Historický úspěch! Čeští běžci vyhráli štafetu

janc
9. 12. 2007 13:04
O historickém vítězství v SP rozhodl Martin Koukal
Martin Koukal a jeho vítězný skluz v závodu štafet ve švýcarském Davosu.
Martin Koukal a jeho vítězný skluz v závodu štafet ve švýcarském Davosu. | Foto: Reuters

Davos - České běžecké lyžování slaví historický úspěch. Mužská štafeta zvítězila v závodě Světového poháru.

České družstvo nastoupilo ve složení Milan Šperl, Lukáš Bauer, Martin Jakš a Martin Koukal a právě posledně jmenovaný zařídil ve strhujícím finiši vítězství pro české barvy.

Druzí skončili běžci Itálie, třetí místo připadlo Švédům.

Dále čtěte:

"Je to skvělé, za poslední roky jsme měli hodně smůly a několikrát byli vítězství blízko," řekl Koukal televizi Eurosport přímo po doběhu v cíli.

Českému týmu vyšel úvod závodu na 4x10 kilometrů volnou technikou velmi dobře. První a druhá předávka jej zastihly na místě čtvrtém a před poslední předávkou si ještě polepšili, když Šperl předával Koukalovi na třetím místě.

Radost Martina Koukala po vítězném doběhu štafety v Davosu.
Radost Martina Koukala po vítězném doběhu štafety v Davosu. | Foto: Reuters

Martin Koukal, mistr světa na 50 kilometrů z roku 2003, však zpočátku na výkony svých kolegů nenavázal. Propadl se až na osmé místo a zdálo se, že nadějím na medailové umístění je konec.

Koukal se však nevzdal a na posledním mezičase už byl pátý. V cílové rovince se dotáhl na vedoucí lyžaře a v samém závěru stačil ještě předkopnout svoji lyži před Itala Zorziho. České vítězství poté potvrdila i cílová fotografie.

"Začal jsem křečovitě, ale pak jsem chytil tempo a na konci jsem se koncentroval jen na to, abych přes cílovou čáru kopl lyži dříve než Ital Zorzi," uzavřel Koukal, pro něhož to byly po zranění o víkendu v Davosu první závody v sezoně.

Sobotním vítězstvím Češi překonali svůj dosavadní nejlepší výsledek ve štafetě, což bylo třetí místo ze švédského Gällivare z loňského listopadu.

Ženský štafetový závod na 4x5 kilometrů ovládla čtveřice z Norska, která porazila druhé Němky a třetí Rusky. Češky v Davosu nestartovaly.