Dálkový běžec Novák vyhrál Dolomitenlauf před Koukalem

19. 1. 2014 14:37
Dálkový běžec na lyžích Petr Novák vyhrál jako první Čech rakouský Dolomitenlauf.
Petr Novák má před olympiádou formu.
Petr Novák má před olympiádou formu. | Foto: ČTK

Lienz - Dálkový běžec na lyžích Petr Novák vyhrál jako první Čech rakouský Dolomitenlauf. Karlovarský závodník nominovaný na olympiádu do Soči se svého premiérového titulu ve FIS Marathon Cupu dočkal na trati 42 km volně. Úspěch českých běžců podtrhl druhý Martin Koukal.

Novák skončil na úvod sezony dálkových běhů druhý v italské La Sgambedě, což bylo jeho první umístění na stupních vítězů, a nyní se dočkal i triumfu.

"Jelo se opravdu dobře, měl jsem skvělé lyže. Kvůli čerstvému sněhu jsem spadl, ale dotáhl jsem se zpět do čela a ve druhé části jsem věděl, že si jedu pro vítězství," uvedl jednatřicetiletý Novák na webu závodu. "Mám z výhry radost, je to můj velký úspěch."

V druhé části závodu už věděl, že si jede pro vítězství. "Zaútočil jsem na pětatřicátém kilometru, a když jsem zjistil, že náskok rychle zvyšuji, tak jsem o to víc spěchal do cíle. Mám z výhry radost, je to můj velký úspěch," dodal.

Závod Novák absolvoval v čase 1:48:17 a Koukala porazil o více než minutu. Nyní vynechá Marcialongu a připojí se k české reprezentaci pro Soči. Koukal spadl během závodu dokonce třikrát.

"A to mě stálo dost energie, protože jsem se musel vždy dotahovat zpět," uvedl Koukal v oficiální zprávě série FIS Marathon Cup. "Petr byl silný, ale myslím, že bych s ním držel krok déle, kdybych tolikrát nespadl. Ve finiši o druhé místo jsem si věřil," doplnil Koukal.

V konkurenci 2800 běžců ze čtyřiceti zemí si dojel pro třetí místo Slovák Martin Bajčičák. Ženám vládla Finka Riitta-Liisa Roponenová.

Dolomitenlauf, závod FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování v Lienzu (Rakousko) - 42 km volnou technikou:

Muži: 1. Novák 1:48:17,2, 2. Koukal (oba ČR) -1:04,2, 3. Bajčičák (SR) -1:05,4, ...22. Šretr (ČR) -6:41,7.

Pořadí FIS Marathon Cupu (po 2 z 8 závodů): 1. Novák 180 b., 2. Koukal 120, 3. Northug (Nor.) 100.

Ženy: 1. Roponenová (Fin.) 2:03:30,3, 2. Tichonovová -7,4, 3. Ročevová (obě Rus.) -7,9, ...10. Bořutová (ČR) -13:18,2.

Pořadí FIS Marathon Cupu (po 2 z 8 závodů): 1. Roponenová 200, 2. Šajdurovová (Rus.) 105, 3. Bonerová (Švýc.) a Tichonovová obě 80.