Češky vyhlížejí Italky. Chtějí odčinit antukový debakl

David Procházka
11. 2. 2013 5:00
České tenistky, vítězky posledních dvou ročníků Fed Cupu, postoupily před Austrálii do semifinále soutěže. V něm se v dubnu střetnou v Itálií s domácími tenistkami pravděpodobně na antuce.
České tenistky v Ostravě "přejely" Austrálii 4:0 a v semifinále Fed Cupu je v dubnu čeká Itálie. Kvitová a Šafářová se musejí chystat na zrádnou antuku.
České tenistky v Ostravě "přejely" Austrálii 4:0 a v semifinále Fed Cupu je v dubnu čeká Itálie. Kvitová a Šafářová se musejí chystat na zrádnou antuku. | Foto: Eduard Erben

Ostrava - Do roka a do dne čeká české tenistky ve Fed Cupu semifinálová odveta s Itálií.

Loni v dubnu v Ostravě vyhrály svěřenkyně nehrajícího kapitána Petra Pály 4:1, když rozhodnuto o postupu do finále bylo v nejkratším možném scénáři už po třech zápasech a šesti setech.

Tentokrát však ve stejném jarním termínu čeká český tým horká italská antuka.

Češky dramata zvládly

Češky zvládly zdánlivě snadné 1. kolo soutěže s Austrálií v ostravské ČEZ Aréně. Úvodní tři dvouhry byly velmi vyrovnané a napínavé, přesto české tenistky slavili postup nejdříve, jak to jen bylo možné, už za stavu 3:0. I když Australanky Samantha Stosurová a Jarmila Gajdošová byly relativně blízko úspěchu.

Domácí prostředí v Ostravě však Petře Kvitové a Lucii Šafářové pomohlo. Vítězný tým z posledních dvou ročníků postoupil do semifinále a zaslouží si uznání.

Kvitové se přání splnilo

V semifinále si česká jednička Petra Kvitová přála Itálii, nejen kvůli jarnímu cestování, ale také kvůli faktu, že za Američanky by mohly nastoupit třeba sestry Williamsovy či letošní objev Stephensová.

„Já jsem chtěla rozhodně Italky, už kvůli cestování,“ netajila se před rozuzlením duelu Itálie-USA Petra Kvitová. Přání se jí nakonec splnilo, když o postupu Italek rozhodl jejich výsostný debl Erraniová, Vinciová až v rozhodující čtyřhře.

Ovšem italská antuka na konci dubna bude pořádně zrádná. Pro české tenistky však půjde o odvetu za semifinále z roku 2010. Tehdy „české holky“ neuhrály v Římě na antuce ve Foro Italiku ani jeden set a prohrály 0:5.

Role se otočily

Jenže od té doby uplynula spousta vody. České hráčky se v dalších dvou letech staly světovými tenisovými vládkyněmi. A Italky Franceska Schiavoneová a Sara Erraniová nyní spíše vzhlížejí k umu Petry Kvitové a Lucie Šafářové.

Tenistky nyní po fedcupovém víkendu v březnu čekají dva velké betonové turnaje v Indian Wells a Miami, pak první „antukový“ turnaj v americkém Charlestonu. Poté už přijde na řadu dubnové čtvrtfinále Fed Cupu v Itálii.

„Jednoznačně očekáváme, že proti našim holkám vytáhnou antuku. Máme velkou motivaci ukázat, že i na tomto povrchu můžeme jít dál a rozhodně to bereme jako odvetu za rok 2010,“ nezastírá Petr Pála. „Ale do zápasu jsou teď víc než dva měsíce, nemá cenu moc spekulovat,“ dodává český nehrající kapitán.

 

Právě se děje

Další zprávy