Janda byl v Innsbrucku druhý, v Turné vede

čtk, SportPlus
4. 1. 2006 15:38
Český skokan na lyžích Jakub Janda obsadil ve třetím závodě Turné čtyř můstků v Innsbrucku druhé místo a dostal se do průběžného vedení celého Turné.

Po třetím místě a vítězství v německé polovině Turné Janda sesadil z čela průběžného pořadí čtyřdílného seriálu Fina Janneho Ahonena. V pátek v rakouském Bischofshofenu bude mít český skokan na lyžích dva body k dobru. Závod jsme sledovali ON-LINE ZDE Janda nejprve v prvním kole v přímém souboji s Ahonenem prohrál o devět desetin bodu, ale druhé kolo mu vyšlo výborně. Z třináctého místa se probojoval na druhé, více bodů dnes od rozhodčích na Bergiselu dostal jen Nor Lars Bystöl a radoval se z prvního vítězství ve Světovém poháru v kariéře. Po prvním Jandově skoku dlouhém 123,5 metru situace nevypadala růžově. Pokus se ale nevydařil ani Ahonenovi, který Čecha porazil jen o devět desetin bodu. "V prvním kole jsem šel pozdě (na odraz) a ani podmínky nebyly nejlepší," řekl Janda. Do druhého kola se dostal jako třetí z pěti poražených. "Měl jsem aspoň trochu štěstí," dodal skokan. Na věž vyjel Janda trochu skleslý a trenér Vasja Bajc měl práci. "V daných podmínkách nešlo udělat víc," uklidňoval Jandu a dodával mu sebevědomí. Sedmadvacetiletý Janda se zkoncentroval a výkonem 133 metrů předvedl nejdelší skok dne. "Taky to bylo lehce pozdě, ale vyšlo to," komentoval Janda svůj výkon. "Byl to učebnicový pokus," pochválil ho František Jež. "Ukázal, že se umí vypořádat s kritickou situací," prohlásil Bajc. Janda stál pod můstkem jako vedoucí závodník a čekal, až ho někdo překoná. "Nevěřil jsem, že se posunu na stupně vítězů. Odpočítával jsem to, a když skočil Janne (Ahonen), tak jsem myslel, že se to někde na desítce zasekne," řekl Janda. Napjatě pod můstkem sledovala Jandův vzlet i jeho přítelkyně Lucie. Skákala radostí, když se skokan nakonec dostal z třinácté pozice až na konečné druhé místo. "Jsem v šoku. Je to borec a snad mu začnu odteď doma vykat," vtipkovala jednadvacetiletá dívka. Do bodované třicítky se jako poslední probojoval i osmnáctiletý Antonín Hájek a do pořadí SP získal svůj pátý bod v sezoně. "Spokojenost není, oproti kvalifikaci to byly skoky hodně slabší. Body mě těší, ale myslel jsem výš," řekl Hájek. Ahonen se musel spokojit s šestou příčkou. Jandu o vedení v Turné po jeho třech čtvrtinách nakonec nepřipravili ani poslední dva rivalové: Fin Matti Hautamäki a Nor Roar Ljökelsöy. V druhém kole totiž ani jeden nezužitkoval bodový náskok na českého lídra SP z prvního kola. V pátečním finále v Bischofshofenu se tak o celkové vítězství v 54. ročníku a vůz Nissan utkají Janda a Ahonen. Závodník Dukly Frenštát pod Radhoštěm má šanci navázat na historický úspěch Jiřího Rašky, který vyhrál Turné jako dosud jediný Čech v roce 1971. "Má na to," řekl trenér Bajc. "Vyhraje na devadesát devět celých devět procenta, už to má v kapse," věřila Jandova přítelkyně. Závod skončil debaklem pro německé skokany, kteří neměli po čtrnácti letech na Bergiselu zástupce v první desítce. Nejlepší byl třináctý Georg Späth. Trenér Peter Rohwein navíc poslal domů trápícího se čtyřnásobného mistra světa Martina Schmitta, jenž se tejně jako v Garmischi ani v Innsbrucku nekvalifikoval do závodu. Výsledky: 1. Bystöl (Nor.) 264,7 b. (127+129,5 m), 2. Janda (ČR) 263,2 (123,5+133), 3. Romören (Nor.) 258,1 (126+128,5), 4. Morgenstern (Rak.) 257,6 (130+124,5), 5. Ljökelsöy (Nor.) 256,9 (128+125), 6. Ahonen (Fin.) 255,4 (124+129), 7. Küttel (Švýc.) 255,2 (127,5+ 124), 8. Okabe 253,8 (123,5+130), 9. Kasai (oba Jap.) 251,7 (128+ 123,5), 10. Benkovič (Slovin.) 251,4 (126+124,5), ...30. Hájek (ČR) 209,7 (115+116,5). Průběžné pořadí Turné (po 3 ze 4 závodů): 1. Janda 790,5, 2. Ahonen 788,5, 3. Ljökelsöy 775,1, 4. Hautamäki (Fin.) 765,4, 5. Okabe 753,2, 6. Küttel 745,2, ...32. Hájek 397,6, 49. Matura (ČR) 183,1. Průběžné pořadí SP (po 10 z 22 závodů): 1. Janda 792, 2. Ahonen 655, 3. Küttel 527, 4. Uhrmann (Něm.) 439, 5. Bystöl 353, 6. Ljökelsöy 350, ...30. Matura 55, 50. Hájek 5, 56. Sedlák (ČR) 1.