Král Djokovič slaví. V nejdelším finále udolal Nadala

Jakub Šafránek Aleš Vávra Jakub Šafránek, Aleš Vávra
29. 1. 2012 16:10
Srb porazil Španěla potřetí v řadě ve finále Slamu

Melbourne - Srbský tenista Novak Djokovič obhájil titul na Australian Open. V nedělním dramatickém finále porazil Španěla Rafaela Nadala po pětisetové bitvě 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 a 7:5.

Djokovič, který je v současnosti úřadující světovou jedničkou, tak získal po Wimbledonu a US Open již třetí grandslamový titul v řadě.

Pokud se mu podaří letos vyhrát i na French Open, stane se prvním tenistou od dob Roda Lavera, jenž dosáhl na grandslam, tedy vítězství na čtyřech turnajích kategorie "Slam" za sebou.

Více k utkání Djokovič-Nadal:

Utkání Djokovič - Nadal jsme sledovali ŽIVĚ zde
Fotogalerii ze zápasu naleznete zde

Diváci v aréně Roda Lavera viděli nejdelší grandslamové finále historie, dva nejlepší světoví hráči strávili na kurtu 5 hodin a 53 minut. Čtyřiadvacetiletý Djokovič porazil světovou dvojku Nadala posedmé za sebou.

Rodák z Bělehradu triumfoval v Melbourne již potřetí v kariéře a celkově si připsal již pátý grandslamový titul.

"Dnes jsme se zapsali do historie a je jen škoda, že nemohou být dva vítězové. Rafa je jeden z nejlepších hráčů historie a já věřím, že spolu ještě sehrajeme více takových finálových zápasů," řekl po utkání Djokovič. "Gratuluji Novakovi a jeho týmu. Zaslouží si to, dělají něco fantastického," uvedl poražený finalista Nadal.

Španělský šampion přitom začal lépe a jako první dokázal za stavu 2:2 vzít svému soupeři servis. I když poté o brejk přišel, nakonec dovedl první sadu do vítězného konce. První set trval 80 minut.

Od druhého setu se ovšem situace na dvorci otočila. Djokovič zpřesnil hru, začal méně chybovat a pravidelně si vypracovával brejkboly při podání Nadala. Srb vedl 5:3, když neproměnil při svém podání dva setboly a nakonec brejk ztratil. Jenže vzápětí zradil servis i Španěla a na sety bylo srovnáno 1:1.

Rafa ve třetím setu ztratil jistotu a na srbského národního hrdinu přestával stačit. Ve čtvrté hře ztratil své podání a stejně se mu vedlo i za stavu 2:5. V té chvíli se zdálo, že se Španěl už zvednout nedokáže. Ovšem opak byl pravdou.

Za stavu 3:4 prohrával při svém podání už 0:40, tři brejkboly ovšem skvělou bojovností odvrátil a udržel se ve hře. Zápas pak přerušil desetiminutový déšť.

Krizi Nadal překonal i v následném tie-breku, v němž byl za stavu 5:3 Djokovič dva míčky od triumfu. Pak ovšem předvedl tři nevynucené chyby a set ztratil.

Nadala jeho vlastní zmrtvýchvstání výrazně namotivovalo a v pátém setu vypadal lépe než jeho unavený soupeř. V šesté hře získal Španěl Srbovo podání, jenže Djokovič vzápětí oplácel stejnou mincí.

Rozhodnutí přišlo za stavu 5:5. Srbský hráč prolomil Nadalův servis a v následném gamu už si šanci na triumf vzít nenechal. Vítězství Srb oslavil stejně jako výhru v semifinále nad Andy Murraym - v leže na zádech, za frenetického potlesku po střechu zaplněné haly.

Tenisový turnaj Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 26 mil. australských dolarů):

Muži:

Dvouhra - finále:

Djokovič (1-Srb.) - Nadal (2-Šp.) 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5:7), 7:5.

Smíšená čtyřhra - finále:

Matteková-Sandsová, Tecau (8-USA/Rum.) - Vesninová, Paes (5-Rus./Indie) 6:3, 5:7, 10:3.