27. 2. 2009 18:36
Roman Koudelka skončil na devátém místě
Roman Koudelka
Roman Koudelka | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Andreas Küttel je novým mistrem světa ve skocích na lyžích. K pátečnímu triumfu z velkého můstku pomohlo švýcarskému reprezentantovi počasí, neboť poprvé v historii světových šampionátů bylo zrušeno finálové kolo.

Roman Koudelka obsadil deváté místo, čímž zopakoval své umístění ze středního můstku.

Zakrátko třicetiletý Küttel dolétl na značku 133,5 metrů, což rozhodlo o jeho vítězství. Na druhém místě skončil Němec Martin Schmitt, bronz putuje do Norska zásluhou Anderse Jacobsena.

Na Ještědu začalo během druhého kola silně foukat, kromě větru trápilo skokany i silné sněžení. Proto byla finálová část závodu několikrát přerušena a nakonec, v době, kdy nahoře na můstku čekalo sedm skokanů, se ji pořadatelé rozhodli zopakovat.

Po půlhodinovém martyriu však pochopili, že se podmínky nad Libercem nezlepší. Divákům, kterých se sešlo na jedenáct tisíc, tak oznámili, že se počítají pouze výsledky prvního kola.

Koudelka v prvním kole doskočil do vzdálenosti 128 metrů a na chvíli se k velkému jásotu plných tribun dostal do vedení. Postupně ho ale překonalo dalších osm závodníků, ti nejlepší ze Světového poháru.

Solidního výsledku dosáhli i Jakub Janda a David Hlava, kteří skončili na devatenácté, respektive sedmadvacáté příčce.

Aktuálně nejlepší český reprezentant byl spokojený, ačkoliv toužil i po medaili. "Je správné, že druhé kolo zrušili," uvedl Koudelka. Při vánici totiž skočil jen ke 114 metrům a skončil by až za Jakubem Jandou.

Mnohem hůře dopadl Harri Olli. Finský reprezentant, šestý v pořadí Světového poháru, se při opakovaní prezentoval pokusem stejným, jaký předváděli předskokané. Po devadesáti metrech doslova proběhl mezi novináři se slovy: "Nebudu na mistrovství vzpomínat v dobrém."

Spokojení nebudou ani v Rakousku. Velmoc tohoto sportu nezískala medaili, vedoucí muž Světového poháru Schlierenzauer skončil těsně čtvrtý. Zvláště on a pátý Nor Bardal by ocenili, kdyby se druhé kolo uskutečnilo.

1. Küttel (Švýc.) 141,3 b. (133,5 m), 2. Schmitt (Něm.) 140,9 (133), 3. Jacobsen (Nor.) 139,5 (132,5), 4. Schlierenzauer (Rak.) 138,6 (132), 5. Bardal (Nor.) 135,8 (131), 6. Loitzl (Rak.) 132,3 (128,5), 7. Vasiljev (Rus.) 132,1 (129,5), 8. Ammann (Švýc.) 131,7 (129), 9. Koudelka (ČR) 131,4 (128), 10. Morgenstern (Rak.) 130,4 (128), ...19. Janda 120,0 (122,5), 27. Hlava 111,7 (119), 38. Vaculík (všichni ČR) 102,9 (115,5).