Hejnová zůstane s trenérkou Jandovou. A v Kutné Hoře plánuje překonat světový rekord

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
6. 9. 2017 12:38
Letošní sezonu uzavře překážkářka Zuzana Hejnová příští týden ve středu HESU mítinkem v Kutné Hoře, kde by v současné dobré formě chtěla překonat dosavadní nejlepší světový čas v běhu na 200 metrů překážek 25,74. "A od října mně už čeká příprava na příští rok, v němž je pro mě vrcholem mistrovství Evropy,“ prozradila úvodem rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová | Foto: Reuters

Jaká byla pro vás letošní sezona?

Fyzicky i psychicky velice náročná. Nebylo snadné rozhodnout se pro změnu trenéra uprostřed přípravy na mistrovství světa. Brzy se však ukázalo, že cestování za mým koučem do Německa není vůbec jednoduché. Byla jsem tam sama, bydlela v hotelu, nikoho jsem tam neznala a nikdo mi kvůli jazykové bariéře nerozuměl. Ani samotná příprava nesplňovala mé původní představy.

Zvolila jste návrat k Daně Jandové, kterou znáte už od svých 13 let. Ale zase musíte dojíždět, i když jen do Jablonce, kde má na starosti kolem patnácti začínajících atletů v dorosteneckém věku. Toto cestování vám nevadí?

Hodinová cesta z Prahy mně vůbec nevadí, navíc tam žijí moji rodiče, mám tam kamarády, takže to je úplně něco jiného. A co je úplně nejdůležitější, tak Dana mě dobře zná, je stále veselá, ani když je hodně unavená, tak není nepříjemná. Potřebuji, aby mě trenér dokázal povzbudit psychicky a po perfektním tréninku nechyběla zábava. To všechno moje staronová trenérka splňuje, a proto i příprava pod její taktovkou má smysl. Jsem proto moc ráda, že kvůli mně se z časových důvodů rozloučila s funkcí svazové sekční trenérky 15 - 19letých překážkářů.

Můžete aspoň částečně váš trénink přiblížit?

Mám už něco za sebou, takže nepotřebuji to, co před deseti lety. Je nutné se soustředit na mé slabší stránky, což je hlavně speciální vytrvalost. Začaly jsme na ni také pracovat, což v mých posledních závodech už bylo vidět. Moje forma šla po mistrovství světa nahoru. Konkrétně jde o udržení rychlosti v cílové rovince. Dana rovněž velice přemýšlí o skladbě tréninku. Dobře ví, že už nemohu absolvovat dva těžké tréninku za sebou, potřebuji víc regenerace.

Budete se v Jablonci připravovat individuálně, nebo ve skupině?

Se mnou bude v tříčlenné skupině ještě vicebojařka Jana Novotná a překážkářka Tereza Vokálová. Příprava s těmito mladými děvčaty bude určitě zajímavá a oboustranně prospěšná.

Ve finále Diamantové ligy jste skončila těsně druhá. Takže spokojenost?

Především mě velice mrzí, že se letos zničil původní spravedlivý systém, v němž bylo potřeba udržet formu po celou sezonu. Teď stačí, když se někdo s námahou protlačí do nominované osmičky a finále se mu povede. Je to, mírně řečeno, nešťastné řešení. Srovnala bych to s fotbalem, aby se o titulu po 29 kolech rozhodlo v jediném utkání v 30. kole. Proti novému systému je už spousta stížností, takže věřím, že se vše vrátí do původní podoby z Diamantového závodu se zase stane Diamantová liga.

Jaký je váš nejbližší program a aspoň malá představa o náplni v příštím roce?

Psychicky jsem teď dost unavená, takže spíš se těším na odpočinek. V říjnu mě čeká kondiční soustředění na Šumavě a v listopadu tři až čtyři týdny příprava v Africe. Příští rok je pro mě jedničkou evropský šampionát s přáním doběhnout si pro zlatou medaili. Pokud jde o halovou sezonu, tak ta mi moc nesedí, ale několik závodů poběžím. Pokud budu zdravotně v pořádku a v celkové pohodě, tak není vyloučeno, že bych se na hladké čtvrtce mohla objevit i na mistrovství světa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy