Djokovič zdolal v semifinále Tsongu a stane se číslem 1

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
1. 7. 2011 20:54
V nedělním finále se Djokovič utká s Nadalem

Londýn - Srbský tenista Novak Djokovič se v pátek odpoledne stal prvním finalistou letošního Wimbledonu, když v semifinále zdolal Jo-Wilfrieda Tsongu 7:6 (7:4), 6:2, 6:7 (9:11) a  6:3.

Díky této výhře se bez ohledu na výsledek druhého dnešního semifinále, ve kterém Rafael Nadal porazil 3:1 na sety domácího Andy Murrayho, stane poprvé v kariéře světovou jedničkou.

Na trůnu v pondělí vystřídá právě loňského šampiona All England Clubu Nadala, který světovému tenisu vládl uplynulých šestapadesát týdnů.

Semifinálové zápasy jsme sledovali ŽIVĚ zde
O titul si na Wimbledonu zahraje i deblistka Peschkeová

Kvitová se na Wimbledonu utká s Šarapovovou o titul

Djokovič, který letos prohrál ze sedmačtyřiceti zápasů jediný, do semifinále přitom nevstoupil dobře. Hned v úvodu první sady přišel o své podání a ztracený brejk dohnal až na konci setu, kdy za stavu 4:5 dokázal při podání soupeře získat ztracený servis zpět. Následný tiebreak pak vyhrál suverénně 7:4.

Viditelně otřesený Tsonga poté jako by ztratil šťávu a Djokovič toho dokázal využít. Ve druhém setu si srbský tenista pohodlně dokráčel k vítězství 6:2.

Třetí set ale byl něco jiného. Francouz začal měnit tempo hry a to se vyplatilo. Stejně jako předevčírem proti Federerovi vsadil všechno na bojovnost a i když hned na začátku setu přišel o jedno podání, dokázal si ho za stavu 4:4 vzít zpět.

V následném tiebreaku musel Tsonga hned dvakrát odvracet mečbol soupeře, ale nakonec svůj třetí setbol proměnil a poslal zápas do čtvrté sady.

Do ní ale Srb vstoupil jako by se nechumelilo. Vyhrál první tři hry v řadě a na rozdíl od předchozího setu se mu tentokrát podařilo svůj servis podržet. Čtvrtý set tedy dovedl v pohodě ke svému vítězství, stejně jako celý zápas.

Jedna z parádních výměn v duelu Djokovič - Tsonga

Druhým finalistou se ve večerním duelu na centrálním kurtu k nelibosti domácích fanoušků stal Rafael Nadal, jenž porazil Skota Andyho Murrayho po setech 5:7, 6:2, 6:2 a 6:4.

Zápas se přitom až do čtvrté hry druhé sady odvíjel pro Murrayho velice dobře. Nejprve se mu podařilo za stavu 6:5 prolomit podání Nadala a získat pro sebe první sadu.

Ve druhé pak dobře začal a za stavu 2:1 měl při podání soupeře šanci jednoduchým úderem na síti vybojovat dva brejkboly. Místo toho ale úder pokazil a od té doby jako by se mu přestalo dařit.

Nadal tuto hru dovedl ke svému vítězství a hned v následující sebral Skotovi podání. Celou druhou sadu pak vyhrál 6:2, stejně jako tu třetí, v níž Murray jen marně hledal recept na úspěšnou hru, kterou předváděl na začátku zápasu.

Britovo podání Nadal prolomil i na začátku čtvrté sady a to se ukázalo jako rozhodující. Murray se totiž sice dostal ještě ke dvěma brejkbolům, ale ani jeden z nich neproměnil a Nadal nakonec celý set dopodával až ke svému vítězství a postupu do finále.

V něm se utká s Novakem Djokovičem, jemuž už sice nevyrve primát světové jedničky, ale může mu alespoň uštědřit druhou porážku v této sezoně, a zkazit tak Srbovy oslavy.

Wimbledon, mezinárodní tenisové mistrovství Anglie (tráva, dotace 14,6 milionu liber):

Muži:

Dvouhra - semifinále:

Djokovič (2-Srb.) - Tsonga (12-Fr.) 7:6 (7:4), 6:2, 6:7 (9:11), 6:3, Nadal (1-Šp.) - Murray (4-Brit.) 5:7, 6:2, 6:2, 6:4.

Čtyřhra - semifinále:

B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Llodra, Zimonjič (6-Fr./Srb.) 6:4, 6:4, 6:7 (8:10), 6:7 (4:7), 9:7.

Ženy:

Peschkeová, Srebotniková (2-ČR/Slovin.) - Mirzaová, Vesninová (4-Ind./Rus.) 6:3, 6:1.

Smíšená čtyřhra - čtvrtfinále:

Melzer, Benešová (9-Rak./ČR) - B. Bryan, Huberová (1-USA) bez boje, Bhúpathí, Vesninová (4-Indie/Rus.) - Erlich, Peerová (Izr.) 6:4, 6:1, Hanley, Hsieh Su-wei (Austr./Tchaj-wan) - Bopanna, Mirzaová (6-Indie) 1:6, 6:2, 6:2, Nestor, Chan Yung-jan (8-Kan./Tchaj-wan) - Paes, Blacková (14-Indie/Zimb.) 6:3, 6:2.

Junioři:

Čtyřhra - čtvrtfinále:

Golding, Veselý (1-Brit./ČR) - Dubarenco, Manafov (Mold./Ukr.) 7:6 (7:5), 6:3.

Juniorky:

Chromačevová, Krejčíková (Rus./ČR) - Herringová, Keysová (USA) 6:3, 4:6, 6:3, Schuursová, Chao Čchen-tchang (Niz./Čína) - Pavelková, Smitková (ČR) 6:3, 6:1.