V patnácti poráží na čtvrtce dospělé. Nad mistryní světa Malíkovou kroutila hlavou i Hejnová

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
3. 9. 2017 7:18
Běžkyně Barbora Malíková je už v patnácti letech velkým příslibem české atletiky. Opavská závodnice ovládla v letošní sezoně na hladké čtvrtce republikový šampionát dospělých a na MS U18 v Keni zlomila časem 52,74 národní dorostenecký rekord. "Lepší už to ani být nemohlo, čas stanovený pro tuhle sezonu jsem překonala o sekundu a půl," prozradila v rozhovoru pro Aktuálně.cz čerstvá absolventka základní školy a nadaná výtvarnice. "Baruška přišla jako zakřiknutá dívenka, ale změnila se," vypráví trenérka Jana Gellnerová.
Barbora Malíková získala v patnácti letech titul republikové mistryně dospělých v běhu na 400 metrů (na snímku), a později triumfovala dokonce na dorosteneckém MS v Keni.
Barbora Malíková získala v patnácti letech titul republikové mistryně dospělých v běhu na 400 metrů (na snímku), a později triumfovala dokonce na dorosteneckém MS v Keni. | Foto: ČTK

Opava - V příjemném areálu opavského atletického stadionu se střídají novináři se zástupci televize. Důvod? Barbora Malíková, patnáctiletá slečna se zálibou v rýsování, která má za sebou již v útlém věku skvělé výsledky. "Je toho dost, musíme přizpůsobovat trénink i výjezdy," říká o zvýšeném zájmu o svou svěřenkyni trenérka Jana Gellnerová.

Není se co divit, Zuzana Hejnová označila talentovanou běžkyni z Opavy za přírodní úkaz, poté co Malíková vyhrála čtyřstovku na republikovém šampionátu dospělých v Třinci, získala titul dorostenecké mistryně světa v Keni nebo skončila stříbrná na Evropském festivalu mládeže v Györu.

Jste čerstvou absolventkou základní školy. Jak jste si užila letní prázdniny? Kolik času vám sebraly tréninky a závody?

Barbora Malíková (BM): Měla jsem spoustu tréninků a závodů. Stihla jsem i dovolenou, ale na kamarády už mi tolik času nezbylo. Samozřejmě jsem ale ráda, že jsem měla prázdniny vyplněné aktivitou, která mě baví. O prázdninách jsem měla čtyři až pět tréninků týdně, vždycky to bylo o přípravě před závody a pak o regeneraci.

V červenci jste se stala v Nairobi dorosteneckou mistryní světa v běhu na 400 metrů. Už jste dokázala pořádně vstřebat zážitky a úspěch?

BM: Určitě už jsem to vítězství naplno docenila. Je to obrovský úspěch, za který jsem strašně ráda.

Zvykly jste si na větší mediální zájem?

Jana Gellnerová (JG): Je toho dost. Musíme tomu přizpůsobovat i trénink a výjezdy.

BM: Navíc já a rozhovory. To je kategorie sama pro sebe (smích).

JG: Ale ne, Bára už to zvládá krásně. Zpočátku z toho byla vyděšená, když přišly první velké úspěchy v hale. Halovou sezonu ani nechtěla jít, říkala, že ji vynecháme. Naštěstí jsme to neudělaly a úspěchy se dostavily.

Barbora Malíková vybojovala na dorosteneckém MS v Keni 2017 zlatou medaili v běhu na 400 metrů.
Barbora Malíková vybojovala na dorosteneckém MS v Keni 2017 zlatou medaili v běhu na 400 metrů. | Foto: Twitter

Na MS jste po finále musela dát i rozhovor v angličtině…

BM: Myslím, že tohle zrovna byla tragédie (úsměv). Bylo to hned po doběhu, kdy neumím pořádně mluvit ani česky, natož anglicky. A na otázku Jak se cítíte? umí hned po závodě dobře odpovědět málokdo.

Do Keni jste odlétaly s medailovými ambicemi. Nemusela jste svou svěřenkyni trochu krotit?

JG: To ne. Ona je skromná, a ještě vždycky řekne, že nemáme natrénováno. To je její. Ale stanovily jsme si cíl, za který jsem považovala pokoření českého rekordu. Bára tomu nechtěla věřit a nakonec zaběhla ještě rychleji, než jsem si přála.

BM: Nemám rychlost, nemám natrénováno, je to tak (smích). Zaběhla jsem závod v čase 52,74, o sekundu a půl rychleji, než jsem pro tuto sezonu chtěla.

Vyhrála jste v Nairobi všechny závody od rozběhu až po finále. Co všechno se muselo k tak skvělému výsledku sejít?

BM: Měla jsem kolem sebe suprové lidi, kteří si pomáhali navzájem. Ať už trenérka, fyzioterapeutka anebo doktor. Sedla mi rozcvička, počasí a povrch na hlavním i vedlejším stadionu. Lepší už to být ani nemohlo.

Vítězný závod Barbory Malíkové na dorosteneckém MS 2017 v Nairobi a nový dorostenecký rekord České republiky v hodnotě 52,74 sekundy:

Ve finále byly včetně vás jen dvě Evropanky. Všimla jste si toho, nezalekla jste se trochu přesily závodnic z dalších kontinentů?

BM: Moc jsem se o to nezajímala. Nekoukala jsem se na jejich časy z rozběhů, osobní rekordy nebo z jakých jsou zemí. Věděla jsem, že mám před sebou rychlou soupeřku, a té jsem se chtěla držet.

Závod jste hlavně zvládla skvěle takticky a po vyrovnané třístovce jste ve finiši soupeřky smázla…

JG: Určily jsme si, jak poběží, a vyšlo to. Všichni zpočátku hleděli a ptali se mě, co to dělá. Odpovídala jsem, že jde stupňovaně, ať se nebojí, že její čas přijde.

BM: Hodně čtvrtkařů běhá tak, že první dvoustovku napálí a pak už to nějak doumírá do konce. Já to mám opačně. Trvá to, než se rozběhnu.

Jak se vám v Keni líbilo, pokud se nebudeme bavit o stadionu, o atletice? Na takové místo se člověk jen tak nepodívá…

JG: Moc jsme toho nepoznaly, hlavně z bezpečnostních důvodů. MS se konalo v oblasti univerzity Kenyatta, na předměstí. Ovál byl ohraničen betonem, všude bylo spoustu bran a kontrol. Bylo nám doporučeno, ať raději nechodíme do centra Nairobi. Náš areál hlídalo hodně vojáků, ale uvnitř jsme viděli třeba čtyřleté školní děti ve stejnokrojích…

BM: Za stadionem byla vytvořená vesnička, kam jsme si mohly zajít a něco nakoupit.

V červenci jste se účastnila ještě Evropského festivalu mládeže v Györu, kde jste skončila druhá. Jak jste brala toto umístění?

BM: Nejdříve jsem to moc nebrala, ale když jsem si uvědomila, co všechno jsem v sezoně absolvovala a kolik muselo mé tělo vydržet, tak to snad ani lépe dopadnout nemohlo. Nabrala jsem tam další zkušenosti, a o to v téhle kategorii především jde.

Takhle se patnáctiletá Barbora Malíková po příletu z Nairobi chlubila zlatou medailí.
Takhle se patnáctiletá Barbora Malíková po příletu z Nairobi chlubila zlatou medailí. | Foto: Twitter

Ještě se vraťme k republikovému šampionátu dospělých v Třinci, který jste vyhrála v 15 letech. To zní až neuvěřitelně…

BM: Už předtím jsem byla druhá na mistrovství republiky dospělých v hale, čehož jsem si napoprvé vážila asi více. Samozřejmě jsem byla ráda i za tuto výhru, ale v mém závodě nebyly takové hvězdy jako Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová nebo Marcela Pírková.

JG: Hejnová tam běžela dvoustovku a také ještě nijak nevynikala, teprve se dostávala do formy před Londýnem. Je tam hodně aspektů, do kterých my nevidíme. Bára měla u ostatních děvčat konkurenci, ale ukázala, že skutečně patří mezi nejlepší i mezi ženami.

Jsou Zuzana Hejnová s Denisou Rosolovou vašimi vzory?

BM: Já přímo nemám žádný vzor. Dívám se na styly běhání, časy, ale jednoho nebo dva vzory nemám. Proti Denise jsem závodila minulý rok na baráži o extraligu a byla jsem na společných závodech i se Zuzanou, ale neběžela jsem s ní.

JG: To byla Bára o rok mladší a viděla jsem, že z nich byla roztřepaná. Ještě neměla sebevědomí na takové úrovni, kde by mělo být.

Bavili jsme se o překážkářkách, zatímco vy kombinujete čtvrtku spíše s půlkou nebo dvoustovkou. Nezkoušíte běh přes překážky?

BM: Já bych třeba ráda běhala překážky, ale bojím se jich. Mám z nich blok, zkoušeli jsme to ještě v mladším žactvu, ale asi to nepůjde. Osmistovku chodím, jenže v lásce ji zrovna nemám.

JG: Baruška musí dostat do hlavy, že bude tu osmistovku chtít běhat, že na to má. Musí se k tomu sama dostat, na kratší tratě ji nepouštím ráda, protože má slabší startovní reakci. Zůstaneme u čtvrtky, na půlku máme ještě čas.

Nejde si nevšimnout spousty náramků na vaší ruce. To jsou talismany?

BM: Dá se to tak říct. Při závodění mi nevadí, naopak když jsem si je jednou sundala, měla jsem takový divný pocit. Lidi si zvykli, že to ke mně patří. Teď mám i náramek s keňskými barvami, náramek proti dopingu a další od kamarádů.

Kdy jste poznala, že máte pod rukama takový talent? 

JG: Spoustu lidí si myslí, že jsem to viděla hned, ale není to pravda. Baruška přišla jako útlounká dívenka s brejličkami, moc nemluvila, byla až trochu zakřiknutá. Ale dívala se kolem sebe, vnímala a rostla. Větší zlom přišel v roce 2015, kdy už jsem poznala, že toho můžeme hodně dosáhnout.

Přechod ze základní školy na střední bývá pro dospívající složitým obdobím. Projevuje se někdy puberta?

JG: Základem je výborná spolupráce s rodiči a hlavně Baruška chce. Puberta se samozřejmě občas projeví, ale to musí být, to k tomu patří. Kdyby to tam nebylo, nic by nedokázala. Musí být takový rvavý typ.

BM: Někdy se musím do tréninku trochu nutit, třeba když jdeme běhat kopečky (smích). Ale samozřejmě vím, že i tohle je nutné.

Vedle atletiky se úspěšně věnujete také výtvarné výchově a rýsování, jak to zvládáte skloubit dohromady?

BM: Odmalička jsem chodila na keramiku a později jsme se s rodiči domluvili, že se tomu začnu věnovat všestranněji, aby se to dalo využít i na střední školu. No a teď jsem se dostala na střední na architekturu. Vedle atletiky stíhám jednou týdně zaskočit i na uměleckou školu.

Vidíte svou budoucnost v architektuře?

BM: Atletika a architektura jsou teď dvě hlavní věci, kterým se věnuji. Uvidíme časem, možná k tomu ještě něco přibude.

Zpět k atletice. Jaké jsou teď vaše nejbližší cíle?

JG: Budeme pozvolna pokračovat, všeho s mírou. Uvidíme, jak se Bára vyrovná s novou školou a dále si budeme stanovovat cíle. Letos jsme si splnily časový cíl na osmistovce, čtvrtku jsme o hodně překonaly. Bára si vyzkoušela velkou zátěž a zvládla to krásně. Náročné jsou přelety, přejezdy, na festivalu v Györu byly až do noci různé akce, bylo hrozné vedro. Je to jedno s druhým.

BM: Ještě jsme si cíle nedávaly, budeme se soustředit na mistrovství republiky. Dále bude ještě mistrovství Evropy dorostenců, ale konkrétní cíle si určíme až v říjnu po skončení této sezony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Tripartita se mimořádně sejde začátkem února, projedná nový návrh rozpočtu

Tripartita se v únoru mimořádně sejde kvůli novému návrhu státního rozpočtu. S odbory a zaměstnavateli budou pravidelně jednat také ekonomičtí ministři. Jejich pravidelné porady se obnoví. Po jednání tripartity to na tiskové konferenci řekl premiér Petr Fiala (ODS). Tripartita zasedla poprvé po nástupu nového kabinetu.

Původní verzi státního rozpočtu, kterou připravila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), Fialův kabinet přepracovává. Plánovaný schodek 376 miliard korun chce dostat pod 300 miliard. Stát hospodaří nyní v rozpočtovém provizoriu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy