Historický triumf. Češi mají prvního mistra Evropy na kajaku

8. 6. 2013 18:00
Historicky první český mistr Evropy mezi kajakáři Jiří Prskavec.
Historicky první český mistr Evropy mezi kajakáři Jiří Prskavec. | Foto: ČTK

Krakov - Dvacetiletý vodní slalomář Jiří Prskavec se stal v Krakově historicky prvním českým mistrem Evropy v kategorii kajakářů. Ve finálové jízdě porazil o 63 setin Švýcara Michaela Kurta.

Třetí byl rovněž trochu nečekaně Němec Sebastian Schubert, který na českého vodáka ztratil 2,45 sekundy.

Stříbrný olympijský medailista Vavřinec Hradilek neprojel jednu z branek a obsadil patnácté místo. Vít Přindiš skončil sedmnáctý.

Postup do patnáctičlenného finále mu unikl o tři setiny i vinou trestného dotyku branky. Závod se jel po zkrácení programu kvůli záplavám pouze na jednu kvalifikační jízdu a jednu finálovou.

Prskavec: Poslal jsem to tam na riziko

Prskavec je kometou mezi českými kajakáři. Rodák z Mělníka je znám svou dravou jízdou stylem buď a nebo, nemá rád závodění na jistotu.

Do finále postoupil jako desátý, ale v něm předvedl svižnou a bezchybnou jízdu, obzvlášť ve spodní části byl jasně nejrychlejší. Olympijský vítěz Daniele Molmenti z Itálie skončil sedmý se ztrátou 3,65 na Prskavce.

"Věděl jsem, že to bude vyrovnané, že na medaili bude potřeba zajet hodně dobrý výsledek, tak jsem to tam poslal na riziko trochu víc než obvykle a všechno mi to naštěstí vyšlo," řekl ČTK Prskavec. Těsné průjezdy si zkoušel na tréninku.

"Ale musím říct, že ve finále jsem to občas úplně pod kontrolou neměl," přiznal s úsměvem. "Takže jsem samozřejmě moc šťastný," prohlásil.

Hradilek: Snad to Jířovi vrátím

Závod se nepodařil ani dalšímu z favoritů Peteru Kauzerovi ze Slovinska, který v kvalifikaci prohrál jen s Hradilkem.

Hlavní český adept na medaili se rozhodl jet vabank, ale zhruba v polovině trati se mu nepodařil průjezd zády a další branku minul.

Prskavec, svěřenec svého otce Jiřího, bývalého úspěšného kajakáře, tak ke zlatu z juniorského mistrovství Evropy v roce 2010 přidal i seniorský titul. Loni se stal také mistrem světa do 23 let.

"Někdy člověk vyhraje, někdy prohraje. Dneska jsem jednu kombinaci nezvládl a přijel do cíle o trochu později, než ti tři na stupních," komentoval svůj výkon s nadhledem Hradilek.

"Měl jsem dnes na dobrý výsledek, ale Jířa jel skvěle a já mu gratuluji. Snad mu to brzo vrátím," prohlásil.

Kajakáři vyhráli i závod hlídek

Trio českých kajakářů následně ovládlo i závod hlídek. Prskavec, Hradilek a Přindiš navzdory dvěma trestným sekundám porazili o 71 setin Německo, třetí skončili Poláci.

"Nemám slov. Je to naprosto neuvěřitelné. Myslím, že nikdo nečekal, včetně jeho samotného, že by si odsud mohl odvézt dvě zlata. Navíc nejenom výsledek, ale úroveň výkonů a celého závodu byla skvělá a je to prostě bomba," rozplýval se český šéftrenér Jiří Pultera.

Finále kanoistek se nevydařilo Monice Jančové, jež neprojela branku a byla sedmá.

Kanoista Vítězslav Gebas skončil osmý. Skvěle zvládl první jízdu, v níž skončil druhý, ale ve finále byl skoro o deset sekund pomalejší i vinou čtyřsekundové penalizace.

Zvítězil Němec Jan Benzien před krajanem Siderisem Tasiadisem. Bronz získal Slovák Matej Beňuš.

Závod se nepovedl nejlepšímu českému kanoistovi Stanislavu Ježkovi. Pátý muž z olympijských her v Londýně jel hned v první jízdě pomalu, navíc si připsal dva doteky branek a skončil šestnáctý.

Výsledky:

Muži:

K1: 1. Prskavec 81,17 (0 tr. sekund), 2. Kurt (Švýc.) 81,80 (0), 3. Schubert (Něm.) 83,62 (0), ...15. Hradilek 145,48 (50), v kvalifikaci 17. Přindiš.

3xK1: 1. Česko 92,30 (2), 2. Německo 93,01 (0), 3. Polsko 94,24 (0).

C1: 1. Benzien 89,80, 2. Tasiadis (oba Něm.) 91,22 (2), 3. Beňuš (SR) 91,57 (0), ... 8. Gebas 102,36 (4), v kvalifikaci 16. Ježek, 21. Jáně.

3xC1: 1. Slovensko 98,99 (0), 2. Německo 100,53 (0), 3. Slovinsko 103,58 (4), ...10. Česko 259,54 (154).

Ženy:

C1: 1. Loirová (Fr.) 114,39 (0), 2. Schmidová (Rak.) 114,91 (0), 3. Vilarrublaová (Šp.) 123,21 (0), ...7. Jančová 169,40 (52), v kvalifikaci 11. Hošková.