Generálka na OH: Strachová dojela slalom devátá

2. 2. 2014 15:44
Česká lyžařka Šárka Strachová v Kranjské Goře dokončila slalom na devátém místě. Byla to generálka na olympijské hry.
Záhrobská jede generálku před Soči. V Kransjke Goře je po prvním kole dvanáctá.
Záhrobská jede generálku před Soči. V Kransjke Goře je po prvním kole dvanáctá. | Foto: Reuters

Kranjska Gora - Lyžařka Šárka Strachová zaznamenala v generálce na olympijské hry v Soči nejlepší výsledek v sezoně. Vlajkonoška české výpravy obsadila deváté místo v nedělním slalomu Světového poháru v Kranjské Goře a po roce se v elitním seriálu prosadila do nejlepší desítky.

Strachová byla s výsledkem spokojená

Devětadvacetiletá Strachová byla v olympijské sezoně dosud nejlépe dvanáctá koncem minulého roku v Lienzu. Na nepříliš kvalitní trati v Kranjské Goře postoupila do druhého kola dvanáctým časem a v druhé jízdě si ještě o tři místa polepšila. O devátou pozici se podělila se Švýcarkou Wendy Holdenerovou a připsala si nejlepší výsledek v SP od osmé příčky loni v lednu ve Flachau.

"Jsem na jednu stranu spokojená, protože to je top ten na takové těžké a rozbité trati, což nemám ráda a nikdy jsem to pořádně neuměla. Takže jsem ráda, že jsem se v tom zlepšila," uvedla na facebooku Strachová. Mrzelo ji ale, že na šesté místo ztratila jen 17 setin a její výsledek mohl být lepší.

"Byly to hodně těžké podmínky"

"Je to tam našlapané, chyběl kousek. Ale byly hodně těžké podmínky na náročné, vlastně chlapské sjezdovce." Závod byl do Kranjské Gory přeložen z Mariboru. V náhradním středisku sněžilo a musel být zrušen sobotní obří slalom. I dnes padal sníh. "Takže nebylo tak dobře vidět, trať se rozbíjela, ale je dobře, že se to odjelo, i když vyšší čísla to neměla jednoduchý," řekla Strachová.

Hned po závodech se přesouvá do České republiky, cesta do Soči ji čeká v úterý ráno. Výsledek v generálce na olympiádu ale nepřeceňuje. "Nedávala bych to do souvislosti se Soči. Je fajn zajet nejlepší letošní výsledek, ale ty jízdy mohly být lepší. V Soči to bude úplně něco jiného, nový závod," uvedla.

Hansdotterová po osmi druhých místech získala první triumf v kariéře. Druhou ženu průběžného pořadí slalomu doprovodily na stupně vítězů rakouské sestry Schildovy - druhá byla s odstupem pěti setin starší Marlies, o další desetinu sekundy zpět byla třetí Bernadette. Strachová na vítězku ztratila 80 setin.

V hustém sněžení nezvládla druhé kolo největší favoritka

Pozici favoritky v hustém sněžení nepotvrdila Američanka Mikaela Shiffrinová, jež po prvním kole vedla o tři desetiny před Hansdotterovou. V druhé jízdě však mistryně světa udělala několik chyb a klesla na sedmou pozici.

"Většinou končím za Shiffrinovou, protože je prostě strašně dobrá. Ale dnes jsem si dokázala, že není neporazitelná, a že když budu mít dobrý den, mohu ji porazit," prohlásila v cíli vítězka. "Takže se těším na olympiádu, odkud se chci vrátit s medailí na krku," dodala.

V průběžném hodnocení disciplíny se náskok Shiffrinové před Hansdotterovou snížil na 80 bodů. Po olympijských hrách se ještě jedou dva slalomy. Druhá česká reprezentantka Martina Dubovská zajela v prvním kole 59. čas a do druhého kola nepostoupila.

SP ve sjezdovém lyžování v Kranjské Goře (Slovinsko):

Ženy - slalom:

1. Hansdotterová (Švéd.) 1:50,17 (54,62+55,55), 2. M. Schildová -0,05, (54,96+55,26), 3. B. Schildová (obě Rak.) -0,15 (55,80+54,52), 4. Noensová (Fr.) -0,24 (56,13+54,28), 5. Pietiläová-Holmnerová -0,29 (54,94+55,52), 6. Swennová-Larssonová (obě Švéd.) -0,63 (55,08+55,72), 7. Shiffrinová (USA) -0,72 (54,31+56,58), 8. Costazzaová (It.) -0,76 (56,61+54,32), 9. Strachová (ČR) -0,80 (55,93+55,04) a Holdenerová (Švýc.) -0,80 (56,13+54,84), ...v 1. kole 59. Dubovská (ČR) 1:00,59.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 8 závodů): 1. Shiffrinová 438 b., 2. Hansdotterová 358, 3. M. Schildová 325, 4. Gagnonová (Kan.) 206, 5. Höflová-Rieschová (Něm.) 198, 6. Pietiläová-Holmnerová 196, ...16. Strachová 94, 52. Dubovská 3.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 33 závodů): 1. Höflová-Rieschová 1079, 2. Weiratherová (Licht.) 943, 3. Fenningerová (Rak.) 871, 4. Gutová (Švýc.) 796, 5. Mazeová (Slovin.) 754, 6. Shiffrinová 650, ...42. Strachová 123, 108. Křížová (ČR) 7, 112. Dubovská 3.