Dálkařské legendy v Ostravě. Nerad bych o rekord přišel, ale možné to je, usmívá se Powell

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
13. 6. 2018 16:18
Dnešní Zlatou tretru budou v Ostravě osobně sledovat držitelé světového a evropského rekordu v dálce, Mike Powell a Robert Emmijan. Oba si uvědomují ohrožení svých památných výkonů.
Američan Mike Powell drží světový rekord ve skoku do dálky od MS v Tokiu v roce 1991.
Američan Mike Powell drží světový rekord ve skoku do dálky od MS v Tokiu v roce 1991. | Foto: ČTK

Ostrava - Meteorologická hrozba je snad zažehnána, předpověď hlásí, že dnes v Ostravě pršet nebude. Na špičkovou atletickou podívanou se vedle fanoušků těší také čestní hosté mítinku, legendární dálkaři.

Zlatou tretru uvidí na vlastní oči světový rekordman Mike Powell a držitel evropského maxima Robert Emmijan. Při mimořádné konstelaci by dnes někdo z nich mohl svůj rekord ztratit, protože v dálkařském sektoru se rozhoří souboj mezi současnými hvězdami Manyongou a Echevarríou.

Luvo Manyonga má osobní rekord v hodnotě 8,65 metru, je úřadujícím mistrem světa. Juan Miguel Echevarría předvedl v neděli nejdelší skok za posledních 23 let. Byť s nepovolenou podporou větru (o pouhých 0,1 metru za sekundu), doplachtil ve Stockholmu do vzdálenosti 8,83 metru.

Powellův světový rekord je ještě o 12 centimetrů dál. "Ale není to už tak daleko. Kluci dneska stabilně skáčou 850, 860 a mohou ulétnout. Jednou určitě. Navzájem si konkurují a posouvají se," popisuje Powell.

Jeho rekord je platný bezmála 27 let a zrodil se při soupeření proti Carlu Lewisovi na mistrovství světa 1991 v Japonsku. Powell si při příležitosti setkání s novináři a organizátory Zlaté tretry zopakoval na videu. "Viděl jsem to snad tisíckrát. Ale pokaždé se usmívám," říká Američan.

Při formě Manyongy a teprve devatenáctiletého Echevarríi pociťuje, že by o svůj zápis mohl v dohledné době přijít. "Nebudu lhát, moc by se mi to nelíbilo," usměje se Powell. "Ale pro sport by to bylo jedině dobře," dodává muž, jemuž bájná hranice devíti metrů unikla jen o pět čísel.

Devět metrů není nepřekonatelných

Další elitní dálkař let minulých Emmijan naznačuje, že jde možná o jakýsi blok v hlavě, který skokanovi brání překonat devět metrů. "Vždy říkám mladým, ať si nemyslí, že je to příliš daleko, protože to není pravda," tvrdí rodák z Arménie, jenž drží evropský rekord v hodnotě 8,86 metru.

"Na druhou stranu překonat dálkařský rekord není jen tak. Na odrazové desce můžete ztratit, nebo získat klidně 20 centimetrů. Ostatně měli jsme už spoustu pokusům k devíti metrům, které se neměřily," přidává Powell.

Svým skokem zdolal na šampionátu v Tokiu rekord Boba Beamon z roku 1968. Další atletika legenda, která poctila Ostravu návštěvou před pěti lety, skočila na olympiádě v Mexiku do vzdálenosti 8,9 metru. Beamonův výkon byl tehdy označen za skok do nového tisíciletí.

A dodnes platí za druhý nejlepší výkon, v novém tisíciletí ještě Beamona nikdo nepřekonal. Nedokázal to Irving Saladino, nedokázal to ani Dwight Phillips. "Za našich časů to bylo jiné. Říkal jsem trenérovi, ať mi přidá, zato dneska se mladí pořád ptají proč," podotýká Emmijan.

"Ale přeju klukům to nejlepší, při každém závodě čekám na to, až můj (evropský) rekord někdo překoná," přidává bývalý atlet s maximem 8,86 metru. Dnes se Emmijan nejspíš nedočká, nejlepším Evropanem na startu je totiž Radek Juška s osobním rekordem 831 centimetrů.

Daleké skoky se čekají hlavně od Manyongy s Echavarríou, který by měli doplňovat Henderson a Samaai. "Rekord mítinku (8,35 metru) padne určitě, možná ho překonají rovnou tři závodníci," odhaduje Powell.

Soutěž dálkařů začne po osmé hodině a dva rekordmani budou u toho.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy