokonale taktika.

"Nechtěla jsem udávat sama tempo, ale chtěla jsem mít bezprostřední kontrolu o dění na špici. V závěru jsem raději vsadila na dlouhý finiš. Připadám si tu trochu jako Marit Börgenová před dvěma lety," uvedla trojnásobná mistryně světa na adresu norské rivalka, která vybojovala v Oberstdorfu rovněž tři tituly a navíc ve stejných disciplínách.

Výsledky:
1. Kuitunenová (Fin.) 1:29:47,1, 2. Steiraová -6,9, 3. Johaugová (obě Nor.) -1:22,8, 4. Saarinenová (Fin.) -1:43,0, 5. Majdičová (Slovin.) -2:17,4, 6. Šmigunová (Est.) -2:32,3, 7. Něsterenková (Ukr.) -2:50,8, 8. Zavjalovová (Rus.) -3:07,0, 9. Björgenová (Nor.) -3:27,9, 10. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -3:44,4, 11. Rajdlová -3:55,3, ...21. Janečková (obě ČR) -7:37,4.