Hájek skončil v kvalifikaci MS v letech v Planici druhý

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
18. 3. 2010 12:20
Nejdelší skok předvedl Nor Romören (230,5 m)
Uspěje Antonín Hájek i v zítřejším závodu?
Uspěje Antonín Hájek i v zítřejším závodu? | Foto: Reuters

Praha - Antonín Hájek obsadil v kvalifikaci na mistrovství světa v letech na lyžích druhé místo, když dolétl do vzdálenosti 207,5 metru.

Do pátečního a sobotního klání ve slovinské Planici postoupili i Borek Sedlák (10., 202,5 m), Lukáš Hlava (19., 194 m) a Jan Matura (24., 180,5 m).

Kvalifikaci vyhrál japonský mistr světa v letech z roku 1992, které se konaly v Harrachově, Noriaki Kasai. Sedmatřicetiletý veterán mezi skokany dolétl o tři metry dál než Hájek.

Čtěte také: Ammann nadále září. V předstihu vyhrál Světový pohár

Nejdelší let dne předvedl norský světový rekordman Björn Einar Romören, který na můstku Letalnica dopadl do vzdálenosti 230,5 metru.

Romören, který rekord vytvořil v roce 2005 právě v Planici letem dlouhým 239 metrů, měl stejně jako ostatní skokani z první patnáctky pořadí Světového poháru postup zajištěn, a jejich výkony se proto do kvalifikace nezapočítávají.

Největší českou naději Hájka předčili vedle Romörena a Kasaie ještě Slovinec Robert Kranjec, Polák Adam Malysz, a letošní vítěz Světového poháru a čtyřnásobný olympijský vítěz Simon Ammann ze Švýcarska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy