Jandovi se kvalifikace letů nepovedla

ČTK
17. 3. 2006 12:12
Planica - Českému skokanovi lyžích Jakubu Jandovi se vstup do závěrečného závodu Světového poháru příliš nevyvedl. Lídr SP v kvalifikaci na víkendové lety v Planici obsadil 37. místo.

"Dnes ale vůbec o nic nešlo, uvidí se až zítra," řekl Janda, jenž tradičně odmítl spekulovat při otázce na formu jeho jediného soupeře v boji o celkové vítězství. Janda nastoupil do kvalifikace, přestože nemusel. "Bylo hezké počasí, chtěl jsem si to vyzkoušet," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

Na slovinském mamutím můstku doplachtil do vzdálenosti 185 metrů a o 37,5 metru zaostal za vítězem kvalifikace Rakušanem Martinem Kochem. Dvousetmetrovou hranici dnes vedle Kocha překonalo dalších sedmnáct závodníků.

Před posledními dvěma závody Světového poháru nemá vrcholnou formu ani Jandův jediný konkurent v boji o Křišťálový glóbus Janne Ahonen. Finský skokan dolétl do vzdálenosti 191,5 metru a v kvalifikaci obsadil třicátou příčku. Aby si udržel naději na celkový triumf, musel by o víkendu alespoň jednou vyhrát a jednou skončit minimálně druhý.

Ze čtveřice českých skokanů vedle Jandy postoupil jen Jan Matura. V kvalifikaci skočil o metr méně než jeho reprezentační kolega, ale díky lepším stylovým známkám obsadil 35. pozici. Borku Sedlákovi skok dlouhý 176 metrů stačil jen na 51. místo, Lukáš Hlava skočil 128 metrů a mezi 66 skokany byl třetí od konce. Do závodu postoupila čtyřicítka nejlepších.